До центру – 10 хв пішки. У Львові хочуть змінити систему паркування

logo


Що найбільше гальмує процес створення прибуткових паркінгів у Львові? Як можливо покращити організацію руху поблизу центру міста? Чому мешканці районів ще не готові платити за паркування? На які європейські країни варто орієнтуватися, аби зменшити кількість приватного транспорту в центральній частині Львова? Про це і не тільки говорили під час дискусії «Твоя урбаністика. Виклики сучасного міста», організованої Tvoemisto.tv у рамках Форуму видавців.
Фото: lypneva.com

Фото: lypneva.com

До чого прагне Львів

Центр Львова, який має сформовану структуру ще від Середньовіччя, ніколи не стане пристосованим для автомобілів. Тому майбутнє центральної частини міста – без приватного транспорту, – вважає головний архітектор Львова Юліан Чаплінський.

«Якби держава дала нам можливість приймати рішення про паркування на місцевому рівні, то інвестори швидко прийшли б до Львова. Я навіть знаю тих, які готові за таких умов інвестувати у паркінг одразу, – розповів він. – А поки що це лише збиткові проекти, які потрібні місту, але не інвесторам».

«Найголовнішою ж є сама доктрина, – додав головний архітектор. – Ми можемо збудувати паркінги навколо центру (потрібно поставити лише 1500 машин) і таким чином зробити більше простору для пішоходів, велосипедистів та громадського транспорту. Від машини до центру водій муситиме йти пішки тільки 10 хвилин. Але ж наші люди звикли навіть за хлібом їздити на авто».

вул. Листопадового Чину (поблизу парку імені Франка)

Якщо жити за принципом, що за декілька років кожен львів’янин матиме машину, то доведеться все знести й створити восьмисмугові дороги. Так Львів не зміниться на краще, – переконаний дизайнер (художник-конструктор) ЛКП «Інститут просторового розвитку» Олександр Шутюк. «Європейські міста вже через це пройшли, «перехворіли» ще у 60-70-х роках. Ми можемо дивитися на їхній досвід. Не ходити по тих самих граблях, а хоча б трохи їх переступати», – сказав він.

Досвід країн Європи

За словами Юліана Чаплінського, Львів може орієнтуватися на Відень. «Там потрібно платити за паркомісце будь-де, – розповів головний архітектор. – У центрі міста можна ставити машину лише там, де є розмітка. Якщо ж водій порушить – авто моментально забирають на штрафмайданчик».

Система управління парковками у Відні.
Електронні табло інформують водіїв про найближчі підземні гаражі
та наявність там паркомісць

Олександр Шутюк навів приклад ще двох європейських країн: «У Німеччині, наприклад, людина чітко розділяє. У сусіднє місто до родичів щось завести – це машиною. Пересуваючись по місту у справах (зважаючи на вартість парковки) – німці часто користуються громадським транспортом. До речі, у Нідерландах, де є дуже багато велосипедистів, між містами на магістралях є шалений потік автомобілів. Багато мешканців цієї країни мають власне авто, але вулиці в містах сплановані так, щоб обмежити користування приватним транспортом».

Дороги в Нідерландах, де велосипедисти мають багато простору
і перевагу в русі (фото: carshelp.by)

Львів’яни не готові платити за паркінги в районах

Юліан Чаплінський зазначив, що процес побудови паркінгів у Львові варто обговорювати з мешканцями. За його спостереженнями, зараз львів’янам бракує усвідомлення необхідності таких паркінгів у районах міста. Платити за це поки що також готові не всі.

«Люди, наприклад, скаржаться на припарковані автомобілі на хідниках поблизу вулиці Варшавської, – пояснив він. – Там є чудова ділянка під паркінг. Але в мене виникає питання: якщо ми обгородимо стовпчиками хідники, чи будуть львів’яни ставити свої авто на платний паркінг? Думаю, що ні. Вони будуть їхати аж до Брюховичів, кидати машини в лісі, йти пішки назад, аби лише не платити зайвих 5-10 гривень».

«Окрім того, ми змушуємо девелоперів створювати паркомісця у новобудовах. Однак львів’яни не хочуть їх купувати, адже їм зручніше лишати авто на газонах або подвір’ях. Дехто може їздити на автівці за 100 тисяч доларів, але так і не купити собі паркомісце за 15 тисяч доларів», – додав Юліан Чаплінський.

Новобудова на вулиці Пасічній у Львові (фото: orikzz.blogspot.com)

Вуличне паркування – найбільш неефективне використання простору міста

Вуличний простір у місті має належати мешканцям, а не автомобілям. Інвестор, який би погодився побудувати паркінг у Львові, не прийде доти, доки у місті не будуть встановлені чіткі «правила гри» щодо порушників. Про це говорив керівник Інституту стійких транспортних систем ЛКП «Львівавтодор» Олег Шмід під час дискусії «Паркування у Львові: проблеми та перспективи».

«Вуличне паркування – найбільш неефективне і несправедливе використання простору міста, – зазначив він. – Усі міста, які зараз реалізують програму стійких транспортних систем, намагаються відмовитися від нього, уникнути його. На 100% цього ще не вдалося досягти нікому. Але ми знаємо успішні приклади міст Західної Європи, Північної Америки, які досягли дуже багато в гармонійному існуванні всіх категорій учасників дорожнього руху. Це комфортні міста, вони відмовляються від вуличного паркування».

Підготувала Юлія Сабадишина