Йосип Олеськів: шлях визнання

logo


У неділю, 18 червня 2017 року, у Львові на Личаківському цвинтарі відбулася історична подія: освячення могили промоутера української  еміграції до Канади, доктора Йосипа Олеськіва.

Могилу віднайшли нещодавно працівники музею «Личаківський цвинтар» під час проведення упорядкування 62 поля і під чуйним керівництвом його директора Михайла Магая її упорядкували. Чин панахиди і освячення могили здійснили отець доктор Андрій Дикий і новоскварявський парох отець Іван Кобрин, їм допомагав дяк Роман Завада і церковний хор села Нової Скваряви.

Після освячення відбулися публічні виступи, модератором яких був ректор університету «Львівський ставропігіон» професор Ярослав Кміт. Виступаючи, отець Андрій наголосив на значенні Йосипа Олеськіва в українсько-надійських відносинах, а отець Іван Кобрин розповів, що живе у будинку, де народився і жив Йосип Олеськів, в  якому на вакаціях був  Іван Франко.

Почесний консул Канади Оксана Винницька у своєму теплому виступі наголосила на важливості висвітлення діяльності Йосипа Олеськіва. Радник посла Канади в Україні Давид Лупул, який прибув з Києва,  грунтовно і глибоко розкрив роль Йосипа Олеськіва в еміграції українців до Канади. Голова села Нової Скваряви Степан Струс зазначив, що у його селі є могила Йосипа Олеськіва —  Луки Олеськіва і запросив гостей відвідати батьківщину Олеськівих. Представник обласної влади, начальник відділу релігій та національностей  ЛОДА Тарас Гринчишин розповів про поширення українців в усьому світі та відзначив роль батька і духовенства у вихованні молоді.

Член львівського ставропігійського братства, керівник ГО «Літопис» Роман Мелех наголосив на значенні  творчого  спадку Йосипа Олеськіва для розуміння еміграційного руху.

На завершення слово мав ініціатор заходу, дослідник діяльності Йосипа Олеськіва, депутат Жовківської районної ради Зіновій Яворівський. Він розповів, як Йосип Олеськів впевнено повертається до життя: нещодавно вийшла книга «Йосип Олеськів. Життя і діяльність», а сьогодні освячуємо  віднайдену могилу. Можливо, Йосип Олеськів, як батько еміграції українців до Канади, хоче закликати, щоб у цей нелегкий для України час українці в Канаді і Україні були єдині. Він подякував письменнику Роману Гораку за його вагомий вклад у дослідження життя Йосипа Олеськіва, промовцям і  присутнім, всім, хто долучився до цього заходу, зокрема: Надзвичайному і Повноважному послу Канади в Україні Роману Ващуку, голові ЛОДА Олегу Синютці, директору департаменту внутрішньої та інформаційної політики Ользі Березюк, директору департаменту культури і релігії Христині Береговській, депутату Новоскварявської сільської ради Любові Лазарович та Євгену Деревенку та іншим. Він також зауважив, що на могилі Йосипа Олеськіва мав би повстати заслужений пам’ятник.

На завершення учасники заходу виконали гімн України і послухали спів Новоскварявського церковного хору у складі: Ольги Буци, Надії Звір, Ірини Яворівської, Мирослави Ной, Стефанії Іванюк, Євгенії Бакум, Стефанії Глинської, Володимира Скіри.

У посвяті могили також взяли участь: Іван Шумило, Іван Грень, Марія Грень, Степан Грень, Галина Грень, Ольга Грень, Степан Масляк, Тетяна Придун, Богдана Стефура, Ярослава Рак, Марта Яворівська, Тарас Яворівський, Богдан Яворівський, Стефанія Мальська,Стефанія Бей, Анна Хмельнюкта інші. Вдячні новоскварявці поклали живі квіти на могилу.

Стоїть могила, до якої будуть іти вдячні нащадки тих, кому допоміг Йосип Олеськів, він завжди буде мостом, що поєднує Україні і Канаду, робить стосунки між цими державами більш дружніми. Новоскварявці пишаються своїм односельцем Йосипом Олеськівим. Його життя — це  приклад жертовного служіння людям, народу. Хай вічно живе пам’ять світла про людину, чиє ім’я —  Йосип Олеськів.

 

Зіновій Яворівський,

Тарас Яворівський.