Чи безпечні вуличні пси

logo


Як працює практика з чипування безпритульних собак

За перше півріччя 2016 року з укусами тварин у лікувально-профілактичні заклади звернулися 438 львів’ян. Особливо зросла кількість випадків у весняно-літній період. Так, тільки за червень було 102 укуси.

«Лише в Цілодобовий міський травмпункт №2 за 2016 рік звернулися 148 мешканців Львова, з них із сильними укусами та ускладненнями госпіталізовано 26», – розповідає лікар хірургічного відділення 8-ї клінічної лікарні Володимир Жуковський.Наразі ця проблема є нагальною. І, на думку жителів Львова, першим джерелом загрози є безпритульні тварини, адже псів-безхатьків на вулицях міста нараховують близько півтисячі.

Але така думка є хибною. У ЛКП «Лев» поділилися статистикою: 85% укусів люди отримують саме від домашніх тварин на самовигулі. До речі, голова комунального підприємства Оксана Кошак зазначає, що вони зобов’язані відловлювати таких тварин, бо це – адміністративне правопорушення, зазначене в ст. 154 в Кодексі України про адміністративні правопорушення: «… приведення в громадські місця або вигулювання собак без повідків і намордників (крім собак, у реєстраційних свідоцтвах яких зроблено спеціальну позначку) чи у невідведених для цього місцях тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Також вже рік існує програма, яку запустило ЛКП «Лев», з чипування безпритульних собак.

Ветеринарно-стерилізаційний центр працює за схемою: відловлюють – стерилізують – відпускають. Це – європейська практика. Безпритульних собак стерилізують, вакцинують, прочиповують та вносять інформацію про тварину в електронну базу, завдяки якій потім можна легко ідентифікувати вуличного пса.

Але чи стають чиповані тварини менш небезпечними?

Стерилізація

Агресивними собаки бувають у двох випадках: коли починається «тічка» та коли вони мають цуценят. Саме такі пси зазвичай можуть налякати чи навіть покусати людину. Стерилізована тварина не «тічкує» і не народжує, отож проблема загрози для людей фактично зникає. Більшість стерилізованих тварин (близько 80%) стають спокійнішими.

Вакцинація

Мета вакцинації безпритульних собак – створити активний імунітет, не допускати захворювання тварин. Ветеринари ЛКП «Лев» спершу проводять дегельмінтизацію відловлених псів, тобто лікують від глистів, а також перевіряють на наявність кліщів. Потім вколюють комплексну вакцину, яка сприяє виробленню імунітету до поширених захворювань і антропозоонозів (інфекційні хвороби, небезпечні для людини та тварин). Вона складається з вакцин від вірусного ентериту, піроплазмозу, демодекозу та чумки, окремо вакцинують проти сказу.

Опікуни для вуличних псів

Потім ЛКП «Лев» з допомогою волонтерів намагається прилаштувати якомога більше чипованих псів-безхатьків. Кількість прилаштувань з кожним місяцем зростає на 60%, та в червні помічено спад. Голова комунального підприємства О. Кошак пояснює це тим, що в цей період багато львів’ян їде на відпочинок.

Неприлаштованих собак відпускають на попереднє місце відлову, але не просто так – під нагляд опікунів. Отже, вже 40% безпритульних собак контролюють опікуни. Вони працюють на волонтерських засадах, перед тим уклавши угоду з ЛКП «Лев», у якій визначено обов’язки обох сторін. Зокрема опікуни, закріплені на певній території, зобов’язані постійно наглядати за розміщеними там безпритульними тваринами, годувати їх, слідкувати за станом здоров’я і забезпечувати своєчасну дегельмінтизацію, кліпсування та чипування тварин. Також, що дуже важливо, вони зобов’язані робити виклик при появі агресивної безпритульної тварини.

Чип та вушна кліпса – обов’язкові атрибути безпритульної тварини, яка перебуває під наглядом ЛКП «Лев»

Чип – це такий собі собачий паспорт. Ця мікросхема, введена під шкіру, дає змогу контролювати стан здоров’я тварин. Вона містить інформацію про тварину під певним номером: вік собаки, дату та місце відлову, хвороби, дату стерилізації та вакцинації. Але ця інформація буде доступна тоді, якщо сканувати чип, а пересічні мешканці Львова можуть побачити тільки вушну кліпсу. Але вона також має номер безпритульної тварини, який в разі чого можна записати й дізнатися детальнішу інформацію про безпритульного собаку в ЛКП «Лев». Навіть якщо вуличний пес укусить людину, вони фіксують звернення, виїжджають і відловлюють його. У ветеринарно-стерилізаційному центрі собака перебуває в інфекційному відділені, де спостерігають за симптомами й ознаками сказу.

Водночас ЛКП «Лев» протягом року як мінімум один раз проводить собак через ветеринарно-стерилізаційний центр, щоб перевірити їхній загальний стан здоров’я та ґарантувати безпеку львів’янам на вулицях.

Тож наразі можна зазначити, що безпритульні тварини є здоровими та безпечними для жителів Львова. А завдяки тому, що ЛКП «Лев» стерилізує і прилаштовує за можливістю псів-безхатьків, їх ставатиме щоразу менше.

Світлана Ковальська

Loading…

lito1

Статті пов’язані мітками

Loading…