Історики з Німеччини, Польщі та США прочитають лекції про історію євреїв у Львові

logo


Вже другий рік поспіль у Львові відбудеться просвітницький проект «Єврейські дні у Ратуші». Серія публічних лекцій та дискусій, присвячених історії Львова та його мешканців, триватиме з 12 липня до 5 серпня. Цього року їх об’єднує спільна тема  «Спільноти, середовища та держави у спірних містах ХХ століття». У проекті візьмуть участь науковці з Польщі, Великобританії, Німеччини, Сполучених Штатів Америки та України.

Гостьовими лекторами і доповідачами будуть Катажина Котинська (Інститут славістики Польської Академії Наук, Варшава), Крістоф Мік (Ворвікський університет, Великобританія), Кай Струве (Галле-Віттенберзький університет ім.Мартіна Лютера, Німеччина), Ян Томаш Гросс (Прінстонський університет, США), Тімоті Вайт (Міський університет Нью-Джерсі, США), Мейгіл Фавлер (Університет Стетсона, США), Данило Ільницький, Віктор Мартинюк (Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАНУкраїни, Львів), Кароліна Шиманяк (Вроцлавський університет / Єврейський історичний інститут, Варшава), Ірина Старовойт (Львівський національний університет ім. Івана Франка), Наталія Алєксюн (Туро коледж, США).

У серії лекцій львів’ян ознайомлять з дослідженнями істориків, культурологів та літературознавців та запросять до обговорення складних та маловідомих сюжетів львівської історії.

Загальною темою «Єврейських днів у Ратуші» буде співжиття українців, поляків і євреїв до Другої світової війни та те, як вийти за схему відносин між трьома найбільшими етнічними групами. Десять лекцій представлять дослідження навколо двох великих тем ХХ століття: як насилля змінювало міста, спільноти та людей та чим була культура в суспільствах в часи радикальних змін, ескалації напруги, а навіть ненависті.

Кожна лекція чи дискусія супроводжуватиметься синхронним перекладом на англійську/українську мови.

Головним організатором просвітницького проекту «Єврейські дні у Ратуші: Спільноти, середовища та держави у спірних містах ХХ століття» є Центр міської історії. Проект втілюється за підтримки управління культури Львівської міської ради та Всеукраїнського єврейського благодійного фонду «Хесед Ар’є».

Усі події лекторію відбуватимуться у ресторані «Ратуша» (пл. Ринок, 1). Всі лекції починаються о 19:00, вхід  вільний.

Програма заходів «Єврейських днів у Ратуші»

12 липня

Катажина Котинська: «Мультикультурність, багатоголосся, мовчання. «Інший» міжвоєнного Львова у літературі»

Катажина Котинська – професорка Інституту славістики Польської Академії Наук, Варшава. Україністка, літературознавиця, перекладачка української і білоруської літератури. В 2015 р. видала книжку «Львів: про прочитання міста по-новому».

14 липня

Професор Крістоф Мік: «Окупація та міжетнічні стосунки у Львові, 1939-1945»

Крістоф Мік – професор історії Ворвікського університету (Великобританія). Є автором книги про насилля та міжетнічні стосунки у Львові між 1914-1947 рр. На даний час працює над транснаціональною історією культу Невідомого солдата в міжвоєнній Європі.

19 липня

 Ян Томаш Ґросс: «Революція ззовні, окупація зсередини? Свідчення, архіви та дискусії про радянізацію у 1939 – 1941 рр.»

Ян Томаш Ґросс – історик, соціолог, професор Прінстонського університету, автор численних досліджень про досвіди війни, окупації та повоєння у Центральній та Східній Європі.

20 липня

Кай Струве: «Літо 1941: війна, окупація та насилля у Львові»

Кай Струве працює в Інституті історії Галле-Віттенберзького університету імені Мартіна Лютера. Він отримав ступінь доктора філософії з історії у Берлінському вільному університеті 2002 року, а габілітацію – в Галле 2014 року.

21 липня

Тімоті Р. Вайт: «Прогулянки містом і складні теми минулого: контроверсійність в Публічній історії»

Тімоті Р. Вайт викладає міську та модерну історію на посаді професора в Міському університеті Нью-Джерсі (США). Він провів чимало міських прогулянок (walking tours) для студентів і туристичних груп у Нью-Йорку і Джерсі-Сіті, а нещодавно також у Куско, Мадриді, Барселоні, Афінах і Шанхаї, навчаючи відповідних курсів закордоном. Його наукові зацікавлення зосереджені на динаміці зміни районів, пост-індустріальних містах і театральній історії.

26 липня

Мейгіл Фавлер: «Візит за лаштунки: український, єврейський і радянський театр в 1920-30-і рр.»

Професорка Мейгіл Фавлер (Ph.D. Прінстонського університету) викладає і досліджує культурну історію Росії, України і Східної Європи в Університеті Стетсона (США). Вона зосереджується, зокрема, на тому, як різні види державної системи формують творчість та креативність, і як різноманіття спричиняє інновації. Її теперішній проект зосереджується на військових розвагах від Другої світової війни до наших днів в Україні, Польщі та Росії.

28 липня

Данило Ільницький, Віктор Мартинюк: «Після неминучого:  Уявна мапа літературного Львова (±1939)»

Данило Ільницький – літературознавець та есеїст, працює в Інституті українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, кандидат філологічних наук, співавтор проекту «Уявна мапа літературного Львова (±1939 р.)» на платформі «Інтерактивний Львів» Центру міської історії.

Віктор Мартинюк – літературознавець; літературний редактор, кандидат філологічних наук, працює в Інституті українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України. Учасник проектів Центру гуманітарних досліджень ЛНУ ім. І. Франка, співавтор проекту «Уявна мапа літературного Львова (±1939 рік)».

1 серпня

Ірина Старовойт: «Саме тут. Голокост у моєму місті»

Ірина Старовойт – кандидатка філологічних наук, доцентка Львівського національного університету ім. Івана Франка, керівниця проектів і програм ЦеНІТ УКУ. Членкиня Національної спілки письменників України та Асоціації українських письменників.  У фокусі її досліджень культура та динаміка пам’яті про 20 ст. у Східній Європі, успадкування і долання минулого наступними поколіннями засобами літератури.

2 серпня

Кароліна Шиманяк: «Рахель Ауербах: У пошуках жінок публічних інтелектуалок в міжвоєнній культурі їдиш»

Кароліна Шиманяк – професорка Єврейського історичного інституту в Варшаві, де очолює Центр культури їдиш, і кафедри єврейських студій Вроцлавського університету. Дослідниця, редакторка, перекладачка з їдиш, англійської та викладачка їдиш. Її наукові зацікавлення є на перехресті модерної єврейської літератури й культури, політики пам’яті, теорії модернізму, жіночої літератури та перекладознавства.

3 серпня

Наталія Алексюн: «Опісля: Львів очима євреїв, які вижили»

Наталя Алексюн є професором модерної єврейської історії у Коледжі Туро Вищої школи єврейських студій (Нью-Йорк). Захистила дисертацію у Варшавському університеті, яка вийшла друком 2002 р. – «Куди далі? Рух сіонізму в Польщі: 1944-1950 рр.» У 2010 р. отримала другу ступінь доктора філософії у Нью-Йоркському університеті. Зараз працює над новою книгою про т. зв. «аферу з трупами» на медичних факультетах східноєвропейських університетів у 1920-30-х рр. та над проектом про галицьких євреїв, які вижили під час Голокосту.

5 серпня

Міські прогулянки: Lemberg / Lwów / לעמבערג / Львів: літературні та мистецькі стежки багатокультурного міста

Темою міських прогулянок буде літературний та мистецький Львів між двома світовими війнами. Міські прогулянки відбуватимуться 5 серпня з 12 до 18 год. українською, польською, російською та, можливо, білоруською мовами.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter