Форум видавців: 5 кращих книжок нон-фікшн

logo


Форум видавців вже розпочався, але гід по найцікавіших книжках залишається актуальним. Цього разу пропонуємо огляд книжок нон-фікшн, які можуть гідно поповнити бібліотеку будь-кого з читачів, хто цікавиться популярною історією, психологією стосунків, а також біографіями видатних особистостей.

 
Лоррейн Ґраббс. Уроки лояльності. – Х.: Фабула, 2018

Про компанію, якій присвячена ця книжка, у світі ходять легенди. Таким чином, погляд на неї зсередини дуже важливий для зрозуміння цього феномену. Насправді ж Southwest Airlines — це одна з п’яти американських компаній, у яких найкраще працювати (за версією видання Fortune Magazine). Компанія, що має найменшу кількість скарг від клієнтів протягом останніх 18 років (інформація зі звіту Air Travel Consumer Report Міністерства транспорту США). Компанія, що є прибутковою 31 рік поспіль. Компанія, що посідає друге місце в рейтингу найшанованіших у США комерційних організацій (за версією видання Fortune Magazine).

Компанія, що постійно підтримує середній рівень плинності персоналу — нижче 10 %. Інвестувавши в Southwest Airlines $10 000 в 1972 році, сьогодні ви могли б отримати понад $10 мільйонів доларів. Феноменальна корпоративна культура Southwest справді підняла планку лояльності в американському бізнесі. У книжці розповідається, як і чому це сталося, а також який підхід необхідно обрати зараз для того, щоб створити в компанії подібні умови. Авторка виокремлює дев’ять «уроків лояльності», що були отримані нею під час роботи у Southwest Airlines. Вона переконана, що, незалежно від організаційної структури чи особливостей корпоративної культури, ці уроки працюють і можуть допомогти змінити на краще навіть найскладнішу ситуацію».

Христина Лукащук. Микола Лемик. – Брустурів: Дискурсус, 2018

Ця невеличка книжка – історія про те, як виростав і виховувався юнак, який, здійснивши у 1933-му році замах на радянського консула у Львові, став символом боротьби проти більшовицької окупації. Лаконічно, стисло і вкрай інформативно авторка розповідає про те, як спочатку гімназійне середовище сприяло формуванню самоідентифікації юнака: всі професори були в минулому старшинами Української галицької армії, а майже всі діти – членами Юнацтва ОУН.

Що ж до радянофільських настроїв у Галичині часів панування польського шовінізму, то авторка нагадує, як «ідеологічний вплив комуністів був настільки потужним, що навіть освічені галичани сумнівалися щодо правдивості свідчень про великий голод 1932-1933 років в Україні та про тотальні політичні репресії». Також нам нагадують про те, як «уся родина Антіна Крушельцького — письменника, міністра освіти УНР (1919 р.) — загинула в Харкові у другій половині 30-тих років ХХ століття, бо повірила в оновлення й розквіт української держави, яка називалася УРСР». Доповнює історію своєрідного «олюднення» ОУН на прикладі вчинків звичайних юнаків та дівчат — відповідного настрою авторська графіка: символічні малюнки, що розкривають психологічний стан героїв.

Мері Дірборн. Гемінґвей. – К.: Наш Формат, 2018  

У цій книжці, присвяченій біографії видатного письменника, на матеріалі листів, щоденників та архівних матеріалів пояснюється внутрішній світ цієї надзвичайної та водночас недосконалої людини. Авторка розкриває суть трагедії письменника, який змінив загальну думку про літературу і літераторів,  а також продемонстрував спосіб мислити та робити життєвий вибір для багатьох людей. На кожному етапі його життя нам показують щоразу нового Гемінґвея — історика «утраченого покоління», мужнього мандрівника, що описував подвиги на арені для кориди, репортера на фронтах громадянської війни в Іспанії, зрештою, легенду повоєнних років на Кубі.

Стилістичний лаконізм письменника не лише «формує» характер його героїв, але й «впливає» на сюжетну моторику його творів. Хемінгуей пише просто, але за цією простотою ховається глибокий сенс, великий світ думок і почуттів, який часто виносяться в підтекст. На думку автора романів «Фієста» і «Прощавай, зброє!», письменник має добре знати те, про що пише. У цьому випадку він «може опустити багато з того, що знає, і, якщо він пише правдиво, читач відчує все випущене так, ніби сам письменник сказав про це».

  Загадковий космос. – Х.: Ранок, Кенгуру, 2018

Ця енциклопедія – напрочуд інформативне видання про все, що стосується космосу, і що має знати про нього і дорослий, і дитина. Наприклад, не кожен з дорослих може знати, що «сонце знаходиться так далеко, що його світло йде до нас вісім з половиною хвилин, а відстань від нас до Сонця складає 150 млн км». Також нам розкажуть, що орбіта – це шлях, яким рухаються всі космічні тіла, саме слово «орбіта» означає «подорож по колу» – планети Сонячної системи рухаються навкруги Сонця, а супутники – навкруги планет.

Крім звичних явищ у космосі, в енциклопедії розповідається про маловідомі або й зовсім невідомі, тобто і самі загадкові речі. Наприклад, про те, що великим парадом планет називають явище, коли найяскравіші планети Сонячної системи (Меркурій, Венера, Марс, Юпітер, Сатурн) розташовуються на відносно невеликій відстані одна від одної і можуть спостерігатись у невеликому секторі неба. Цікаво, що таке явище відбувається раз у кілька десятиріч. Малий парад планет (за участі 4 планет) відбувається раз у кілька років, а міні-парад (з трьома планетами) – майже щорічно.

Кіо Старк. Коли зустрічаються незнайомці. Як люди, котрих ви не знаєте, можуть вас змінити. – Х.: Віват, 2018

Розпочинаючи мову про те, які трансформаційні можливості та дивовижну насолоду таїть у собі спілкування з людьми, котрих ми не знаємо, авторка ставить, мабуть, найважливіше питання. Отже, хто такий незнайомець? Виявляється, якщо ретельно вивчити загальноприйняті уявлення про незнайомих людей, ідея того, що незнайомець — це той, кого слід боятися, часто відпадає сама собою, а нав’язаний у дитинстві страх перед «небезпечними чужинцями» починає суперечити нашому життєвому досвіду.

Навпаки, роками записуючи власний досвід спонтанних зустрічей на вулиці, авторка помітила прояви несподіваного задоволення під час такої взаємодії, коли короткі зустрічі можуть змусити нас почуватися щасливими. «Я вітаюся з більшістю людей, котрих зустрічаю, і дочка хоче знати, чому. — Вони наші друзі? — питає вона. – Ні, просто сусіди. Такою може бути моя відповідь, якщо це хтось, кого ми часто бачимо, або люди, які проходять біля нашого будинку. — Ми їх знаємо? – Ні, ми ніколи їх не зустрічали. – Чому ж ти тоді кажеш «доброго дня»? – Бути дружньою – це так приємно». Утім, попри все, авторка зізнається, що все одно відчуває різний ступінь дискомфорту в будь-якій із цих ситуацій і хоче, щоб її донька бачила, що вона здійснює вибір (і щоб вона навчилася здійснювати свій вибір самостійно): вона обирає того, з ким вітатись, і уникає людей, взаємодія з якими загрожує стати непередбачуваною чи неприємною».

Читайте також: 

Форум видавців. П’ять українських книг, на які варто звернути увагу

Ощущение присутствия. Пять лучших зарубежных книг Форума издателей

Хочете знати не тільки новини, а й що за ними криється?

Читайте журнал Новое Время онлайн.Передплатіть зараз

Читайте 3 місяці за 59 грн