5 уроків для вчителів

logo


Два роки тому у Львові чотири дівчини – Юлія Василів, Дзвінка Завалій, Надія Михалевич та Лілія Боровець – заснували Центр інноваційної освіти «Про.Світ», аби допомогти вчителям змінити класичний підхід до навчання.

Перші півроку разом із вчителями кількох львівських шкіл вони застосовували систему «змішаного навчання» – після уроків учні 5-7 класів зустрічалися у аудиторіях УКУ, щоб продовжити навчання. Саме цей експеримент мав показати, наскільки вчителі відкриті до змін і чи потрібні ці зміни учням.

«Діти отримували теорію вдома, а у класі практикувалися. Наприклад, ми брали Середньовіччя: школярі обговорювали винаходи того часу, ставили театральну сценку з деталями побуту епохи, згадували лицарів та «Айвенго», на англійській використовували максимум лексики того часу. За півроку діти вже не хотіли повертатися до звичного формату», – згадує початок проекту співзасновниця центру інновацій Лілія Боровець.

Після успішного експерименту команда «Про.Світ» започаткувала ще кілька освітніх проектів: курси навчання для вчителів, школу управління для директорів, платформу для збору коштів на освітні ініціативи, а також форум для обміну досвідом працівників шкіл.

Лілія Боровець розповідає ZAXID.NET, що можуть зробити вчителі для власного розвитку на проекті «Про.Світ».

Урок 1. Відкрийте для себе щось нове

У 2014 році Центр інноваційної освіти започаткував програму «Про.Навички», яка триває три місяці. Під час навчання педагоги з різних куточків України разом аналізують стан та перспективи освіти в країні, відкривають нові напрямки розвитку галузі і вчаться проводити уроки, залучаючи сучасні технології.

Вчителям пропонують пройти низку тренінгів про те, що таке «змішане навчання», як втілювати власні проекти, як мотивувати учнів, які досягнення освіти у Фінляндії можуть бути корисним в Україні

«Ми почали свою роботу після Майдану. Команда складалася з чотирьох людей, але ми вирішили, що ті події, які ми переживаємо в країні – ознака кризи у освіті. І це проблема не тільки України, погляньте на США, якщо стільки охочих проголосувати Трампа, то це означає, що люди не навчилися мислити критично, щось пішло не так», – каже Лілія Боровець.

Під час навчання вчителів стимулюють шукати нові підходи до викладання. Їм пропонують пройти низку тренінгів про те, що таке «змішане навчання», як втілювати власні проекти, як мотивувати учнів, які досягнення освіти у Фінляндії можуть бути корисним в Україні. Програму проводять у Львові та Одесі, податися на неї можуть бути усі охочі. Майже за три роки програму закінчили 83 вчителі.

Урок 2. Розкажіть про ваші ідеї і отримайте гроші на їхню реалізацію

Цього року «Про.Світ» започаткував краудфандингову платформу для збору грошей на проекти прогресивних вчителів.

«У лютому цього року я була учасницею Економічного форуму у Давосі у Швейцарії, де познайомилася з дівчиною, яка заснувала у Китаї платформу для збору коштів на проекти учителів. І я тоді подумала: така модель може бути корисною і для нас», – пригадує Лілія.

У сільській школі на Закарпатті вчитель трудового навчання зібрав гроші на платформі GoFundEd, аби відновити традицію виготовлення речей з дерева

Цього року свої ідеї тут встигли подати близько 50 вчителів. Аби пройти модерацію, проект має відповідати кільком критеріям, найперше – розвивати навички учня і його можна використовувати у інших школах.

«Були проекти, які передбачали друк збірника про прісноводних риб. Це, звісно, цікаво, але дуже вузькій аудиторії. Тому ми просимо подавати ідеї, які можна застосовувати у інших школах, масштабувати їх», – вважає співзасновниця центру.

За допомогою платформи GoFundEd цього року встигли реалізувати 10 проектів. Серед них, до прикладу, майстерня у сільській школі на Закарпатті, де вчитель трудового навчання відновлює традицію виготовлення речей з дерева. За допомогою нових інструментів у школі створюватимуть різні прилади (до прикладу, анемометр для визначення швидкості та напрямку вітру, щоб мати можливість робити щоденні записи у календарі погоди, який є майже у кожному класі), зроблять також шашкові дошки для гри на подвір’ї школи.

Окрім того за зібрані гроші на платформі, на Львівщині у школі Підгородці цього року першокласники вперше навчатимуться у ігровій кімнаті. Діти вчитимуться у неформальній атмосфері, проводитимуть уроки естетичного циклу, години спілкування, ранкові зустрічі, заняття гуртків, організовуватимуться виставки робіт, конкурси. Тут будуть кольорові крісла і книжкова стінка у формі потяга. Кімната буде поділена на центри діяльності: ігрову, навчальну та продуктивну.

Урок 3. Поділіться успіхами та невдачами на форумі для вчителів «B612» 

У 2016 році «Про.Світ» вперше організував у Львові дводенний форум для вчителів. На перший EdCamp зібралося майже 200 освітян.

«Відмінність EdCamp від інших освітніх форумів та конференцій полягає в тому, що вчителі є активними учасниками навчального процесу. Кожен вчитель може запропонувати у реєстраційній формі свою тему майстер-класу, який він чи вона хотіли б організувати. Головний критерій участі – мотивація до розвитку та готовність брати відповідальність за майбутнє», – пояснює Лілія.

Назва конференції «B612» – це алюзія на астероїд з якого прилетів принц у творі «Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері

Освітяни збираються разом, щоб обговорити питання, які їх турбують найбільше. Це майданчик, де кожен може поділитись своїм професійним досвідом, започаткувати співпрацю і пошукати вирішення спільних проблем. Участь у форумі безкоштовна.

EdCamp обіцяють робити щорічною конференцією для вчителів.

До слова, назва конференції «B612» – це алюзія на астероїд з якого прилетів принц у творі «Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері, якого дуже люблять у команді організаторок.

Урок 4. Не боріться з системою наодинці, знайдіть однодумців

Центр інноваційної освіти «Про.Світ» у рамках проекту «Пілот 24» створив Школу освітніх новацій та управління, яка вперше відбудеться у Києві цієї осені. Участь у навчальній програмі братимуть директори та вчителі з 24 опорних шкіл зі всіх областей України, обраних в рамках проекту. Навчання освітян відбуватиметься у модульному форматі (3 дні щомісяця впродовж жовтня-грудня 2016 року).

«В Україні розробили концепцію «Нової української школи», яка базується на партнерстві між учнем, учителем і батьками. Цю програму нещодавно презентувала Міністр освіти Лілія Гриневич. Ми розуміємо, щоб ці ідеї були реалізовані, слід залучити людей «знизу», тому вирішили запровадити навчання вчителів в рамках цієї концепції – з усієї України», – пояснює Лілія.

Під час Школи освітніх новацій та управління, яка вперше відбудеться у Києві восени, детально вивчатимуть концепцію «Нової української школи»

Після досвіду програми «Про.Навички», команда зробила висновки, що запрошувати на навчання слід не одного-двох вчителів, а команду вчителів та директора.

«Якщо навчання проходив лише один вчитель, то пізніше його в команді сприймали як білу ворону. Натомість команду директора та групу вчителів сприйматимуть значно серйозніше», – пояснюють у «Про.Світі».

Навчальна програма складена так, що учасники – директори шкіл і команди вчителів – одночасно навчатимуться на двох потоках. Потік для директорів шкіл буде спрямований на розвиток їхніх управлінських компетентностей; потік для вчителів – на вивчення інструментів, які сприяють більш ефективній взаємодії вчителя та учня (зокрема, методику «змішане навчання»).

Урок 5. Не бійтеся брати відповідальність на себе

Усі програми у «Про.Світі» спрямовані на те, щоб допомогти вчителю повірити у себе і підштовхнути до змін, яких потребує освіта.

Команда «Про.Світу»

«Ми радимо не боятися починати зміни вже сьогодні. Всі розуміємо, що ресурси Міністерства освіти обмежені, що у нашій державі дуже високий рівень патерналізму, але це не означає, що нічого не можна змінити. У нас дуже багато вмотивованих вчителів, які готові змінювати систему освіти, а ми готові їм у цьому допомагати», – підсумовує Лілія Боровець.

Детальніше про програми центру можна дізнатися на сайті «Про.Світ».