Андрій Садовий: Влада вимагає від нас віддати їм функцію вивезення відходів

logo


Мер Львова Андрій Садовий розповів у інтерв’ю DW про “ультиматум” від влади, про тиск на нього, а також про те, як можна знайти рішення для сміттєвої кризи в місті.

DW: Люди запитують себе зараз, коли ця криза зі сміттям буде вирішена?

Андрій Садовий: Вже більше року Львів живе у сміттєвій блокаді і для нас це дуже великий виклик. Ви повинні зрозуміти ситуацію, яка є в Україні, – 96 відсотків усього сміття в Україні йде на полігон на захоронення. І така ситуація була у Львові. Але рік тому підпалили наш полігон, і ми фактично з того часу не маємо куди вивозити відходи. Рішенням суду цей полігон закритий і держава нам не дала іншої можливості чи іншої ділянки. Замість того взагалі блокують ті полігони, які є в Україні, а їх є 5500, щоб ми вивозили відходи. Чому так є? Все почалося після парламентських виборів, коли “Самопоміч” отримала перемогу і тоді почалися ультиматуми і претензії. І претензія дуже проста: щоб фракція (Об’єднання “Самопоміч”. – Ред.) у Верховній Раді голосувала так, як це вигідно Адміністрації президента, як це вигідно олігархам. А ми не можемо на ці умови піти. Тому заручниками роблять людей. І це дуже боляче, бо якщо не подобається Садовий, якщо не подобається “Самопоміч”, будь ласка, ви можете мати претензії до нас, але робити заручниками людей, на мою думку, це є підло.  

Що ви скажете людям, жителям міста, які кажуть, що вони – заручники політичної гри?

Мені дуже прикро, коли я бачу в частині міста Львова переповнені майданчики. Це є тимчасова річ, звичайно, що це сміття буде вивезено, тобто ми змусимо все-таки ті полігони відкрити. Але люди мені говорять дуже просту річ: “Не здавайся, ти мусиш вижити”. І для мене підтримка людей – це те, що дає можливість працювати сьогодні.

Деякі люди у справжньому відчаї, деякі перекривають дороги барикадами зі сміття. Деякі голодують. Що ви можете сказати цим людям, як ви можете вирішити цю кризу?

Якщо говорити про людей, які перекривають вулиці, я розумію їхні емоції, тому що неприємно, коли біля будинку є купа сміття, яке смердить. Але ми вивозимо це сміття в міру можливостей. Я думаю, що зараз ми дійдемо до такої ситуації, коли місто буде чисте. Я можу перед тими людьми тільки вибачитися. Тому що не я це планував, не я робив цю блокаду. І ми є спільно заручниками цього процесу. На знак протесту мої колеги, депутати Верховної Ради Олег Березюк, Оксана Сироїд оголосили голодування перед стінами Адміністрації президента. Це також їхній протест проти тієї блокади, яка є сьогодні у Львові.

Є ті, хто каже: якщо мер піде у відставку, тоді проблема вирішиться. Як ви думаєте, є можливість такоговирішення проблеми?

Мене закликають піти у відставку з 2006 року, коли я почав працювати мером, але я працюю для львів’ян, і поки є довіра, я працюю. Тому я не буду піддаватися на заклики моїх опонентів, які би не просто хотіли мене бачити у відставці, а які хотіли би, щоб мене взагалі не було і не було “Самопомочі”, і тоді вони будуть щасливі. Я не можу їм такого щастя гарантувати. І ми працюємо для людей.

Вчора у вас були гості з Києва і мова йде про те, що епідеміологічна ситуація може бути небезпечною. Наскільки ця небезпека є великою?

Вона є достатньо великою. Кожного дня президент і прем’єр мають інформацію про ситуацію у Льовові, і вони просто дивляться і спостерігають. Ви ж розумієте, це штучно створена блокада, відкрийте полігони, і ми вивеземо відходи. Але вони полігони не відкривають. Тільки сьогодні на комісії з надзвичайних ситуацій пішла команда почати розблоковувати полігони, щоб це сміття можна було почати вивозити. Є штучне доведення людей до кризової ситуації, тому не робіть цього, і тоді все буде окей.

А з точки зору епідеміології?

Є дійсно перевищення певних норм, але міністр охорони здоров’я не вважає, що потрібно оголошувати якийсь надзвичайний стан.

Якця ситуація, якщо вона загостриться, може вплинути на туризм?

Я думаю, що ефект буде зворотній, і кількість туристів, які приїжджають до Львова, збільшується. Люди приїжджають, в тому числі, щоб нас підтримати, люди на нашому боці. Минулого року ми мали два з половиною мільйони туристів. Це дуже багато, і ця динаміка є дуже позитивна. Люди розуміють, де є правда, а де є просто неправда, все дуже просто.

Якщо не дозволять привозити сміття зі Львова на полігони. Яким буде ваш наступний крок для вирішення кризи?

Сьогодні ми отримали ультиматум від влади, де влада вимагає від нас віддати їм функцію вивезення відходів і хочуть від нас ще 300 мільйонів. Ми будемо обдумувати цю пропозицію, завтра я дам офіційну відповідь, блокада є штучно організована владою, тому вона може елементарно це розблокувати, для цього є всі необхідні можливості, люди це прекрасно розуміють. Це є політичний тиск на мене особисто, на партію “Самопоміч”. Звичайно, що в нас є плани на завтра та на післязавтра. Ми будемо разом з людьми. Ми зараз спільно з французькою компанією Egis в проектній частині будівництва нового заводу і рекультивації існуючого полігону. Ми плануємо в цьому році почати будувати завод, і це буде один з перших заводів в Україні з глибинної переробки відходів. На превеликий жаль, в Україні жодного такого заводу немає. Я оптиміст і розумію, що ці труднощі тимчасові, вони робитимуть нас сильнішими. І ми мусимо це пережити.

Паперове сміття

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Синій – для паперу

Майже всі в Німеччині знають, що блакитні баки – для паперу і картону. Але мало кому відомо, що коробки для піци та папір для випічки викидати в них неможна – харчові відходи заважають процесу переробки. Навіть плакатний папір не може бути перероблений. До речі, процес переробки паперу застосовується в Німеччині давно: в 1774 році його розробив правознавець Юстус Клапрот (Justus Claproth).

Сміттєвоз з коричневим баком

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Коричневий – для компостних відходів

Будь-хто, знайомий з правилами садового компосту, буде здивований, що може бути в коричневому сміттєвому баку: кухонні відходи, харчові відходи, садові і зелені відходи – в тому числі молочні продукті, м’ясо і риба або цитрусові. Все це обробляється в біогазових установках.

Жовті баки

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Жовтий – для упаковок

У жовтому баку збираються усі види пакувального матеріалу, такі як алюміній, пластик, пінопласт, харчові упаковки. В ідеалі упаковка повинна бути порожньою, але все ж таки залишки дозволені, тому, наприклад, упаковки від йогуртів мити не треба. Додатково обробляється тільки кращий матеріал, а решта спалюється для одержання енергії.

Жовті мішки

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Альтернатива баку: жовтий мішок

Замість жовтого баку пакувальні матеріали можуть також збиратися у жовті мішки. У багатьох містах також можна отримати жовту сумку від фірми, що віповідає за переробку відходів в кожному районі.

Чорні баки

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Чорний – для решти

Чорний або сірий ящик призначений для залишкових відходів – підгузників, недопалків та іншого смердючого матеріалу. Однак, залишки фарби, люмінесцентні лампи або батарейки збираються окремо.

Батарейки

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Складний випадок: особливе сміття

Батарейки можна віддати в прийомники в супермаркетах чи парфюмерно-галантерейних магазинах. В кожному місті також є системи збору таких відходів, іноді їх забирають прямо з дому. Справа в тому, що вони не можуть бути утилізовані з іншими відходами: при спалюванні батарейки будуть виділяти токсичні гази або, навіть, можуть вибухнути.

Переповнений контейнер

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Відмова через переповненість

Якщо контейнери для сміття переповнені, працівники сміттєвозів можуть відмовитися приймати їх. Тому немає ніякого сенсу в складуванні сміття. Деякі люди закривають свої контейнери, щоб запобігти підкиданню в них сміття. Можна також замовити більший контейнер, але за додаткову платню.

Контейнер з зеленим склом

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Теорія кольорів для скляних відходів

Скляні відходи збирають за трьома кольорами: білим, коричневим і зеленим. Але якщо пляшка синя або жовта, то вона також належить до категорії зеленого скла. Проте розбите скло має збиратися окремо, бо буде заважати процесу рециркуляції. Кришки і корки варто зняти заздалегідь.

Громадські контейнери для скла

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
“Відпочинок” для скляних контейнерів

У деяких містах є баки для відходів зі скла для кожного будинку, плюс великий скляний контейнер в публічних місцях. Деінде є лише скляні контейнери, розташовані на перехрестях, автостоянках або біля гуртівень. Їх не можна наповнювати цілодобово. Баки мають свій “відпочинок” – після 8-ї вечора в будні, а також по неділях і в святкові дні викидати сміття не можна, щоб не створювати зайвого шуму.

Автоматичне повернення пляшок в супермаркеті

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Щотижневий ритуал: повернення пляшок

Пляшки можна здати в магазин, повернувши за це платню. Зараз більшість супермаркетів мають автоматичну систему повернення пляшок. Однак, таким системам підходять не всі пляшки. Найчастіше вони приймають ті, які є в асортименті магазину.

Збір пляшок в Карлсруе

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Пляшка як пожертва

Хто не повертає пляшки, залишає їх на вулиці біля смітників в якості пожертви. Нужденні можуть зібрати їх і здати, отримавши додатковий дохід. В місті Карлсруе є навіть додатковий пристрій, який робить неформальну систему передачі пляшок більш ефективною.

Великогабаритні відходи

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Великогабаритні відходи

Деякі речі, безумовно, занадто громіздкі для смітників. У певні дні на муніципальних пунктах збору можна позбутися від нелюбимих диванів, пошарпаних ковдр або зламаних стільців. У Берліні також є спеціальні місця: там речі може забрати новий власник, але воні мають бути у більш-менш гідному стані.

Збір одягу

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Збір одягу

Одяг та взуття не повинні потрапляти в звичайне сміття. Контейнери для старих речей є в кожному місті. Часто фонди і спілки збирають, переробляють і продають одяг. Втім, деякі просто залишають свої речі перед контейнером, де вони валяються як мокре і брудне сміття. Не так це задумувалося.

Сміття в берлінському парку

Фотогалерея: Як сортувати сміття по-німецьки
Купи сміття в парку

Всупереч заборонам, в Німеччині сміття не завжди викидається зразково. В цьому можна переконатися в міському парку в теплу пору року в понеділок уранці. У Берліні після вихідних в парках залишаються тонни сміття: пляшки, пластикові відходи, залишки пікників. У відповідь на це мерія встановлює там великогабаритні сміттєві баки.

Автор: Елізабет Ґренір, Олена Губар