23 найцікавіші події 23-го Форум видавців

logo


15 вересня у Львові стартував 23-й Форум видавців. Як завжди, сотні подій та імен створюють відчуття моря, у якому легко потонути. Тож ZAXID.NET обрав декілька цікавих подій, які, звичайно, не вичерпують усього, що можна побачити, почути та придбати на 23-му Форумі видавців.

Літературний фестиваль 

Фокусною темою фестивалю цього року є «Межі кордонів». Деталі – за посиланням. Львівський міжнародний літературний фестиваль – одна з найбільших літературних подій в Україні. Найбільш відвідувана подія в Центрально-Східній Європі.

«Франко без порохів» 

Виставка на площі Ринок

У рамках відзначення великих роковин Івана Франка (160-річчя уродин та 100-річчя смерті) на 23 Форумі видавців у Львові Форум Видавців заплановано низку заходів під загальною назвою «Франко без порохів». Зокрема, презентуватимуть книги Віктора Неборака «Іван Франко: Вершини і низини», дитячої енциклопедії «Франко від А до Я» та численних інших проектів. 

Фестиваль «Місто Лема»

Біографія всесвітньовідомого польського фантаста тісно пов’язана зі Львовом: він тут народився й жив до 24 років, про цей період йдеться в його книзі «Високий замок». У рамках фестивалю заплановано наукові дискусії, літературні заходи, кінопоказ, тематичні екскурсії містом. 

«Метою фестивалю є пошук місць Лема на мапі сучасного Львова, поширення ідей Лема серед українських читачів та дискусія про сучасну культуру і художню літературу крізь призму творів Лема» – розповідає співкураторка фестивалю «Місто Лема», поетка Галина Крук. 

Велике повернення Нью-Йоркської Групи 

Кадр з фільму «Акваріум в Морі. Історія Нью-Йоркської Групи»

Продакшн-студія OFF Laboratory та режисер Олександр Фразе-Фразенко запросили членів Нью-Йоркської Групи поетів бути спеціальними гостями в програмі «Акваріум в морі. Велике повернення Нью-Йоркської Групи». 

Серед акцій – індивідуальні літературні зустрічі, тандеми, лекції, та дві центральні події: спільне читання поетів, яке стане першим за 60 років об’єднанням групи; українська прем’єра фільму «Акваріум в Морі. Історія Нью-Йоркської Групи». До Нью-Йоркської Групи належать: Богдан Бойчук, Юрій Тарнавський, Богдан Рубчак, Женя Васильківська, Емма Андієвська, Патриція Килина, Віра Вовк (лауреат Шевченківської премії), Роман Бабовал, Юрій Коломиєць, Олег Коверко, Марко Царинник, Марія Ревакович. 

Майданчик «Крим» 

Уперше за всю історію на території континентальної України відбуватиметься масштабна дискусія про ситуацію з кримськотатарською літературою за участі письменників, поетів та експертів. Окрім презентацій книжок та поетичних читань також відбудеться панельна дискусія «Якою має бути кримськотатарська національна автономія?». У рамках роботи майданчика покажуть кіносагу Нарімана Алієва «Кримські історії». Кіносага об’єднує три короткометражних фільми режисера. 

Спецпроект «Література проти агресії» 

Спецпроект «Література проти агресії» присвячений конфліктам у сучасному світі та ролі літератури у цьому контексті. Ініціатор та координатор проекту Остап Сливинський вважає, що «у час зростання різноманітних радикалізмів.., коли східний край Європи – український Донбас – горить у вогні «гібридної» війни, і двополюсність світу знову стає зловісною реальністю, – виникає природне питання, що і як може література протиставити цій хвилі нетерпимості і агресії?». 

Події проекту – це публічні дискусії, презентації, а також спеціальний проект «Історії іншості» – цикл публічних інтерв’ю з літераторами та інтелектуалами, які в той чи інший спосіб пережили досвід соціального відчуження. 

Ніч поезії та музики Non Stop 

У клубі FEST Republic відбудеться одна з найпопулярніших акцій Львівського міжнародного літературного фестивалю «Ніч поезії й музики non-stop». 

Цього року поезію читають: Аль Аґамі (Уганда-Данія), поет, майстер хайку, а також перформер та репер Кеннет Клеметс (Швеція), поет з Ґетеборґа, лауреат престижної шведської поетичної премії імені Ґерарда Бонньєра, Ґінтарас Ґраяускас (Литва), один з найвідоміших литовських поетів, лауреат багатьох міжнародних літературних нагород, окрім цього джазовий музикант та драматург, Клаус Анкерсен (Данія), майстер споукен-ворду та інсталяції, Сергій Жадан (Україна), Славомір Схути (Польща), поет, прозаїк, фотограф та режисер з Кракова, Дмитро Кузьмін (Росія-Латвія), поет, літературний критик, перекладач та видавець, Марія Ілляшенко (Чехія), чеська письменниця українського походження, Артем Полежака (Україна), Джеймс Бравнінґ Кеппл (США), Елена Дженнінґс (США), Самотній Христофор (США), поет, що ховається за псевдонімом, Тарас Малкович (Україна), поет та перекладач, упорядник Антології молодої поезії США.

У музичній програмі виступають: «Жадан і Собаки», «Zapaska», «Мантри Керуака», «Хамерман Знищує Віруси», спецпроект Жадан-Каданов-Турчик. 

180-річчя Мазоха 

У рамках форуму відзначать 180-річчя відомого австрійського письменника, який народився у Львові, Леопольда фон Захер-Мазоха. Складатиме програму есеїст, перекладач Юрко Прохасько. Крім того, під час Форуму видавців відзначать роковини смерті Вільяма Шекспіра.

Донбас очима польського журналіста

Польський журналіст Марек Огдовський розповість про життя на війні та про Донбас. Марек Огдовський – військовий репортер, який написав кілька книжок про Афганістан та Україну.

Презентація першого коміксу «Кіборги: історія трьох»

Перший випуск коміксу розповідає про трьох побратимів із львівської 80-ї окремої аеромобільної бригади, один з яких був важко поранений під час затяжних боїв за аеропорт. Оскільки евакуація була неможлива, двоє інших вирішили спробувати врятувати його, ризикуючи власними життями. Друзі виносили пораненого вояка у 30-градусний мороз, не маючи ні зброї, ні навіть бронежилетів. Цей комікс є першим із планованої серії про Героїв ДАПу.

Концерт «Берлінські міфи»

Німецький комікс-митець Райнхард Кляйст разом з «Гич-Оркестром» створюватиме комікс-скетчі на очах у глядачів. Кляйст робить замальовки у кожній життєвій ситуації, створює колажі з сучасної історії, революцій та політичних систем, ностальгії та туги за домом, поринає у фантасмагоричні світи. У реальному часі він ілюструватиме почуте у музиці «Гич-оркестру».

Розпад СРСР очима американського журналіста 

Девід Саттер – американський журналіст та публіцист, автор книг про розпад СРСР та пост-радянську Росію. Колишній кореспондент Wall Street Journal та Financial Times у Москві, експерт із питань Росії та Радянського Союзу. Написав декілька книг про падіння та розвал Радянського Союзу, подальший підйом пострадянської Росії.

Презентація книг італійського письменника Паоло Джордано

Зустріч з італійським письменником Паоло Джордано, а також презентація його книг «Чорне та сріблясте» та «Самотність простих чисел», які вийшли у перекладі українською мовою. Джордано став наймолодшим в історії лауреатом найпрестижнішої італійської літературної премії Strega. Тільки в Італії у перший рік після виходу роману «Самотність простих чисел» було продано понад мільйон примірників.

Зустріч з Янушем Леоном Вишневським

У рамках Форуму відбудеться публічне інтерв’ю з одним із найпопулярніших письменників сучасної Польщі, автором книги «Самотність у мережі» Янушем Леоном Вишневським.

Презентація романів Фредеріка Бегбедера

Під час цьогорічного Форуму відбудеться зустріч та презентація чотирьох книг відомого сучасного французького прозаїка Фредеріка Бегбедера. Славу йому принесли романи «Канікули в комі», «Кохання живе три роки», «Оповідання під екстазі», «99 франків», який став лідером продажів 2000 року у Франції тощо.

Музично-літературний перфоменс Dakh Daughters та Марисі Нікітюк за мотивами книги «Безодня»

Техно-перформанс «Безодня» складається з двох частин. Перша – під музику, написану і виконувану наживо Антоном Байбаковим, Соломія Мельник та Руслана Хазіпова читатимуть уривки з оповідань зі збірки «Безодня». Друга частина фрагмент з оповідання «Маша і шафа».

Презентація роману Яцека Денеля «Ляля»

Польський письменник, вже відомий в Україні книгою «Сатурн. Чорні картини з життя родини Гойя», цього року представить український переклад свого дебютного прозового твору (видавництво «Урбіно»).

Це історія власної родини автора, написана навіть без зміни імен та адрес. Усе розпочиналося в дореволюційному Києві. А далі дід письменника емігрував до Польщі.

Виставка Анатолія Криволапа

У приміщенні Національного музею ім. Андрея Шептицького відкриють виставку «Музейна колекція» українського художника, лауреата премії ім. Шевченка Анатолія Криволапа. На виставці буде представлено понад 30 його найкращих робіт.

Під час відкриття відбудеться також презентація арт-каталогу із серії «Музей приватних колекцій» під назвою «Анатолій Криволап. Збірка №1». Це перший в Україні каталог одного художника, до якого увійшли 299 робіт тільки із фондів українських колекціонерів. Це також перша персональна виставка художника у Львові, організована у межах 23 Форуму видавців у Львові та презентації проекту «Ukraine. The Best» інтернет- платформи Cultprostir.ua і видавництва «Атлант-UMS».

Це нова енциклопедія вітчизняної культури, героями якої стали 121 культурний діяч, в тому числі й Анатолій Криволап.

Тематичний форум художнього репортажу

«Долаючи кордони» – так звучить фокусна тема форуму художнього репортажу від видавництва «Темпора», яка цього року вперше відбудеться на Форумі видавців у Львові. Ітиметься про те, як завдяки художньому репортажу, жанру на межі журналістики й літератури, можна долати кордони у часі та просторі – кордони географічні, історичні, ментальні, бар’єри стереотипів та упереджень.

Арт-бук «Скриня. Речі сили»

«Арт-бук «Скриня. Речі Сили» — це спроба систематизувати те, з чого колись складався світ наших бабусь і що невблаганно зникає з нашого життя, наче міфічна Атлантида. Речі ужиткові, але настільки прекрасні, що мимоволі погоджуєшся із визначенням «неземна краса». Вони справді родом з «кращого світу» і служать нам порталами у «paradise city where the grass is green and the girls are pretty». Ми об’їхали цілу країну у пошуках народних скарбів та уклали список українського must have: того, що повинно бути у серці й в хаті кожного українця. Зібрали і акуратно поскладали у скриню-ковчег, аби врятувати від глобалізаційного «потопу» і повернути у наші домівки», – говорять автори.

Вистава «Тичина, Жадан і Собаки»

У Першому українському театрі для дітей та юнацтва відбудеться презентація нового театрального проекту Вірляни Ткач та Яра Мистецької Групи (Нью-Йорк) «Тичина, Жадан і Собаки».

В основі постановки – поезія Павла Тичини, Сергія Жадана та пісень групи «Собаки». Замість діалогів у сценах – вірші Тичини зі збірки «Замість сонетів та октав», яку режисерка вважає дуже актуальною до наших подій. З віршів Жадана звучить «Бийся за неї», «Після нас залишається лише пустота». Автор ідеї та режисер – Вірляна Ткач, яка поставила 30 вистав у театрі «La МaМa» в Нью-Йорку. Музику для сцен із віршами Тичини написав бандурист Юліан Китастий. 

Презентація книги Міхеїла Саакашвілі

Видавництво «Фолiо» презентує книгу політика Міхеїла Саакашвілі «Пробудження сили». Саакашвілі на хвилі Революції троянд очолив на 10 років цю країну і змінив її, а зараз став головою ОД Одеської області.

У книзі він розповідає про історію своєї сім’ї, про обставини, що створили революційну обстановку в Грузії 2003 року, про прихід його команди до влади та системно викладає суть проведених в Грузії кардинальних реформ, зупиняючись не тільки на успіхи, а й аналізуючи причини невдач. У кожному розділі проводяться паралелі з сьогоднішньою ситуацією в Україні.

Презентація графічного роману Сергія Захарова «Діра»

Сергій Захаров, художник з Донецька і засновник мистецького угруповання «Мурзилка», відверто і документально розповідає у своїй книзі про те, як бачив зародження псевдо-республіки, як намагався протистояти цьому своєю зброєю — талантом митця, як потрапив «на підвал» і в якому страшному побуті проіснував, як відчув «нову владу» на власних ребрах, на яких «розстрілах» і «виправних роботах» побував і яким дивом вибрався звідти. Все це можна побачити в його книзі у малюнках.

Фото з відкритих джерел