Депутат Львівської облради провокує міжнародний скандал у Дрогобичі

logo


У вівторок, 8 серпня, під час засідання координаційної ради Блоку національно-демократичних сил Дрогобиччини депутат Львівської облради від БПП Михайло Задорожний запропонував демонтувати меморіальну дошку, встановлену півтора місяці тому на честь німецького офіцера Ебергарда Гельмріха, який у роки нацистської окупації рятував життя місцевим євреям. Мер Дрогобича Тарас Кучма уже назвав таку ініціативу «проявом рагулізму».

«Меморіальну дошку Ебергарду Гельмріху у Дрогобичі необхідно демонтувати, бо вона встановлена без дозволу виконкому Дрогобицької міської ради і без рішення сесії», – заявив Михайло Задорожний у коментарі ZAXID.NET. – І взагалі не можна встановлювати меморіальну таблицю представнику окупантів. Ебергард Гельмріх із 1932 року був членом Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини, і був в Україні у складі нацистської армії, яка намагалася загарбати Україну».

На уточнююче запитання ZAXID.NET, чи відомо йому про те, що в часи німецької окупації Ебергард Гельмріх рятував життя євреям у Дрогобичі, і власне за це був ще у 1965 році визнаний ізраїльтянами «Праведником народів світу», Михайло Задорожній відповів, що його це цікавить менше.

«Нехай таку таблицю йому встановлять на будинку у Німеччині, або в Тель-Авіві», – заявив він.

За словами Задорожнього, члени координаційної ради БНДС Дрогобиччини підтримали його пропозицію, і вирішили надіслати звернення про демонтаж до Дрогобицької міської ради.

Майор вермахту Ебергард Гельмріх разом дружиною врятував від знищення близько 200 євреїв у Дрогобичі та Стрию

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма різко відреагував на ініціативу депутата облради про демонтаж меморіальної дошки, назвавши її проявом «рагулізму».

«Робити такі заяви – низько і підло. Це дійсно був німецький військовий, але він, ризикуючи власним життям, рятував життя інших людей. На відкритті меморіальної таблиці я з гордістю говорив про це. Це людський подвиг, не розуміти цього – це прояв рагулізму, – сказав ZAXID.NET мер Тарас Кучма. – Бувають люди, а бувають людиська. Якщо якийсь політик хоче робити на цьому піар, його самого треба розпіарити на всю Україну».

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма та гості з Ізраїлю на відкритті меморіальної дошки Ебергарду Гельмріху 22 червня 2017 року/ Фото Life.Info

За словами Тараса Кучми, до встановлення меморіальної таблиці готувалися півроку, і воно було погоджене головним архітектором міста. Він також припустив, що місцевих політиків роздратувало те, що на меморіальній таблиці спершу йдуть написи англійською й польською мовами, а лише потім українською та івритом.

Блок національно-демократичних сил Дрогобиччини має намір домагатися демонтажу меморіальної дошки

Встановлення у Дрогобичі меморіальної дошки на честь Ебергарда Гельмріха ініціювала ізраїльська позаурядова організація «Дрогобич-Борислав», а спонсором її виготовлення був Георг Гузман, представник німецької «Фундації примирення та спокути», зазначено на сторінці голови єврейської громади Дрогобича Йосипа Карпина у Facebook.

«Подвиг німця Ебергарда та його дружини ще раз нагадує нам, що все залежить від вибору людини та її особистих якостей. І серед вбивць є янголи, які ризикували власним життям заради порятунку інших. Мета суспільства – зробити так, аби гідних людей ставало більше, а це означає, що слід плекати у собі добро, взаємодопомогу, розуміння. Ненависть та агресія – страшні речі, які руйнують не лише людські долі, а й історію. Давайте пам’ятати про це», – прокоментував відкриття меморіальної таблиці почесний консул Ізраїлю у Західній Україні Олег Вишняков.

На будинку на вул. І.Франка, 9 у Дрогобичі, де жив Ебергард Гельмріх, тепер розміщена присвячена йому меморіальна таблиця

Відомо, що під час Другої світової війни майор вермахту Ебергард Гельмріх відповідав за продовольче забезпечення у Дрогобичі. Він переховував євреїв на горищі свого будинку. Пізніше він відправляв їх з фальшивими документами до Берліна, де мешкала його дружина Донати, яка розподіляла їх на роботу у німецькі сім’ї. Таким чином подружжя змогло врятувати близько 200 євреїв.

У 1965 році ізраїльська організація «Яд Вашем» визнала Ебергарда Гельмріха праведником народів світу. У 1989 році таке ж звання отримала його дружина Доната.

ZAXID.NET надіслав запит до «Яд Вашем» щодо інциденту у Дрогобичі та очікує офіційної відповіді.

Михайло Задорожний є депутатом Львівської облради уже третю канденцію поспіль, вперше ставши депутатом у 2006 році за списком БЮТ. У 2010 році знову пройшов до облради як мажоритарник, пізніше увійшов до фракції ВО «Свобода», звідки його вигнали у 2012 році за те, що він зареєструвався кандидатом до Верховної Ради по Дрогобичу проти узгодженого кандидата від опозиції. У 2015 році Михайло Задорожній знову став депутатом Львівської облради за списком БПП.