Цього року Дні європейської спадщини проведемо у парках і садах

logo


dsc_0622Як щодо прогулянки парком цими вихідними? 24 -25 вересня 2016 року вже вшосте у Львові проходитимуть Дні європейської спадщини (European HeritageDays). Цьогорічна  тема: «Сади і парки Львова: жива історія міста». Прогулянки мальовничими куточками, безкоштовні піші та велоекскурсії, ігри, лекції, виставки. Чим ще здивує дводенна паркова феєрія, як зареєструватись та як підготуватись розповіли організатори під час прес-конференції 20 вересня в Книгарні «Є».

European Heritage Days, або Дні європейської спадщини – загальноєвропейський проект, мета якого привернути увагу мешканців міст до їхнього культурного насліддя. Автором ідеї несподівано для самого себе став міністр культури Франції Джек Ланг. У 1984 році за його ініціативи в пам’ятних будівлях Франції відбулися дні відкритих дверей під гаслом «культурній спадщині – нове життя». Експеримент Ланга прийшовся до душі багатьом європейським країнам. У 1991 Рада Європи офіційно започаткувала EHD.

Дні європейської спадщини присвячені щоразу новій темі у Львові проводять вшосте. Чому цьогоріч зосередились на парках і садах? Говорячи про міську спадщину, ми найперше згадуємо відомі пам’ятники, будівлі, площі. Але історія міста не тільки у камені, зовсім поруч спадок зелений.Чимало унікальних паркових комплексів, мальовничих садів для містян і туристів лишаються в тіні. Мета Днів: привернути увагу громадськості до зелених просторів як до об’єктів історичної та культурної цінності. Співорганізатор львівських EHD Лідія Федчук розповідає:

–  Це ініціатива Ради Європи: кожного вересня подібні заходи відбуваються у різних містах. Вони є безкоштовними. Їхня головна ідея: привернути уваги до спадщини, до історії, не досить розпіарених, але важливих місць.

Аби взяти участь у більшості подій знадобиться реєстрація. Реєстрування учасників на сайті lviv.travel триватиме з 20 вересня до 22 вересня.

– Проект «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» долучається до цієї ініціативи вже кілька років від 2011. Нашою метою також є захист історичного середовища, і нам дуже важливо інформувати львів’ян, у якому місті вони живуть. Цього року ми проведемо дві гри-квести. Завдяки їм учасники дізнаються про квартали, вулиці свого міста. – повідомляє Наталія Тарнавчик представник Німеського товариства міжнародного співробітництва GIZ, за підтримки якого управління туризму втілює проект Днів.

–  Темою минулого року була сецесія. Зараз зупинилися на парках, бо хочемо, щоб їх побачили не тільки з екологічної точки зору, а й з суспільної. – пояснює співорганізаторка Днів Олександра Провозін – У відвідувачів наших заходів є широкий вибір. Можете піти на екскурсію, якщо здоров’я не дозволяє, послухати лекцію про історію парків, відомих архітекторів. Також у програмі мандрівка поїздом «Вітерець» та велоекскурсії.

Головний інженер ЛКП «Зелений Львів» Володимир Чешинський говорить:

– Наше підприємство зобов’язане бути тут, щоб поділитися історією парків таких, як парк Івана Франка або Стрийський парк. Поглянемо на ландшафти, на рідкісні види дерев, звернемо увагу на ті дерева, що залишилися з давніх часів. Відвідаємо оранжерею Стрийського парку, яку відновили нещодавно.

– Ми пропонуємо до Днів європейської спадщини пізнавальну прогулянку до парку «Знесіння». Це не матиме вигляд екскурсії. Гуляючи, ми обмінюватимемось думками, поглядами на минуле ландшафтів і те, як їх зберегти. Ліс змінює зелені шати на кольорові. У неділю буде ще більше кольорів.– запевняє представник ландшафтного парку «Знесіння» Олександр Завадович.

Ігри-квести, прогулянки візитними картками Львова і ген забутими стежками велосипедом, поїздом, або пішки… І це не все. З нагоди Днів європейської спадщини відкриються фотовиставки «Історія в світлинах» (про парк Івана Франка), «Арнольд Рерінг – мистецтво і природа в урбаністичному розвитку Львова», «Місто. Дерево Людина», відбудеться низка лекцій на тему минулого, сьогодення і майбутнього парків Львова. Свої двері відчинять Музей етнографії і художніх промислів, Будинок військових інвалідів, Музей-садиба Михайла Грушевського, Винниківський історико-краєзнавчий музей.

Ксенія ЯНКО, photo-lviv.in.ua