Альтернативні путівники Україною: різнобічне дослідження простору

logo


Наприклад, єдиний путівник, який можна зараз купити в Чернівцях, на половині своїх сторінок містить рекламу, і справляє враження, що його склав якийсь горе-копірайтер за одну ніч. Натомість з’являються альтернативні дослідження простору, такі як портал «Ukraїner» чи журнал «La Boussole». А для тих, кому хочеться подорожувати й активно вивчати різні місця України, Читомо у рамках спецпроекту «Мандри» підготувало огляд альтернативних путівників.                                                                                                              

Мальований дитячий путівник

Оскільки ці путівники розраховані на дітей, у них багато картинок, історії й легенди про місто короткі й концентровані, а подані деталі й зауваги – влучні. У цих книжках є сторінки для розмальовування та різні завдання. Такий путівник вчить звертати увагу на деталі й взаємодіяти з містом.

kyiv

«Мій маленький Київ. Маршрут №1»  з’явився два роки тому у видавництві Laurus як перший дитячий путівничок із серії (щоправда інших путівників у них так досі й не було видано). Цей маршрут охоплює не весь туристичний Київ, а лише окремі вулиці, які можна обійти за один раз: від Золотих воріт уздовж Ярославового Валу (+ прилеглі вулиці), а потім вниз Андріївським узвозом.

У книжці зроблено акцент на взаємодії дитини з простором міста, тобто пропоновані завдання й ігри треба здійснювати не лише на папері, а й протягом прогулянки (шукати маскаронів на Великій Житомирській чи герб на брамі Заборовського).

sumy1

«Сумин городок»  – цьогорічна новинка, яка виникла з ініціативи сум’ян. Книжка покликана показати дітям усі цікаві місця Сум і розказати історії про них. Творці цього путівника вигадали постать дитячого провідника містом, Гуся Сумовського. Тут завдань для дітей значно більше (вони містяться майже на кожній сторінці), але вони не так безпосередньо стосуються дослідження міського простору, як завдання з київського путівника.

Альтернативний путівник

Альтернативні путівники зосереджують увагу на цікавих місцях, деталях і особливостях простору й побуту, які відомі містянам, і про які не розповідають на звичайних екскурсіях.

Видавництво Основи вже випустило два англомовних путівники  «Awesome Ukraine» ,  «Awesome Kyiv»  і незабаром з’явиться третій,  «Awesome Lviv» , які зосереджені саме на такій альтернативі.

osnovy

Якщо взяти путівник Києвом, то він показує не топові архітектурні пам’ятки, а знакові для міста місця і речі (київська перепічка, трамвай до Пуща-Водиці), цікаві, але не дуже туристичні локації (київський крематорій) і визначних містян (наприклад, Олександра Мурашка).

Ще одним доступним альтернативним путівником є  «Інший Київ» , виданий у 2012 році. Путівник пропонує цікаві нетуристичні локації: деякі ринки, відоме серед вузьких кіл кафе «Ярославу», Труханів острів тощо. Що добре в цьому путівнику, це те, що від дає альтернативні тематичні маршрути (футбольні, весільні), які розкривають певні традиції міста і його мешканців.

inkyiv

З іншого боку, сьогодні цей путівник дещо застарів (вже 4 роки минуло від його укладання!), наприклад, розділ про міліцію втратив свою актуальність, а деякі локації змінили свої назви чи й зовсім припинили існувати.

Путівник велосипедними маршрутами

Проблема багатьох цікавих місць України в тому, що до них дуже не зручно дістатися: туди не ходять електрички й автобуси. При цьому самі місця можуть бути дуже близько, у вашій області, тож за одну велосипедну поїздку можна відвідати кілька цікавих архітектурних і природних локацій.

velo

Велопутівники пропонують маршрути , розраховані на повільне дослідження певних регіонів, в яких є безліч цікавих, але маловідомих місць і пам’яток. Існує серія путівників видавництва АССА  «ВелоКиївщина», «ВелоКапрпати», «ВелоЗакарпаття», «ВелоУкраїна» , в яких можна знайти маршрути різного рівня складності місцями, якими дуже рідко влаштовують спеціальні екскурсії.

Путівники місцями видатних людей

Попри те, що в кожному містечку обов’язково стоїть принаймні невеличке погруддя Тараса Шевченка, ми знаємо, що Луцьк – місто Лесі Українки, Чернівці – Ольги Кобилянської, Дрогобич – Бруно Шульца, Харків – місто футуристів і т.д. Щоправда літератури, яка б водила місцями різних видатних діячів, у нас мало. Але дещо можна знайти.

Наприклад, цього року з’явився путівник  «Дрогобич Івана Франка»  Зоряни Кордуби і Василя Пилип’юка. Він містить фото міста того часу, коли там жив Франко, а також сучасні ілюстрації та інформацію про місця Франка. Щоправда, де можна знайти і придбати це видання – велика загадка. Також існує мапа місцями Франка у Дрогобичі, яку можна знайти в мережі у вільному доступі.

Гастрономічний гід

Це категорія книжок для тих, кого цікавлять не тільки красиві сецесійні будиночки і барокові церкви, а й кав’ярні та ресторани, які можна знайти поруч із ними.

«Сіль. Ресторанний гід»  – путівник українськими ресторанами, відзначеними національною ресторанною премією «Сіль». Тут є час роботи, середній чек і особливості ресторану. На жаль, премія охопила заклади лише 9 міст України (і переважно це Київ, Львів і Одеса), тож шукати цікаві ресторани, скажімо, в Ужгороді чи Луцьку треба в інших джерелах.

sil

Ще один путівник,  «The City Coffee Guide 2015» , охоплює найкращі кавові місця Києва та деяких інших міст. При цьому в нього потрапляють також маленькі кав’ярні на кілька столиків, які містяться в переходах чи торгівельних центрах Києва.

cofee

Кілька принагідних зауваг

Простір міста – живий і динамічний. Це означає, що його звички поступово змінюються, а нові локації, знакові події й важливі деталі з’являються й зникають. Тож найбільша біда з путівниками, особливо з альтернативними, – це те, що вони швидко застарівають. Тобі тільки розказали про чудове культове місце, як у нього закінчився контракт на оренду приміщення.

При цьому в Україні є безліч мало досліджених місць і не складених мап і путівників. Де мапа місць, з яких відкриваються найкращі краєвиди? Де путівник літературними кав’ярнями чи місцями, де можна послухати джаз? Або путівник муралами, яких останнім часом з’явилось просто безліч. Незаповнених ніш багато, і кожна з них чекає на свій альтернативний путівник.

 Тетяна Петренко