До Львова привезли унікальні трипільські артефакти, яким понад 7 тисяч років

logo


Музей «Платар» привіз до Львова колекцію унікальних раритетів трипільської культури. Оглянути знайдені шедеври можна у палаці Потоцьких до березня.

У Єгипті до будівництва пірамід залишалося ще 2 тисячі років, у Межиріччі ще не було й згадки про стародавніх шумерів, наші східні сусіди не з’являться ще 7 тисячоліть, а на території України, Молдови і Румунії уже існувала трипільська культура із великими поселеннями і двоповерховими житлами. Трипільці жили тут від VI до III тисячоліття до н.е.

Майже 500 унікальних артефактів цієї культури до палацу Потоцьких привіз із своєї колекції музей «Платар».

«Колекція охоплює всю історію трипільців упродовж майже 2 тисячоліть. Вони з’являються у кінці VI і зникають у кінці IV-го, початку ІІІ ст. до нашої ери і всі ці два тисячоліття через зібрання керамічних виробів посуду воно представлено. Показуємо всі можливі технології виготовлення керамічного посуду і його оздоблення, які були відомі трипільцям», ― розповів доктор історичних наук Михайло Відейко.

На експозиції відтворено куточок тогочасного гончара. Такі багатоканальні горни у трипільців з’явилися на кілька тисячоліть раніше, ніж у Західній Європі.

Демонструють й ритуальні фігурки та речі, завдяки яким ми знаємо, у що наші предки вірили, передовсім, у жіночі божества.

«Ці фігурки були предтечею зображення різної іпостасі Великої Богині, Берегині української і навіть Богоматері Діви», ― пояснила співробітник трипільської експедиції Наталія Бурдо.

«Тут також можна побачити моделі будівель, їх можна сприймати як будинок богині. І за конструкцією сама будівля подібна і до пересічних будинків трипільців», ― додала Наталія Бурдо.

На експозиції музейники показали і те, що сталося після трипільців, ― це набагато примітивніша кераміка племен, які, втім, які уже мали бронзову зброю.

«Ця виставка буде тривати до березня, а на початку березня ми зробимо інший етап відкриття. Це вже будуть наступні історичні періоди, які охоплюють також усю територію України», ― повідомила Марія Моторжина, головний зберігач колекції «Платар».