Чеські спеціалісти оцифрують архіви львівської СБУ

logo


Архівні документи радянських спецслужб за 1939-1941 роки, що зберігаються у фонді львівської СБУ, оцифрують за допомогою чеських спеціалістів. За словами директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслана Забілого, це перший проект в Україні з оцифрування документів з архіву спецслужб.

«Співпраця нашого архіву відбувалась і раніше, але нарешті вона набуває такої динаміки, яка дасть можливість дослідникам і громадськості ознайомитись з матеріалами, які зберігаються в архівах», – каже очільник львівської СБУ Олександр Ткачук.

Із документами з львівського архіву працюють спеціалісти чеського наукового Інституту вивчення тоталітарних режимів. В першу чергу спеціалістів цікавлять документи громадян колишньої Чехо-Словаччини, проте, за словами чеського спеціаліста Адама Граділека, оцифровані будуть матеріали справ й інших громадян, які тікали від нацистів на територію тодішнього Радянського союзу.

Керівниця обласного архіву управління СБУ у Львівській області Вікторія Бурмас розповіла, що згодом науковці чи просто охочі громадяни зможуть ознайомитись із цими документами, роздрукувати чи навіть отримати їхні електронні копії.

«Доступ до архіву буде здійснюватись для фізичних осіб відповідно із заявою на ім’я начальника управління. Для юридичних осіб, істориків, науковців треба буде написати від імені установи, де вони працюють, офіційний запит – і так само буде вільний доступ до документів», пояснила Вікторія Бурмас.

Варто зазначити, що чеський Інститут вивчення тоталітарних режимів почав працювати з архівом СБУ ще у 2008 році. До львівського архівного фонду СБУ представники чеського Інституту вивчення тоталітарних режимів вперше потрапили у 2013 році, але тоді працівники архіву дозволяли науковцям лише переписувати інформацію з документів.

Робота з оцифрування документів триває вже близько 14 днів. За цей час дослідники встигли зробити копії матеріалів 600 справ. Усього в рамках проекту планують оцифрувати шість тисяч документів, які зберігаються в архіві. Всі вони стосуються періоду 1939-1941 років. Оцифрування триватиме близько 5 місяців.