Фабрика чи новобуд?

logo


Фабрика чи новобуд?

Важливим аспектом у виступі багатьох учасників були думки про залучення інвестицій у регіон та в цілому до країни попри війну та інші фактори. За словами спікерів цей рік був доволі успішним для регіону. Зокрема, “урочисто” на форумі було підписано угоду про залучення 34 мільйонів євро для побудови ще однієї вітрової електростанції, яку планують побудувати у Старосамбірському районі Львівської області. Президент, що приїхав привітати учасників форуму, одразу звідти поїхав на відкриття заводу із німецькими інвестиціями «Бадер Україна». Це не перше виробництво, яке відкрили цього року у Львівській області. На весні було відкрито завод японського виробника “Fujikura”.

Сам президент у своїй промові, де зокрема звертався до інвесторів позитивно відзначав, що такі економічні форуми відбуваються в Україні ледь не кожні два тижні і приносять серйозні успіхи.

Утім не все так легко, як здається. Львівщина як регіон та й в цілому Україна мають багато переваг для інвесторів, але й велику кількість завдань, які варто вирішити, щоб стати справді інвестиційно привабливими. Про це говорили більшість спікерів форуму.

Читайте також: Маленькими кроками. Чи як змінився добробут українців за 20 років

Колишній міністр економіки Павло Шеремета вважає, що Львівщина може бути “продуктивною фабрикою Європи”. І розраховувати варто на низькозатратне виробництво. Але він зауважує, що низькозатратне виробництво, не означає низьких зарплат. “Питання стоїть у зниженні зарплат через підвищення ефективності праці. На це впливає капітал, який приходить у Львівщину, конкуренція і управлінські технології. На зниження затрат впливають також кращі умови, краща інфраструктура, краще регулювання”, – зазначив Шеремета.

Саме про покращення цих умов говорили й інші спікери. Зокрема, відзначили потребу нарешті повернутися до створення концесійної дороги Краковець-Львів, Львів-Броди, яка є продовженням відомої європейської магістралі №5 (Лісабон-Київ) і про потребу якої говорять вже більше десяти років. Президент поштово-логістичної компанії MEEST Ростислав Кісіль відзначив: “Навколо Кракова та Катовіце побудовано від 3 до 6 мільйонів складських приміщень (вздовж цієї автомагістралі — Ред.), а транспортний потік через відрізок Катовіце-Краків денно від 60-100 тис авто”. За його словами, вже є інвестори, які планують побудову складських приміщень вздовж українського відрізка цієї магістралі на Львівщині. Вони лише чекають відновлення дороги. Міністр Інфраструктури Володимир Омелян на це запевнив, що Україна вже рухається у відповідному напрямку і його міністерство вже змінює “психологію будівництва доріг”.

Читайте також: Локомотив у дії. Які перспективи має український АПК

Ще одним важливим фактором є потреба у вузькоколійному залізничному сполученні України з ЄС, а конкретно побудова вузькоколійки між Львовом та Варшавою. Львівські чиновники говорили також і про потенційно привабливі для інвестицій об’єкти регіону як, наприклад, побудова ще одного гірсько-лижного курорту, який міг би стати конкурентом Буковелю у Сколівському районі на Львівщині.

Серед учасників та спікерів форуму були представники міжнародних компаній, які вже почали інвестувати і ті, які планують це зробити. За словами голови управління залучення інвестицій ЛОДА Романа Матиса, завданням такого форуму було показати бізнесу на конкретних прикладах, що є зміни і цим заохотити його теж інвестувати. У коментарі Тиждень.ua, Роман Матис зазначив, що зараз у своїй роботі користується коротко- та середньостроковою стратегією. “Зміст моєї стратегії полягає у тому, що ми йдемо до компаній, які 15-25 років тому прийшли на східноєвропейські ринки з виробництва. Ці компанії потребують кількох факторів, які Україна і Львівщина, зокрема, на сьогодні мають. Три основні: доступні ресурси, доступна сировина, доступна робоча сила. Львівщина має, крім того, вигідне географічне розташування, яке дозволяє ефективно працювати з європейськими ринками.”, – каже чиновник. Орієнтація іде, за його словами, саме на той бізнес, який ішов у Східну Європу, оскільки зараз собівартість виробництва там значно зросла, а Львівщина пропонує значно “дешевші” умови, тобто має ті переваги, про які говорить Матис.

Читайте також: Відстань не перешкода

Роман Матис також відзначає індустріальні парки як важливий елемент залучення інвестицій. Саме їм також була присвячена одна із панелей заходу. На Львівщині у планах створити чотири індустріальні парки, хоча це крапля в морі, якщо порівняти, наприклад, із Туреччиною, де протягом 2002-2008 років було створено понад 140 індустріальних парків, що мало серйозний вплив на економіку країни.

Цьогорічний Міжнародний економічний форум у Львові обрав своїм гаслом “Львівщина — фабрика Європи”, але залишив враження радше поки “новобуду”, а ніж “фабрики”, адже поки що будь-які показники навіть як “низькозатратного виробника” перебувають на старті і хоч є вже позитивні досягнення, про серйозні результати говорити рано. Залишається сподіватися, що плани  і мрії, про які часто вже роками говорять, почнуть врешті реалізовуватися.