Бескидський шлях. Всі цифри і факти про унікальний тунель у Карпатах

logo


На межі Львівської та Закарпатської областей з’явився перший залізничний тунель, збудований у незалежній Україні.

24 травня у Карпатах відкривають Бескидський тунель, процес оновлення якого тривав близько десятка років.

Читайте також: Омелян анонсував проекти нових євроколій до Польщі та Угорщини

Старий одноколійний Бескидський тунель, розташований на гірському перевалі в Карпатах (перегон Бескид – Скотарське), було збудовано ще 1886 року як частину Львівської залізниці. Більше ніж через століття, 2007 року, тунель було визнано аварійним. Тоді було ухвалено рішення побудувати новий, двоколійний тунель.

Пошуки фінансування, а потім погодження проекту, документів та підготовчі роботи тривали кілька років. До першого етапу будівельних робіт стали 2009 року. У жовтні 2017 року почалися роботи з облаштування залізничної інфраструктури всередині тунелю та на підходах до нього, які планувалося завершити восени 2018 року. За фактом усі роботи було завершено ще у травні.

Бескидський тунельТСН.ua

Відкриття тунелю було заплановане на 25 травня. Проте за кілька днів до події виконувач обов’язків керівника “Укрзалізниці” Євген Кравцов повідомив, що відкриття перенесли на день раніше.

Зазначимо, що завершення робіт у коротші строки є дуже нетиповим для українських реалій і може стати гарним прикладом для інших масштабних інфраструктурних проектів.

Факти і цифри

Бескидський тунель розташований на межі Львівської та Закарпатської областей. Для України він має стратегічне значення, оскільки цим маршрутом перевозяться вантажі до західного кордону країни, а також понад 60% транзитних вантажів у напрямку Західної та Центральної Європи. І ці обсяги зростають.

“За останні три роки металурги, аграрії, хіміки збільшили експорт вантажів до країн ЄС сухопутними прикордонними переходами. Тому відчутна необхідність відкриття нового тунелю, що ліквідує вузьке місце залізничної інфраструктури п’ятого європейського транспортного коридору Італія – Словенія – Угорщина – Словаччина – Україна”, – зазначав раніше в.о. керівника “Укрзалізниці” Євген Кравцов.

Старий тунель – це найвужче місце, через яке однією колією йшов чималий потік транзитних вантажів. Диспетчери змушені були пропускати їх за чергою, що суттєво гальмувало рух вантажів.

Запуск нового двоколійного тунелю, який пролягає за 30 м зліва від старого, дозволить пришвидшити потяги з 15–40 до 60 км/год. А пропускна здатність зросте з 47 до 100 пар поїздів на добу.

Будівництво двоколійного Бескидського тунелю фінансується за рахунок коштів регіональної філії “Львівська залізниця” та з використанням кредитних коштів, зокрема Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Європейського інвестиційного банку (ЄІБ).

З початку реалізації проекту було профінансовано 2,29 млрд грн, з яких кошти ЄБРР – 526,8 млн грн, ЄІБ – понад 1 млрд грн, власні кошти “Укрзалізниці” – 666,5 млн грн. Вартість виконаних робіт склала 2 394 221 тис. грн.

Основні роботи з будівництва двоколійного тунелю проводив підрядник ПрАТ “Інтербудмонтаж”. Це проходка тунелю, постійне оздоблення його склепіння та стін. Роботи тривали від 29 жовтня 2013 року до 26 вересня 2017 року.

З метою здешевлення проекту тунель вирішили будувати лише з одного боку, а не з двох одночасно, як планувалося спочатку. Це зменшило обсяг підготовчих робіт та зекономило майже 180 млн грн.

Бескидський тунель є другим за довжиною в Україні. Його довжина складає 1764 м, ширина – 10,5 м, висота – 8,5 м.

Тунель пробивали у тілі гори сучасним австрійським методом – вибуховим та прохідницьким з використанням випереджувального екрана. Перші три місяці були складними, адже будівельники проходили м’які породи, а вивали ґрунту виявилися більшими, ніж було передбачено проектом. Будівельникам довелося витратити більше часу на бетонування та укріплення стін тунелю, проте зрештою вони наздогнали план і навіть обігнали – все тіло тунелю пройшли на початку 2016 року.

4 січня 2018 року до Бескидського тунелю заїхав перший локомотив, щоправда лише з технікою, за допомогою якої залізничники мали укладати колії. Щодоби на об’єкті працювали до 140 колійників, енергетиків та будівельників, було задіяно 17 одиниць колійної та будівельної техніки.

Читайте також: В “Укрзалізниці” показали, як будується залізниця з Києва до аеропорту “Бориспіль”

Двоколійний тунель обладнано сучасними приладами робочого та аварійного освітлення, вентиляцією, відеонаглядом, контрольними датчиками визначення рівня шкідливих газів. Також встановлене нове для української залізниці обладнання контролю за сейсмічними показниками та новітня мікропроцесорна централізація керування рухом поїздів.

Обладнана й потужна протипожежна система. Зокрема, було збудовано насосну станцію з великими резервуарами для води. 

Фотогалерея Залізничний шлях в Європу. У Карпатах збудували новий Бескидський тунель (18 фото)

Сьогодні, 09:53

Під час укладення колій залізничники використовували колійну машину “Унімат”, призначену для виправно-рихтувальних робіт, вона виставляє колію за планом та профілем, а також виконує виправку стрілочних переходів.

Робота у гірських умовах має певну специфіку. Погода змінюється постійно і непередбачувано, всередині тунелю працівникам було важко дихати, також періодично там гуляли потужні протяги. Втім, зима 2018 року видалася доволі теплою, що дозволяло виконувати усі технологічні процеси – мокре бетонування, земляні та колійні роботи і все, що пов’язане з укладанням кабелів. Тож стосовно графіка виконання робіт залізниця рухалася з випередженням на місяць.

Щоденно якість робіт контролювалася представниками “Укрзалізниці” та австрійської компанії, що здійснювала технічний нагляд за будівництвом тунелю. За зізнанням залізничників, подекуди траплялися незначні зауваження до робіт, які усувалися в стислі терміни.

ВідеоУ Норвегії побудують перший у світі тунель для кораблів

ВідеоЯких змін чекати від “Укрзалізниці” найближчим часом

Денних потягів стане більше, а квитки на них – подорожчають! Такою заявою шокували представники “Укрзалізниці”. Щоправда, потім заспокоїли: зміни впровадять не одразу. З чим пов’язані такі нововведення – “Сніданок” дізнавався.

Яких змін чекати від "Укрзалізниці" найближчим часом