«Дикий театр» поставить «Тома на фермі» в «Арсеналі»

logo


«Дикий театр», Львівський театр імені Лесі Українки та «Мистецький Арсенал» представляють спільний проект: вперше в Україні, вистава за п’єсою знаменитого канадського драматурга та сценариста Мішеля Марка Бушара «Том на фермі».

Вистава-копродукція буде презентована спочатку у Києві, а потім у Львові, і буде йти в репертуарі Дикого театру та Театру Лесі Українки впродовж 2017 року.

Постановка п’єси Бушара, одного з найактивніших поборювачів за толерантність і рівність у Квебеку, — новий формат відповіді на проблеми ЛГБТ в Україні. У рамках проекту також відбудеться презентація книги, обговорення вистави та круглий стіл на тему «ЛГБТ і культура: агресія «інших» чи парадокс вимушеного сприйняття».

Мішель Марк Бушар відвідає прем’єрні покази в Україні та візьме участь у заходах.

Про виставу:

Том приїздить на похорон свого друга, що трагічно загинув. Він  знайомиться з його сім’єю, і виявляється, що ніхто: ані мати, ані брат, і навіть він – не знали загиблого по-справжньому. В силу соціальних стереотипів, ми змушені приховувати чи в кращому випадку, виправдовувати свою іншість перед найближчими людьми, позбавляючи їх і, насамперед, себе – щастя відкритості і свободи. Брехня згладжує гострі кути і зменшує ризики, однак заперечує найважливіше – любов.

Увага! Вистава може травмувати і обурити, не рекомендована до перегляду людям з хиткою психікою. 18+

Постановочна група:

Режисер – український драматург і режисер Павло Ар’є

Художник — Артем Мокренець

Композитор — Лєна Ребрик

Хореограф —  Антон Овчінніков

Відео — Микита Плужко

Продюсери проекту — Ярослава Кравченко і Олексій Ананов

Актори: Юрій Кулініч, Роб Фельдман, Сергій Мєдведєв, Андрій Сидоренко, Тетяна Фролова, Оксана Борбат.

Про автора

Твори Мішеля Марка Бушара перекладені багатьма мовами, їх ставлять у театрах Європи, Азії та обох Америк. За його сценаріями знімали фільми такі режисери як Джон Ґрейсон («Лілеї»), Софі Лорейн («Хвилі спеки»), Міка Каурісмякі («Дівчина-король»). Проте найвідомішою кінороботою за твором Бушара стала екранізація п’єси «Том на фермі», здійснена вундеркіндом канадського кіно Ксав’є Доланом. 2013 року цей фільм здобув приз ФІПРЕССІ на Венеційському кінофестивалі, став учасником основного конкурсу Лондонського кінофестивалю, отримав 8 номінацій на головну канадську кінопремію «Джинні» та з успіхом пройшов у прокаті в усьому світі. Головну роль у фільмі зіграв сам Ксав’є Долан.

Торік видавництво Анетти Антоненко видало книгу «Том на фермі» з українським перекладом Ростислава Нємцева. Це дало створити першу в Україні театральну інтерпретацію скандальної п’єси, котра піднімає проблеми рівності, одностатевого кохання та фатальної сили соціальних стереотипів.

Проект втілений за підтримки Посольства Канади в Україні, Французького інституту в Україні, Canada Council for the Arts, технічний партнер – Zinteko, стиль Looktogo, розміщує готель «11 дзеркал».

План заходів

17 лютого/ Мистецький арсенал

12:00 прес-показ вистави для представників ЗМІ (акредитація обов’язкова)

14:30 прес-конференція

19:00 прем’єра вистави

21:30 автограф-сесія з Мішелем Марком Бушаром

18 лютого/ Мистецький арсенал

15:00 круглий стіл на тему «ЛГБТ і культура: агресія «інших» чи парадокс вимушеного сприйняття». Учасники: Мішель Марк Бушар, Павло Ар’є, Олеся Островська-Люта, Лариса Денисенко, Іван Тюссо-Рябчій, Богдан Жук. Вхід вільний за реєстрацією.

16:00 презентація видання «Том на фермі» від Видавництва Анетти Антоненко.

19:00 прем’єра вистави

21:30 автограф-сесія з Мішелем Марком Бушаром

19 лютого / Львівський театр імені Лесі Українки

19:00 прем’єра вистави

21:30 автограф-сесія з Мішелем Марком Бушаром

Коментарі від творців вистави та партнерів

Олеся Островська-Люта,

генеральна директорка Мистецького Арсеналу:

 «Для «Мистецького арсеналу» спектакль «Том на фермі» дуже важливий, і то з кількох точок зору. Передусім, ми вважаємо необхідним говорити на суспільно значущі теми, тим більше, на теми дражливі, багатошарові. І саме такою є ця п’єса. А крім цього, для нас дуже цінна співпраця з театральними інституціями — Диким театром і Театром Лесі Українки. Наразі ми лише по-тихеньку наближаємося до питання спеціальної театральної програми в Мистецькому арсеналі, і для нас це такий-от невеликий крок у цьому напрямку — подивитися, що працює добре, що не працює, де переваги, а де складнощі, варто робити самостійну програму чи, наприклад, резиденційну для незалежних театрів. Одним словом, ця співпраця цінна і сама по собі як важливе висловлювання, і як рух у напрямку розвитку Арсеналу».

Павло Ар’є,

режисер вистави, драматург, художній керівник Львівського театру імені Лесі Українки:

«Якось Ростислав Нємцев — перекладач «Тома на фермі» розповів мені про цю п’єсу. Я уже бачив фільм Ксв’є Долана, і він мені сподобався, але книга мене просто вразила! П’єса Мішеля Марка Бушара виявилася набагато гострішою, щирішою і чеснішою. Для мене це історія про подвійні стандарти і брехню. «Ніколи не кажіть правди!» — ці слова із щоденника загиблого хлопця-гея стають ключем до усього тексту. Брехня є і в суспільному житті, і в сімейному, і в особистому. Зрештою, корупція — теж брехня, котра знищує нашу державу… Суспільні стереотипи, страх і брехня стають фатальними».

Ярослава Кравченко,

засновниця Дикого театру, продюсерка проекту:

« У цьому проекті багато чого «вперше»: «Том на фермі» — це перша копродукція Дикого театру з державою, вперше вистава що резонує з ЛГБТ-питанням в країні, вперше Бушар, автор зі світовим ім’ям їде на прем’єру в Україну. Для мене було великою приємністю згода Мистецького Арсеналу стати партнером. Це демонструє їх готовність диктувати суспільний дискурс і розпочинає театральний рух. Для «Дикого театру» – це нова сходинка. Ми поставили дуже високу планку, зібрали найкращу команду і акторів. Завдячуючи Павлу Ар’є, у якого і виникла ідея створити проект, вистава йтиме одночасно у Києві і Львові. Він справжній реформатор українського театру».