Батьківська Рада Львівщини обурена планами фінансування приватних закладів освіти комунальним коштом

logo


6736ГО «Батьківська Рада Львівщини» звернулась до міського голови Львова А.Садового та депутатів Львівської міської Ради зі зверненням не допустити виконання та скасуватиУхвалу від 06.04.2017 №1810, якою вирішено профінансувати, зокрема, закупівлю сучасного обладнання приватним садкам та школам на суму понад 4,6 млн.грн.

Батьківська Рада Львівщини вважає зазначену Ухвалу такою, що порушує вимоги Конституції України, Закони України “Про місцеве самоврядування“, “Про освіту“, “Про загальну середню освіту“, “Про дошкільну освіту“, а її виконання спричинить необґрунтовані витрати з бюджету в особливо великих розмірах, що є кримінально-караним діянням.

Згідно ст.53 Конституції, держава зобов’язана забезпечити, тобто надавати, доступну та безоплатну освіту виключно в комунальних та державних навчальних закладах, сприяти розвитку різних форм навчання (а не власності).Згідно ст.8, Конституція України має найвищу юридичну силу, а нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Законодавство про освіту та місцеве самоврядування зобов’язує органи місцевої влади створювати, утримувати та фінансувати лише комунальні та державні школи та садки.

Ситуацію прокоментувала голова ГО «Батьківська Рада Львівщини» Олена Пономарева:

«У Львові, зрештою, як і по всій Україні, є проблема недофінансування комунальних садків і шкіл, у зв’язку з чим батьки постійно здають особисті кошти на крейду, миючі, підручники, ремонтують стіни, дах, опалення, туалети, обладнують територію та здійснюють оплату інших потреб навчальних закладів, фінансування котрих у комунальних та державних навчальних закладах освіти повинне забезпечуватись, згідно Конституції та інших нормативно-правових актів України, з бюджету.

Ситуація настільки складна, що батьки скаржаться, що так звана «добровільна благодійна допомога» більше схожа на обов’язковий систематичний фіксований платіж, а в більшості навчальних закладів – набула навіть форму примусових поборів.

Чому це відбувається? Очевидно, через те, що батьки бачать, у якому занедбаному стані знаходиться матеріально-технічне забезпечення навчальних закладів освіти з бюджету: часто стіни в грибку, вікна діряві, туалети течуть, підручників нема, меблі старі, тому потрібно докупити, а також посібники з іноземної, зошити друковані, миючих не виділяють, прибиральниць достатньо в штаті теж нема, охорона відсутня. Усі ці та чимало інших проблем батьківська спільнота висвітлює на сторінках нашої організації та її осередків в соцмережі. Обговоренняпроблем свідчать, що ситуація має непоодинокий, а скоріш – масовий та системний характер. Попри те, батьківська спільнота постійно чує від освіти “гроші на навчальний заклад не виділяються».

Управління освіти міськради визнає жалюгідний стан комунальних навчальних закладів, те, що«застаріле обладнання та інвентар у майстернях, харчоблоках, спортзалах; застаріла матеріально – технічна база навчальних закладів; низький рівень матеріально- технічного забезпечення управління; недостатня кількість ігрових та спортивних майданчиків; відсутність благоустрою території та спортивних полів таборів «Старт» та «Ватра»; пічне опалення в 17 навчальних закладах, 3 підвальні котельні;12 недіючих басейнів в навчальних закладах; неналежний стан інженерних мереж, дахів, спортивних залів, спортивних майданчиків; відсутня пожежна сигналізація; застаріла система вентиляції приміщень (дані з проекту «Програма розвитку освіти м. Львова на 2017 – 2020 роки», котра на обговоренні в Громадській раді при Управління освіти).

Брак фінансування – це загроза безпеці життя і здоров’я учасників навчального/виховного процесу – вчителів, дітей, батьків!Скажімо, яскравим прикладом цього року був обвал сходової клітки однієї з Львівських шкіл.Однак, управління освіти чомусь, пішло шляхом витрати бюджетних коштів, а це наші з вами податки, не на утримання комунальних садків та шкіл, а чийогось бізнесу.

Фінансування приватних навчальних закладів освіти спричинить зменшення й так мізерного фінансування комунальних та державних навчальних закладів. Відповідно, влада міста не зможе виконувати забезпечуваний Конституцією обов’язок щодо надання рівної, доступної і безоплатної освіти у обсягах, якості та межах стандартів – за принципом «рівний доступ до освіти». Це призведе до порушення прав людини, звузить зміст та обсяг існуючих прав і свобод учнів, педагогів та батьків, спровокує збільшення так званих шкільних(садкових) «поборів», спричинить корупцію.

Як уже зазначалось, станом на сьогодні обговорюється проект документу – «Програма розвитку освіти м. Львова на 2017 – 2020 роки». Цей проект документу передбачає, наприклад, розширення мережі дошкільних закладів, зокрема, приватних, вклавши у це кошти міського бюджету в розмірі 136 млн.грн., та надання фінансування приватним садкам та школам міста на 28 млн.грн. Погодьтесь, це шалені кошти, за котрі місто могло б збудувати чи відновити не один комунальний садок!

Тому ГО «Батьківська Рада Львівщини», також, звернулась до депутатів та керівництва міста з відкритим зверненням відхилити та не приймати цю «Програму розвитку освіти м. Львова на 2017 – 2020 роки» («Стратегія розвитку освіти 2017 – 2020») у редакції, що передбачає фінансування приватної освіти, оскільки цей документ порушує вимоги Конституції та законів України, призведе до необґрунтованих витрат з бюджету в особливо великих розмірах та зменшить фінансування комунальних та державних навчальних закладів, порушить право учасників навчального процесу на безпечну, якісну, доступну освіту.