Чому не варто легковажно ставитися до гігієни праці з пестицидами і мінеральними добривами

logo
chomu_ne_varto_legkovazhno_stavitisja_do_gigieni_praci_z_pesticidami_i_mineralnimi_dobrivami.jpg


Пестициди, якими користуються в сільському господарстві для боротьби з шкідниками і хворобами рослин і тварин, належать до різних груп хімічних сполук. Потрапивши в організм, пестициди можуть уражати центральну нервову систему, печінку, нирки та інші внутрішні органи. Тому дотримання належної гігієни праці допоможе уберегти від небезпечних наслідків роботи з пестицидами і мінеральними добривами, інформує Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України.

Пестициди можуть потрапляти в організм людини не тільки через дихальні шляхи, а й безпосередньо через неушкоджену шкіру і слизові оболонки очей, через травний канал. Деякі з них мають здатність нагромаджуватись в організмі і через тривалий період часу спричиняти хронічні отруєння. Потрапивши в організм, пестициди можуть уражати центральну нервову систему, печінку, нирки та інші внутрішні органи. Це треба знати і враховувати не тільки спеціалістам сільського господарства, а й усім, хто працює з цими речовинами.

Серед профілактичних заходів важливе значення має недопущення до роботи осіб, які мають протипоказання за станом здоров’я. Це забезпечується проведенням попередніх медичних оглядів осіб, які мають працювати з пестицидами, незалежно від того, постійна робота чи тимчасова, сезонна. Так, категорично забороняється допускати до роботи з пестицидами вагітних, жінок-годувальниць, підлітків до 18 років, чоловіків, віком більше 55 років і жінок, віком більше 50 років, а також осіб, які мають різні хронічні недуги.

Один раз у рік проводять медичні огляди осіб, які постійно контактують з пестицидами.Зокрема, таким періодичним медоглядам підлягають с/г робітники, які призначені для постійної тривалої роботи з хімічними речовинами (на складах пестицидів, тракторних обприскувачах, на приготуванні робочих розчинів пестицидів тощо), а також ті, хто працює на станціях захисту рослин.

В умовах сільського господарства люди можуть контактувати з пестицидами під час виконання різних трудових робіт (їх перевезення, зберігання і відпускання на складах, застосування для обробки рослин, виконання сільськогосподарських робіт на раніше оброблених пестицидами ділянках). Залежно від цього вони повинні дотримуватись конкретних гігієнічних вимог і відповідних заходів безпеки.

Так, перевозити пестициди треба на спеціальному транспорті у міцній, надійній упаковці, щоб вони не розливалися чи не розсипалися.Однією з категоричних вимог є заборона перевезення на тому ж самому транспорті харчових продуктів, оскільки потрапляння пестицидів в їжу може спричинити отруєння і навіть смерть.

Пестициди потрібно зберігати в герметичній упаковці на спеціальних складах, де має бути обладнане відділення для їх зберігання з вентиляцією або природним провітрюванням і «чисте» відділення, де знаходиться спецодяг, респіратори, документація. Тут повинні бути рукомийник, мило і рушник, аптечка першої допомоги. Територію складу слід обгородити й озеленити неплодоносними деревами.

Щоразу перед роботою склад потрібно провітрювати, двічі на місяць старанно прибирати (видаляти пил і мити все приміщення). Тару з-під пестицидів необхідно здавати на склад, де її знезаражують або знищують. Часом, не розуміючи небезпеку, люди використовують цю тару для зберігання води і їжі, що абсолютно неприпустимо.

Застосування хімічних препаратів (обприскування, обпилювання, протруювання тощо) має бути механізоване за допомогою спеціальної апаратури (наземної чи авіаційної), з суворим додержанням усіх технологічних регламентів. У польових умовах під час літньої спеки пестициди можна використовувати тільки вранці і ввечері, щоб уникнути їх швидкого випаровування і можливого отруєння людей.

На місцях праці з пестицидами забороняється зберігати і вживати їжу, пити, курити, працювати без спецодягу і засобів індивідуального захисту (респіраторів, противогазів, окулярів). Щоб уникнути потрапляння хімічних речовин на шкіру, потрібно одягати спецодяг – комбінезон із щільно прилягаючими застібками; для захисту органів дихання слід використовувати спеціальні респіратори (наприклад РУ-60М і патроном відповідної марки, «Астра»-2) або противогази. Звичайні протипилові респіратори не запобігають проникненню пестицидів в організм.

Після роботи з пестицидами засоби індивідуального захисту слід старанно очищати, прати, знезаражувати за допомогою дезінфікуючих речовин і зберігати у спеціальних приміщеннях.

Під час робіт з мінеральними добривами, в дихальну систему працівника можуть потрапляти різні хімічні речовини, в тому числі пара аміаку, окиси азоту, сірчистий ангідрид, фтор, пил та інші.

Дія мінеральних добрив на організм людини може бути загального і місцевого характеру (подразнення верхніх дихальних шляхів слизових оболонок очей, шкіри). До прикладу, у разі використання аміачної води виділяється аміак, вдихання пари якого спричиняє кашель, різь в очах, нудоту, блювання, запалення дихальних шляхів; вдихання суперфосфату викликає подразнення шкіри і очей.

А поділитися?