Для чого насправді “оживили” забуту справу на Львівському бронетанковому?

logo


Директор Львівського бронетанкового заводу Роман Тимків, якого випустили із Київського СІЗО під заставу у 2 млн грн, спростував закиди слідчих. Виходить, Президент Петро Порошенко не на тому заводі розказував про тих, хто “гріє руки”? Постає питання: хто проколовся – НАБУ, Адміністрація Президента чи все ж таки Тимків?

19 липня на прес-конференції у Львові Роман Тимків розповів, що Львівський бронетанковий завод майже у повному обсязі виконав договір із Міноборони. А саме, було закуплено близько сорока двигунів до танків, з яких тільки один виявився несправним, а три – не відповідали модифікації. Тому він не погоджується з тим, що йому шиють: причетність до розтрати 28,5 млн грн з Держбюджету.  Про це пишуть Версії з посиланням на galinfo.

Але тут одразу трохи передісторії, адже йдеться про безпрецедентний випадок як в історії українського Оборонпрому,  так і президентського піару.

14 липня Президент України Петро Порошенко  відвідав Львівський бронетанковий завод, де зробив заяву, що нікому не дозволить «гріти руки на поставках до Збройних сил України».

Того ж дня, 14 липня,  за інформацією прес-служби Національного антикорупційного бюро України, детективи цього ж таки НАБУ затримали низку посадових осіб ЗСУ, а також директора і заступника ДП «Львівський бронетанковий завод».

Затримали за  підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу України («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»).

Тобто, Президент приїздить на військовий завод саме у той час, коли затримують директора цього заводу. Очевидно, ця новина мала слугувати незабутньою ілюстрацією щодо серйозності намір Президента. Однак збоку це мало вигляд дешевого театру, в якому, на жаль, задіяні щойно створені антикорупційні органи.

Більше того, через п’ять днів, а саме 19 липня, стається взагалі непрогнозована річ. Директор Львівського бронетанкового заводу Роман Тимків, якого на той час вже випустили із Київського СІЗО під заставу у розмірі 2 млн грн, спростував закиди слідчих. Виходить, Президент не на тому заводі розказував про тих, хто “гріє руки”? Але не будемо забігати наперед, хоча одразу зауважимо, що візит Президента у такій прокурорсько-каральній обробці – це щось нове у нашій політиці.

Отже, Роман Тимків розповів, що Львівський  бронетанковий завод у майже повному обсязі виконав договір із Міноборони ( від 28 грудня 2015 року) із закупівлі двигунів, а  також коробок передач для танків Т-72. Претензії є до чотирьох  двигунів: один виявився несправним троє – не відповідали модифікації. Понад те, за його словами,  на сьогодні інші чотири двигуни – взамін тим, до яких є претензії – можуть бути вмонтовані у танки. Після зняття з них – з цих двигунів – арешту.

Роман Тимків нагадав, що у грудні 2015 року Міноборони вирішило придбати запасні частини на комплектування для танків Т-72. Зокрема,  закупити 38 двигунів В-46-6.  Право на державний контракт – за рішенням комісії Центрального бронетанкового управління ЗСУ Озброєння ЗСУ – здобув Львівський  бронетанковий завод. На заводі не приховували втіхи. Танки Т-72 виробляють і ремонтують саме у Львові, а це складно робити без тих самих запчастин, яких, як виявляється, в Україні не виготовляли і не виготовляють. По-друге, йшлося про кінець бюджетного року: якщо не використати гроші, то вони повернуться в Держбюджет.

Відтак, Львівський бронетанковий завод, попередньо вивчивши ринок, того ж таки 28 грудня 2015 року уклав договір на поставку військового товару з ТОВ “Булет Лайн”. Відповідно до умов договору, товар, а саме двигуни В-46-6 попередньо пройшли перевірку на стендовому обладнані.

«Ми перевірили двигуни відповідно до угоди. Далі передали їх на відповідальне зберігання. У березні 2016 року два двигуни пішли на армію. Тобто, нам дозволи їх використовувати для техніки, яку ремонтуємо. Нині танки працюють, претензій нема», – зазначив Роман Тимків.

Потім спалахнув скандал, про які почали писати ЗМІ. Суть звинувачень зводилась до того, що на Львівському бронетанковому заводі замість нових двигунів для танків Т-72 насправді було закуплено уживані. Відкрили кримінальну справу.

Далі була створена спільна комісія Міноборони та Львівського бронетанкового заводу для додаткової перевірки двигунів. Вона працювала з 13 квітня 2016 р. по  17 червня того ж року. Було складено акт, який підписали директор ДП “Львівський бронетанковий завод” Р. М. Тимків і начальник  Центрального бронетанкового управління ЗСУ Озброєння ЗСУ Ю.М.Мельник. У цьому акті, копію якого журналістам надали на Львівському бронетанковому заводі, власне, і було констатовано: 34 двигуни відповідають умовам договору, один – не пройшов випробування на стенді, а ще три – випробовування на стенді пройшли, але вони не тої модифікації: не В-46-6, а потужніші – В-84.

“Нас звинувачують, що 4 двигуни виявились несправними. Один справді підлягає заміні, бо не пройшов стендові випробування. Ми звернулися до постачальника, щоб їх замінити, відтак, ці двигуни вже перебувають на підприємстві, однак вони перебувають під арештом. Після зняття арешту, можуть бути вмонтовані у танки», – сказав Роман Тимків.

На завершення Роман Тимків повідомив, що Львівський бронетанковий завод позапланово перевірив Західний офіс Держаудит служби. За період діяльності з 01.01.2015 по 01. 09. 2016. Також провели фінансовий аудит за період 01.01.2015 по 31.03.2017. Про наявність збитків, завданих державі, за словами Романа Тимківа, заявлено не було.

Зрозуміло, що крапку у цій справі поставить суд. Але скидається на те, що саме у суді ця справа, яку похапцем “оживили” до візиту Порошенка на Львівський бронетанковий завод, ризикує розсипатись, як картковий будиночок.

Зокрема, такий висновок випливає і з коментаря військового експерта Сергія Згурця, який помістила Вікіпедія. (Багато що збігається з інформацією від Романа Тимківа). Подаємо цей коментар дослівно:  “Події відбувались таким чином: йдеться про закупівлю за державні кошти двигунів до танків Т-72 в рамках договору від 28 грудня 2015 р., укладеного між Міністерством оборони України та державним підприємством «Львівський бронетанковий завод». За цим договором мали бути закуплені танкові двигуни В-46-6 першої категорії. Проте, за твердженням НАБУ, замість двигунів 1-ї категорії були закуплені двигуни 2-ї категорії, що «обумовило надмірність вартості і нанесення шкоди державі».

Виробником двигунів В-46-6 був Челябінський завод агрегатів (Російська Федерація), випуск цих двигунів припинено. В Україні у період до 2009 р. до Центру обліку надлишкового військового майна Збройних Сил України було передано понад тисячу танків Т-72 та понад двісті двигунів типу В-46 до них.

З початком війни з Росією, з огляду на втрати важкої бронетехніки та потреби формування нових частин, було ухвалено рішення повернути Т-72 до бойового складу. Згідно з цим рішенням, з Центру обліку надлишкового військового майна Збройних Сил України було повернуто майже 300 танків Т-72. Проте жодного двигуна типу В-46 отримати назад не вдалося. Бо всі вони були до того часу розпродані.

З огляду на потреби війська, у 2014—2016 рр. Центральним бронетанковим управлінням Збройних Сил України було організовано ремонт на підприємствах промисловості України понад 600 двигунів до бронетехніки, у тому числі танків типу Т-72 та Т-80Б, які було повернуто до бойового складу Збройних Сил України та направлено на укомплектування танкових підрозділів Сухопутних військ та Високомобільних десантних військ ЗСУ.

За відсутності двигунів до танків Т-72, з метою визначення можливих учасників (постачальників) зазначених двигунів, ЦБТУ було проведено аналіз наданих пропозицій постачальників, кількісні показники та можливості яких відповідали потребі Збройних Сил України. Потрібна кількість двигунів та найменша ціна були надані у пропозиціях від державного підприємства «Львівський бронетанковий завод», що входить до складу ДК «Укроборонпром». Міноборони, яке за умов потрібної кількості двигунів та найнижчої ціни, заявленої заводом, уклало договір на загальну суму у 28 млн гривень на закупівлю 40 двигунів В-46-6 (майже 600 тис. гривень кожен) та декількох бортових коробок передач.

в березні 2016 р. начальником ЦБТУ генералом Мельником було ініційовано та підписано розпорядження № 342/3/4/1362 від 25.03.2016 року щодо призначення комісії для проведення додаткової перевірки категорійності танкових двигунів В-46-6 з залученням фахівців двох військових частин, військової прийомки та військової прокуратури Західного регіону України та проведення стендових випробувань двигунів, які Львівський бронетанковий поставив армії.

У ході перевірки та випробувань було виявлено, що з 40 двигунів три не є двигунами типу В-46-6, а є двигунами типу В-84 і не відповідають специфікації Договору, хоча вони і пройшли випробування на стенді. Один двигун В-46-6 не пройшов випробування. Решта двигунів пройшли випробування на стенді. Також для підтвердження належності категорії двигунів до першої категорії комісією було вибірково визначено один з двигунів та проведено розбирання його основних складових частин, робочих поверхонь. При проведені замірів даного двигуна встановлено, що основні складові частини, робочі поверхні відповідають номіналу та параметрам РКД на виготовлення заводу виробника, що підтверджують безпідставне переведення категорійності двигуна до другої категорії.

За результатами роботи комісії за участі низки посадових осіб різних структур було складено Акт додаткової перевірки двигунів В-46-6 відповідно до вимог договору від 28 грудня 2015 р. Акт було затверджено начальником Озброєння Збройних Сил України. Після чого у бік Львівського бронетанкового з боку військового відомства Міноборони були заявлені штрафні санкції у розмірі 5 млн грн. з огляду на неналежне виконання умов договору щодо отих чотирьох двигунів.

 Також нагадаємо повідомлення-версію від прес-служба НАБУ: “14 липня детективи Національного антикорупційного бюро України під процесуальним керівництвом прокурорів САП затримали низку посадових осіб Збройних Сил України та ДП «Львівський бронетанковий завод» за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу України («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»). Також затримано посередника — засновника комерційної структури.

В ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ЦБТУ ЗСУ у змові зі службовими особами ДП «Львівський бронетанковий завод», засновником ТОВ та за участі фірм з ознаками фіктивності розробили та реалізували корупційну схему із закупівлі запасних частин та комплектуючих до бронетанкового озброєння і техніки, чим вчинили  розтрату бюджетних коштів у 2015 році на суму 28,5 млн грн.

Суть схеми полягала у тому, що замість нових двигунів для танків Т-72 насправді було закуплено двигуни, які раніше були у використанні. До того ж ці вживані, а інколи й неробочі, двигуни у 2008-2009 роках вже були реалізовані підприємствам на внутрішньому ринку як надлишкове майно Міноборони. Крім того, випуск цієї моделі двигунів було припинено ще з 1990-х років, про що ініціаторам схеми було добре відомо.

Всім затриманим повідомлено про підозру. Наразі вирішується питання про обрання запобіжного заходу.

Розслідування за наведеними фактами антикорупційними органами розпочато наприкінці листопада 2016 року”.

І насамкінець зазначимо, що корупційна слава просто переслідує Львівський бронетанковий завод. Зокрема, за Вікіпедією, 3 червня 2015 року Державний концерн «Укроборонпром» звільнив директора Державного підприємства «Львівський ронетанковий завод» Олександра Остапця (попередника Романа Тимківа) через невиконання виробничих планів на підприємстві. А перед тим – не початку вересня 2014 року – стало відомо, що у 2012 році посадові особи заводу передали конфіденційну інформацію про технічні та інші відомості танку Т-72 та БТР-80К, а також було відкрито провадження: посадові особи заволоділи 1 млн грн.

А далі 1 жовтня 2015 року правоохоронці затримали колишнього директора Державного підприємства «Львівський бронетанковий завод» за підозрою в привласненні 2 млн грн державних коштів. Шевченківський районний суд Львова обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою для Олександра Остапця і призначив заставу в розмірі 30 млн гривень.

Читайте також: 

Директор Львівського бронетанкового заводу Роман Тимків показав нові двигуни, які за версією слідства є старими (фото)

Жодних дій, які спричинили би збитки державі, ні я, ні члени моєї команди не робили, – Роман Тимків

Справа НАБУ проти оборонників шита білими нитками? Невідомі факти та коментарі військових волонтерів