Чим загрожують зміни до закону про Нацгвардію?

logo


У Львові відбулись протести щодо ухвалення законопроекту №6556 про розширення повноважень Національної Гвардії. Активісти виступають проти надання нацгвардійцям додаткових повноважень, оскільки нові повноваження можуть нести загрозу для самих громадян.

Вчора вдень в центрі міста відбувся протест проти законопроекту №5665. Протест організували активісти громадської організації “Автономний опір”.

За словами активістів, законопроект суперечить правам українців. Так, в разі підписання закону, нацгвардійці зможуть застосовувати силові методи для вирішення конфліктів і затримувати порушників, крім того затримувати і вирішувати проблеми радикальним методом і з мирними протестувальниками, якщо вважатимуть це за потрібне.

За текстом законопроекту, бійці Нацгвардії прирівнюватимуться до поліцейських. У них буде право складати обвинувачення на порушників, охороняти громадський порядок вже без представників поліції, так само, як і влаштовувати огляд підозрілих осіб або ж їх речей.

Зараз Національна Гвардія – є суто військовим формуванням, який керується Міністерством внутрішніх справ. Цей орган має право допомагати правоохоронцям контролювати порядок, проте лише під наглядом командирів і без дозволу застосовувати силові функції, якщо наказ не прийде «згори». Проте їм пропонується надати ці права.

Чому НЕ варто приймати законопроект?

Аналізує пропонований законопроект аналітик експертної групи «Поліція під контролем» Сергій Баглай. За його словами є декілька основних моментів, які пропонують змінити і вони не в користь громадян.

Нацгвардійці зможуть охороняти правопорядок без поліції

За словами Баглая, станом на сьогодні військовослужбовці Нацгвардії залучаються до охорони громадського порядку спільно з працівниками поліції. Під час цього у них є право, наприклад, перевірити документи особи, здійснити поверхневу перевірку. Також вони можуть в рамках Закону України «Про Національну поліцію» застосовувати фізичну силу, вогнепальну зброю та спецзасоби. Проте виконувати ці дії вони можуть лише патрулюючи разом з правоохоронцями.

У проекті ж передбачено дозволити військовослужбовцям функції охорони громадського порядку вже не як «допоміжної» сили, а окремої від поліції. Експерт зауважує, що такі повноваження сильно «розмиють» функції полісменів та військових Національної гвардії.

У Нацгвардії принцип роботи відмінний від принципів поліції

Другий аспект надання повноважень військовослужбовцям стосується співпраці їх з громадянами. Так, Національна гвардія – орган, система підготовки військових якого кардинально відрізняється від підготовки поліцейських.

Робота поліцейських вимагає від них спеціальних навичок, вмінь та знань, які забезпечуються спеціальною системою підготовки. При тому, що у правоохоронців спеціальне навчання, наслідки їх роботи часто супроводжуються скаргами містян стосовно етики, способів та доцільності тих чи інших дій. У бійців Нацгвардії сама структура передбачає спершу наказ командира, а лише потім – його виконання.

За словами аналітика, можна вважати, що виконання завдань та роботу військовослужбовців з новими повноваженнями належним чином просто важко уявити. Для останніх охорона правопорядку не є ні покликанням, ні професією.

Використання бійців ЗСУ для охорони правопорядку суперечить Конституції

За частиною 4 статті 17 Конституції України, бійці ЗСУ або ж інші військові формування не можуть використовуватись для обмеження прав та свобод людини. В такому випадку використання Національної Гвардії для охорони громадського порядку (під час проведення мирних зібрань, мітингів, супровід осіб, яких взяли під варту тощо) неможливе.

Надання поліцейських повноважень Гвардії – не той напрямок розвитку, над яким потрібно працювати

Згідно наказу Президента України №92 від 14 березня 2016 року про концепцію розвитку сектору безпеки і оборони України, розвиток військ має відбуватись на основі принципів і стандартів Європейського Союзу та НАТО. Так, функції поліцейських, які хочуть надати і Національній Гвардії зовсім не відповідають головному завданню військового формування – підготовці військових до ліквідації збройних конфліктів шляхом військових дій та запобіганню збройної агресії проти України. У випадку прийняття законопроекту підготовку нацгвардійців потрібно буде змінити.