Інфільтрати у каналізації: порятунок Грибович чи катастрофа для Львова?

logo


infiltrat1Фото: Гал-інфоОчищені інфільтрати з Грибовицького сміттєзвалища вже 5 квітня мають «поїхати» на очисні споруди «Львіводоканалу», звідти – у міську каналізацію. Заплановано збільшити і потужність їх відкачування до 55 кубометрів за добу. Але науковці та активісти переконують, що користі, м’яко кажучи, від цього Львову буде мало.

А ще у міській раді не помічають постійного витоку інфільтратів з дамби. Можливо, для хвилювання не було б жодних причин, якби не трагічний досвід управління сміттєвими проблемами, продемонстрований нашими можновладцями.

Для грибовицького інфільтрату шукають іноземного інвестора

На Грибовицькому сміттєзвалищі є майже 95 тисяч кубометрів інфільтратів. Зібрані вони в трьох основних і двох нових басейнах. Останні вже утворилися після трагедії, наприкінці травня минулого року. Відкачати їх потрібно, щоб почати рекультивацію звалища.

Як пояснив керівник «Збиранки» Віталій Пугач, інфільтрати спершу будуть очищувати до стану технічної води, вже потім зливатимуть на міські очисні споруди. А от концентрат інфільтратів возитимуть назад на сміттєзвалище.

Керівник міського департаменту житлового господарства Сергій Бабак похвалився, що вдалося втричі збільшити потужність очищення, а відповідно і відкачування, з 15 кубів на добу до 50-55. І надалі пробують додати ще потужності аж до трьохсот кубів. І з такими темпами вже за півтора роки можна відкачати весь інфільтрат. Зараз на звалищі працює установка з Рівного з десятирічним стажем. Втім її намагаються осучаснити та зробити більш потужною.

infiltrat2Водночас покладається Сергій Бабак і на Європу. Зараз міська влада шукає інвестора-розробника, який згодиться встановити сучасну установку для очищення інфільтрату за свій кошт, натомість Львів буде платити йому за кожен відкачаний кубометр інфільтрату. Провели вже навіть зустрічі із потенційними партнерами.

«Була латвійська компанія, вони сказали, що у них вже є досвід встановлення модульних установок, коли взамін платять за метр кубічний очистки. Ми передали аналізи інфільтрату, сподіваюся, що вони нам щось запропонують», – розповів Сергій Бабак.

Львівські науковці з політехніки та Франкового університету теж готували свій дворівневий проект очищення інфільтратів. Така технологія була б потужнішою та дешевшою від європейських варіантів, проте наразі місто на озброєння її не бере. У Ратуші кажуть, дослідники ще проводять додаткові аналізи.

Інфільтрати вже течуть у львівську каналізацію?

Та поки Львів шукає установки, технології та інвесторів, інфільтрат потрохи просочується і чорними струмками тече у людські криниці і на пасовища. У цьому переконує депутат Жовківської районної ради, голова екологічної комісії Ігор Муравський.

«В підніжжі звалища є три озера, дамбу біля одного з них укріплювали недавно, коли проводили протиаварійні роботи. Але дамба просочується в кількох місцях. Там мали робити дренаж і чиста вода мала витікати, а тече чорна смердюча рідина в поле», – пояснив він.

І це ще не все. Спростовує Ігор Муравський і слова керівника «Збиранки». Тобто про те, що лише від завтра очищений інфільтрат потраплятиме у міську каналізацію. Керівник екологічної комісії запевняє, що таку діяльність вже ведуть. І крім цього інфільтрат, навіть без очистки, відкачують на очисні споруди по прокладеному трубопроводу. А очищений – просто зливають у річку. До об’ємів, теперішня установка, за словами Ігоря Муравського, може очищати трохи більше 15-ти кубів інфільтратів, а відкачують приблизно 500 кубів.

infiltrat3Доктор технічних наук, завідувач кафедри екології та збалансованого природокористування з Львівської Політехніки Мирослав Мальований до очищення інфільтратів теж має багато запитань. Він, як й Ігор Муравський констатує, що установка, яка зараз працює на звалищі, очищує дуже малу кількість інфільтрату, вона фільтрує втричі менше рідини, ніж до неї прибуває. І навіть ті очищені стоки не можна одразу везти на очисні споруди.

«Бактерії, які є в інфільтраті, будуть агресивно діяти і знищувати бактерії активного мулу, який очищає міські стоки. Тому перед зливом, їх потрібно вбити. Теоретично, якщо поставити аератори на звалищі, інфільтрати після них можна буде зливати на очисні споруди, але як вийде практично – я не знаю», – розповів Мирослав Мальований.

І ще, за словами науковця, потрібно вибрати і режим зливу інфільтратів, щоб його правильно розводити зі стоками. В іншому випадку, як вже було сказано, бактерії активного мулу трагічно загинуть і Львів залишиться без очищеної каналізації.

Тобто, вже сьогодні у фахівців закрадається лиха підозра, чи порятунок Грибович не перетвориться на екологічне лихо вже для Львова…