Євросоюз допомагає Жовкві відмовитись від газу

logo


Старовинне містечко Жовква поблизу Львова стало єдиним в Україні, яке бере участь одразу у двох проектах, що фінансує Євросоюз. У рамках ініціативи «Угода мерів» у Жовкві повністю модернізують міську котельню, замінять півтора кілометра теплотрас та енергоефективно оновлять дитячий садок.

Нова сучасна котельня – найголовніший проект, який реалізують у Жовкві у рамках «Угоди мерів». Загальна сума проекту – 860 тисяч євро, з яких майже 700 тисяч дає Євросоюз, решта – із міського та обласного бюджетів. В перспективі місто майже повністю відмовиться від газу. У котельні використовують тирсу та відходи деревообробки.

«Відмова від газу, використання більш сучасного обладнання – це автоматизована котельня, це економія електроенергії за рахунок частотних перетворювачів. За минулий опалювальний сезон це 20% економії лише електроенергії», – повідомив директор КП «Жовкватеплоенерго» Роман Курнат.

Також замінюють більш як півтора кілометра старих тепломереж та встановлюють у будинках нові індивідуальні теплові пункти.

«Встановлена система автоматики бачить, що температура є на дворі висока і така температура просто є зайвою для цього будинку, вона перекриває кран і в результаті чого люди не платять кошти за непотрібне тепло», – пояснює технічний консультант Жовківської міськради Євген Лака.

Кажуть, що відчули зміни від встановлення індивідуальних теплових пунктів, і самі мешканці.

«Лічильник рахує чітко, не так, як було колись: палять, кажуть, що в них 90 градусів, а тут тільки 30. Йшла втрата тепла, зараз набагато менше, бо все утеплене. Якщо я множила на метри квадратні по тій ціні, то мало бути набагато більше, а так приходить менше на 400 гривень», – розповідає мешканка будинку Любов Бас.

Місто уже зекономило майже 7 мільйонів гривень і собі, і районному бюджету.

«Приблизно ці ІТП дадуть 400 тисяч економії в рік для районного бюджету. Це що ми поставили ІТП в житлових будинках, вже дало економію для людей, а те, що ми замінили газ на тирсу та відходи, дало економію нашому комунальному підприємству «Жовкватеплоенерго», – підраховує міський голова Жовкви Петро Вихопень.

Євросоюз започаткував цей проект з екологічною метою. Завдяки його реалізації у Жовкві викиди вуглекислого газу в атмосферу зменшаться щонайменше на 20%.

«Відбувається зміна клімату і це одна з пріоритетних проблем для Європейського Союзу. Зміну клімату спричиняють не лише країни ЄС, а й сусідні держави, тому ми допомагаємо сусідам боротись із цією проблемою», – зазначає керівник команди підтримки Програми Com-Dep Ян Ваандерс.

Змінювати інфраструктуру розпочали із дитячого садочка №2. Дошкільну установу мають зробити зразково енергоефективною.

«Тут майже з нуля все роблять, вікна, двері, дах опалення, сантехніку теплі підлоги, це буде практично найтепліший садочок», – сподівається мама дитини. А у жовківській школі створили енергоефективний клас, де вчать дітей заощаджувати.

«Сонячна панель у нас є на дворі. Тут діти можуть побачити розетку спеціальну, як вона заряджається, і можна цю енергію використовувати як для цього стенда, так і просто заряджати мобільні телефони», – пояснив технічний консультант Жовківської міськради Євген Лака.

Проект «Угода мерів» діє з 2008 року. В його межах вже два роки працює програма енергоефективності Сом-Dep. В Україні в ній беруть участь 11 проектів. Два з них реалізовують у Жовкві, один спільно із Самбором.