10 гучних скандалів у Львові впродовж 2017 року

logo


В рамках спецпроекту “2017 рік: згадуємо найважливіше”, 032 продовжує розповідати про те, чим запам’ятався минулий рік.

Так, як у 2017-ому у Львові було чимало скандалів та конфліктів, ми підготували для вас добірку десяти подій, які викликали резонанс та обурення серед львів’ян.

Зазначимо, що добірка не є рейтингом, а позиції опубліковані в довільному порядку.

Зникнення стародруків Галереї мистецтв

На початку 2017 року стало відомо, що з фондосховища Львівської галереї мистецтв зникло 95 стародруків і два манускрипти, серед яких і досить рідкісні стародруки, зокрема, «Апостол» Спиридона Соболя, Євангеліє ХVІ і ХVІІІ ст. та ін. 

Загадкове зникнення рідкісних книг одразу почали розслідувати у поліції і відкрили кримінальне провадження за ч.3 ст.191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) КК України. Куди поділися стародруки наразі так і невідомо. Розслідування у цій справі ще триває.

ДТП за участі автомобіля Димінського

18 серпня поблизу села Ямельня автомобіль “Mercedes S 65 AMG”, який належить Петру Димінському, протаранив автомобіль “Opel Astra”,за кермом якого перебувала 31-річна Наталя Тріла. Від отриманих травм внаслідок аварії жінка померла на місці події, а справа набула розголосу, адже родичі загиблої одразу сказали, що за кермом «Мерседеса» перебував сам Димінський. За деякий час бізнесмен вилетів до Швейцарії і досі не повернувся в Україну. Через резонансність справи, розслідування ДТП доручили слідчим Головного слідчого управління Національної поліції України. Детальніше про цю справу читайте ТУТ. 

Прорив кордону Саакашвілі 

У неділю, 10 вересня, уся увага була прикута до Міхеїла Саакашвілі, якого позбавили українського громадянства. Адже у той день він разом із своїми прихильниками перетнув український кордон у пункті пропуску «Шегині», після чого приїхав до Львова та пішов пити каву із Садовим. Впродовж кількох днів  політик, який уже встиг набути статусу скандального, перебував у Львові і був у центрі уваги, як ЗМІ, так і жителів міста. 

Нічна облава на призовників

В ніч з 3 на 4 листопада у проїзді Крива Липа ловили ухильників від осіннього призову та вручали їм повістки. Новина про це, за один день набула широкого розголосу і обурення серед львів’ян. Ситуація загострилася після того, як за кілька тижнів після цього Львівський обласний військовий комісаріат опублікував на своїй сторінці у Facebook дані про 15 тис. чоловіків, які ухиляються від служби в армії. Детальніше про це читайте ТУТ.

Реконструкція Бандери

Неабиякий резонанс у 2017 році у місті викликала реконструкція дороги на вул. Бандери, зокрема, питання чи на вул. Бандери буде асфальт, чи бруківка. Дійшло навіть до того, що на сайті електронних петицій зареєстрували дві петиції. Автори однієї пропонують зберегти автентичну бруківку в якості дорожнього покриття, а автори іншої –  замінити бруківку на асфальт.

Скандал з компанією “Ірокс”

У 2017 році у Львові не минулося і без скандалів, пов’язаних з незаконним будівництвом багатоповерхових житлових будинків. Якщо у 2016-ому році уся увага була прикута до забудови на розі вулиць Варшавська-Соснова, то торік в епіцентрі опинилася будівельна компанія “Ірокс”, яка будує житлові споруди на вул. Антонича-Майданній, Шевченка, 418 та на вул. Тернопільській, 42. Міськрада назвала “Ірокс” недобросовісним забудовником і заявила, що компанія впродовж тривалого часу веде незаконне будівництво в місті, не маючи на це жодних належних документів і містобудівних умов та обмежень. 

В “Іроксі” усі звинувачення одразу почали заперечувати. Детальніше про цей конфлікт можна почитати  ТУТ.

Кадрові призначення

Фото: http://dyvys.info

Впродовж 2017 року не обійшлося у Львові і без скандалів, які пов’язані із кадровими призначеннями. Так, торік у Львові виник скандал із обранням директора Меморіального музею окупаційних режимів «Територія Терору» та обранням директора Органного залу.

Також відбувся кадровий скандал і у стінах Львівської облради. Зокрема, 5 квітня під час позачергової сесії Львівської обласної ради більшість депутатів визнали незадовільною роботу першого заступника голови ЛОР Парасковії Дворянин і звільнили її з посади . Того ж дня новим заступником Ганущина призначили керівника фракції «Народний контроль» Андрія Білоуса.  Дворянин назвала своє звільнення «зрежисованою розправою» і не погодилася із правомірністю свого звільнення, тому звернулася до суду.  У листопаді Львівський окружний адміністративний суд задовольнив її позов і визнав звільнення Дворянин незаконним.

12-річна дівчинка народила у Львові дитину 

17 вересня у львівському пологовому будинку №1 12-річна школярка із Борислава народила дівчинку 2,5 кг і зростом 48 см. Новина про це викликала неабиякий резонанс серед львів’ян, особливо після того, як дівчинка разом із своєю мамою взяла участь у ток-шоу «Стосується кожного» на телеканалі «Інтер». Справжнє ім’я батька довгий час трималося в таємниці. За останньою інформацією, батьком дівчинки є її 14-річний двоюрідний брат.

Скандал на Безпековому форумі 

Наприкінці листопада у Львові проходив  Безпековий форум, організований Львівською міською радою, Інститутом міста, Інститутом просвіти та УКУ. Він запам’ятався львів’янам скандальним непорозумінням, яке виникло на початку Форуму. Справа у тому, що голова Львівської ОДА Олег Синютка під час панельної дискусії побачив карту, де були назви “Народні республіки Донецька та Луганська” і заявив, що вважає такі речі неприпустимими й ганебними щодо україн­ських захисників та україн­ців. Після цього Синютка покинув Безпековий форум і звернувся до СБУ з вимогою перевірити і притягнути до відповідальності осіб, які причетні до його організації. Чи знайшли працівники СБУ порушення наразі невідомо.

Скандал через автобуси “Електрон”

На початку 2017-го у Львові виник скандал через закупівлю автобусів “Електрон”. АТП-1 уклало угоду з “Електронтрансом” на поставку 55 нових автобусів до 31 травня. СБУ та військова прокуратура Західного регіону запідозрили АТП-1 в розтраті 67,5 млн бюджетних коштів під час придбання цих автобусів і почали перевірку, мовляв, АТП-1 заплатило заводу-виробнику “Електронтранс” за 25 автобусів, але отримало лише 10. У березні прокуратура з’ясувала, що усі автобуси уже виготовлені, а до кінця травня автопарк “АТП-1” отримав всі 55 автобусів. 

Читайте інші публікації, в рамках спецпроекту “2017 рік: згадуємо найважливіше”,  на нашому сайті: