Чи поїде турист на Підзамче?

logo


Туристичне розвантаження центру Львова: концепція є – механізму немає…

Туристи віддають перевагу або площі Ринок, або проспекту Свободи.Туристи віддають перевагу або площі Ринок, або проспекту Свободи.

Виконавчий комітет Львівської міської ради ухвалив Концепцію розподілу туристичного навантаження Львова. Документ передбачає розвантаження центральної частини міста від екскурсійних груп (80% усіх туристичних маршрутів пролягає через площу Ринок), “розпорошивши” гостей міста по периферійних районах, де теж є на що подивитися. Нові маршрути – мікрорайон Підзамче, район Кастелівка (раритетні вілли), площа Старий Ринок. На периферії розвивають вуличне мистецтво, зокрема на вул. Богдана Хмельницького реалізовували проект «Вулична галерея». Мистецькі атракції теж входять у “меню” туристичних груп. 

«Концепцію розподілу туристичного навантаження створено для соціального та туристичного розвит­ку міста, – зазначила начальник управління туризму Львівської міської ради Галина Малець. – Йдеться про розширення меж «туристичного» Львова, розвиток нових локацій. Концепція дозволить рівномірно розподілити навантаження між іншими районами міста. Розвиток туризму має бути у гармонії з історичним містом, з  його жителями. Проблема так званої надлишкової концентрації відвідувачів у популярних туристичних містах викликає стурбованість у багатьох країнах світу. Львів не є винятком”. 

Розвантаження центру – хороша ініціатива. Та чи є механізм, який змусить гідів вести туристів на периферію, де у рази менше історичних пам’яток? Чи самі туристи захочуть виходити з атракційного центру? Після екскурсій вони все одно повертаються на площу Ринок, щоб випити кави, перекусити у концептуальних кафе, просто прогулятися. Левова частка кафешок, де передбачено розваги для гостей міста, сконцентровані саме в центрі. В управлінні туризму мерії “не на диктофон” погоджуються, що механізму дії концепції, по суті, немає. Кажуть, туристичне розвантаження буде поступовим процесом.

Як зазначила для “ВЗ” заступник начальника управління туризму Львівської міської ради Галина Гриник, концепція працюватиме тоді, коли буде облаштовано громадський простір поза центром, відповідно до потреб туристів. Експерти, які працювали над концепцією, кажуть, поки на новій туристичній території не буде транспортного сполучення, хороших доріг, ресторанів, облаштованих площ, доти вона не працюватиме. 

“У Львові створюють нові громадські простори, – зауважила Галина Гриник. – Під час проектування експерти думають, якому туристу це буде цікаво. Деякі організатори гастрономічних чи культурних свят перенесуть свої фестивалі з площі Ринок в інші райони міста. Колись Свято пампуха проходило на площі Ринок, тепер – у Музеї народної архітектури та побуту “Шевченківський гай”. Туристичні фірми включатимуть у свої програми міські свята і фестивалі, які відбуваються поза межами історичного центру”. 

Гід із багаторічним стажем пан Олексій розповів “ВЗ”, що нова концепція управління туризму навряд чи розвантажить центр від навали туристів. 

“Гіди хочуть вгодити туристам, які платять за екскурсії, – каже пан Олексій. – Ми завжди пропонуємо туристичним групам поїхати на Кастелівку, але їх це не приваблює. Вони хочуть піднятися на вежу Ратуші, Високий замок, походити по площі Митній, пл. Ринок та проспекту Свободи. Щоб організувати екскурсії за межами історичного центру, треба обладнати на периферії хорошу інфраструктуру – доїзд, кафе, променадні зони. Ніхто силою не буде “випихати” туристів на Сихів чи на Новий Львів… Погоджуюся, що площа Ринок перевантажена туристами, але така картина є у всіх туристичних містах”.

Фото автора