Історія львівського транспорту у цифрах, – ФОТО

logo


Із 2011 року у Львові активно починає розвиватися велоінфраструктура. Також будують і відкривають новий термінал аеропорту до Євро-2012. Обидва рішення позитивно вплинули на місто, і щороку зростає як число користувачів велосипедом, так і число пасажирів, що користуються авіарейсами.

2012 рік був характерний реформою маршрутної мережі, яка додала незручностей пасажирам, але не сильно щось змінила.

Якісним кроком у 2013 році було перетворення центру Львова на пішохідну зону, за рік це рішення підкріпили встановленням болардів на прилеглих вулицях біля площі Ринок.

Того ж року у рейс виїхав перший трамвай “Електрон”. Зараз для Львова виготовили ще 9 вагонів, а для столиці – 8. У 2013 році львів’яни також змогли користуватися додатками, що визначали рух громадського транспорту по GPS.

Читайте також: Еволюція міської мобільності у Європі: де місце Львова

За рік на рейс у Львові випустили перший тролейбус “Електрон”. Станом на нині, виготовлено 10 вагонів цієї компанії для Львова і ще два – для Хмельницького.

У 2014 році також розпочалася активна фаза будівництва трамвайної лінії на Сихів, і разом із тим автобусний гігант – ЛАЗ заявив про повну зупинку виробництва.

Через два роки, у 2016-му з почестями відкрили довгоочікувану трамвайну лінію на Сихів. Тоді ж на маршрути виїхав перший дизельний автобус “Електрон” (зараз виготовлено 65 таких автобусів для Львова та ще 10 будується для Ужгорода. Львів замовив для себе ще 50 машин).