Фахівець пояснила, як не платити податок за зіпсутий товар

logo


16:02 29 листопада 2017 р.

Якщо під час інвентаризації на підприємстві виявили товар, який зіпсувався, або ж строк придатності якого минув, то його треба уцінити.

Про це сьогодні, 29 листопада, під час відеопрограми «Бухгалтерська правда», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила директор компанії «Академія професійного бухгалтера» Людмила Шахно.

– У наших клієнтів був випадок, коли у фарби, яку вони продавали, минув строк придатності. Сама фарба, з огляду на її хімічний склад, не зіпсувалася, це підтвердили фахівці. Але законодавство не дозволяє її продавати. Тому наші клієнти провели благодійну акцію – пофарбували десь паркан, – розповідає вона.

Хоча Державна фіскальна служба вважає, що підприємство має право уціняти свої товарно-матеріальні цінності.

– Податкова каже: якщо ми такі товари списуємо, тоді це не вважається господарською діяльністю. Отже – нараховується ПДВ.

Але, якщо списується в межах норм убутку, то це – господарська діяльність і платити податки не потрібно. Якщо ці товари можна переробити, то таке теж не оподатковується ПДВ, – пояснює експерт.

Щоби в майбутньому податкові інспектори не мали підстави виписати штрафи за неналежну уцінку товарів, потрібно цю процедуру зробити грамотно.

По-перше, підготувати рішення або наказ керівника про те, що було виявлено товари чи продукцію, які потрібно уцінити та назвати причини такої уцінки.

По-друге, скласти опис-акт за стандартною формою.

По-третє, визнати суму уцінки витратами та відобразити це в бухгалтерському звіті за той місяць, коли складено акт.

– Акт може бути стандартним. Або ж ви можете у себе на підприємстві затвердити таку форму акту, яка вам зручна. В описі ви маєте все описати: виявлено така-то номенклатура, така-то кількість є, за кількістю все сходиться, вартість за обліком – така-то, насправді – вартість нульова або потрібно уцінити. В даному описі ви визначите суму уцінки, – розкладає все по поличках Людмила Шахно.

Вона нагадує, що як тільки податкова виявить, що підприємство з певних причин зменшило своє податкове навантаження, то фіскали шукатимуть будь-які зачіпки. Тому не варто нехтувати документальними підтвердженням уцінки товарів.