Асфальт чи бруківка? Якою бачить вулицю Бандери урбаніст із Амстердама

logo


У Львові триває робота над проектом реконструкції вулиці Бандери. Мешканцям обіцяють появну нового громадського простору, який буде зручним і доступним для всіх. Під час воркшопу нідерландський урбаніст, експерт із містопланування Кіс ван Райден розповів, яким він бачить майбутнє цієї вулиці.
Фото: mobility.lviv.ua

Фото: mobility.lviv.ua

Автомобілі – гості на вулиці

Кіс ван Райден вважає, що вулицю Бандери варто перетворити на зону з обмеженням швидкості автомобілів до 30 км/год. Машини тут повинні бути «гостями». Пріоритетним має бути рух пішоходів, велосипедистів, громадського транспорту.

Дерева – дослідити, вуличні меблі – продумати

«Якщо ви хочете, щоб вулиця мала «зелений характер», потрібно більше простору, – пояснює він – Стан дерев, які зараз ростуть на вулиці Бандери, треба досліджувати. Насаджень, які є хворими, доведеться позбутися».

Урбаніст додає, що ніколи не варто жертвувати деревами заради створення паркомісць, а вуличні меблі треба проектувати відповідально і водночас стримано.

Бруківка чи асфальт: дилема, яку треба вирішити

Шум, який спричиняють транспортні засоби, залежить як від їх швидкості, так і від типу дорожнього покриття. Цей взаємозв’язок Кіс ван Райден демонструє на конкретних вимірах (див. у таблиці нижче).

Cobbles – бруківка.
Asphalt (dense) – асфальт (щільний)

«Якщо ми говоримо про швидкість 30 кілометрів на годину, то завжди будуть 4-5 децибелів різниці між бруківкою і асфальтом, – коментує урбаніст цифри з таблиці. – Коли ж зростає швидкість, то різниця шуму також зростає. Тобто якщо ми маємо швидкість 30 км/год. і бруківку – то шум буде таким самим, як від швидкості 50 км/год. і асфальту. Дуже важливо пам’ятати і зважати на ці виміри, проте мати на увазі, що асфальт спричиняє менше шуму, але провокує більшу швидкість».

Кіс ван Райден додає, що зниження швидкості призведе до зменшення кількостів ДТП, а також скоротить об’єми шкідливих викидів. На його думку, асфальту на вулиці Бандери має бути якомога менше.

«У Львові вдалося зберегти унікальну центральну забудову й особливу атмосферу. Мабуть, ніде в Європі ви не знайдете місто, де на вулицях лишилося так багато бруківки. Там бруківку замінили на асфальт ще у 60-70-х роках ХХ століття. Львів має цей потенціал, із яким варто бути дуже обережним», – радить урбаніст.

Простір, зручний для всіх

«Ця вулиця репрезентує унікальний характер «габсбурзького» Львова, – каже Кіс ван Райден. – Водночас тут перетинаються громадські простори, житлові зони, бізнесові об’єкти, університетські корпуси. Тут так багато студентів! Це середовище варто покращувати, аби зробити зручним для кожного». Урбаніст переконаний: якщо Львову вдасться якісно втілити проект вулиці Бандери, це позитивно вплине і на майбутні подібні проекти в місті.

Як зазначають організатори воркшопу, планування вулиці має завершитися до 2017 року. Реалізація проекту (безпосередньо реконструкція) триватиме упродовж 2017-2018 років.

Поки що розглядають та аналізують три варіанти, кожен із яких має як плюси, так і мінуси:

 

 

Додамо, проект «Вулиця для всіх» має на меті створити прецедент налагодження комунікації між мешканцями, підприємцями та владою міста під час реконструкції громадського простору. Інститут міста організовує низку відкритих зустрічей, воркшопів та соціологічних досліджень. За результатами таких зустрічей напрацюють рекомендації для архітекторів та інженерів, які безпосередньо займатимуться реконструкцією вулиці Бандери.

Підготувала Юлія Сабадишина