Комфортний світ для неповносправних. Як це роблять на львівському вокзалі

logo


vokzal 2Низкою громадських організацій та активістів було скеровано звернення по облаштуванню Львівського залізничного вокзалу допоміжними засобами для людей з особливими потребами.

05.07.2017 р. начальник Львівського залізничного вокзалу Синишин Р.А. та головний інженер Соловій І.В. запросили ініціаторів вищевказаного звернення – голову ГО «Волонтерський курінь» Захарчук Ю.В. та заступника голови Нарольську Н.Я. -провести огляд вокзалу на предмет облаштування спецзасобами для людей з особливими потребами.

Оглянувши зали відпочинку, медпункт, санвузли, ліфт, перони, привокзальну територію та інші об’єкти вокзалу, отримали багато корисної інформації.

З’ясувалось, що багато необхідних засобів для людей з особливими потребами вже є на території вокзалу і успішно функціонують.

Наш огляд виявив, що вокзал облаштований:

–          На в’їзді/виїзді з вокзалу трьохскатними похилими (9 шт.) для заїзду/з’їзду для людей на інвалідних візках.

–          На вході в другий вхід у вокзал встановлено пандус, який відповідає всім технічним вимогам: кути нахилу таповороту, зона відпочинку при здісненні повороту, поручні. При головному вході висить вказівник про наявність такого засобу.

vokzal 7–          На території є спеціальна каса призначена для купівлі квитків людьми з особливими потребами.

–          Санвузли та душові для людей з особливими потребами.

–          Медпункт обладнаний пандусом, санвузлом для людей з особливими потребами, інвалідним візком, ношами тощо. У медпункті працюють спеціалісти, які допомагають людям з особливими потребами та надають першу медичну допомогу.

–          На першому пероні функціонує ліфт для спуску в місто, або для підйому на перон відповідно. Ліфт обладнано кнопкою виклику та відеокамерою. Людину з особливими потребами супроводжує працівник вокзалу, допомагаючи їй дістатись місця призначення.

–          Підйоми до перонів облаштовані спеціальними низькими поручнями. Для зручності людей з особливими потребами ці поручні продовжені до кінця сходів.

–          Рейки для валіз є лише на сходах третього перону. На інших перонах вони зняті на прохання людей з вадами зору, які зачіплялись за ці рейки і травмувались.

–          Телефон для неповносправних.

vokzal 6–          Механічний пристрій призначений для зйому/підйому інвалідного візка безпосередньо з/у вагон.

–          Перони облаштовані спеціальною рельєфною бруківкою для орієнтування людей з вадами зору. Також цією бруківкою убезпечені стовпці, вишки та інші потенційно небезпечні об’єкти.

–          Голосові повідомлення диктора вокзалу інформують про наявність усіх вищеперелічених засобів й облаштувань, та номера телефонів чергових по вокзалу.

–          Територія вокзалу містить інформаційні вказівники про відповідні об’єкти для людей з особливими потребами та схему розташування цих об’єктів.

–          Зал відпочинку для військових.

Варто окремо відмітити факт інформування людини з особливими потребами про усі вищезазначені послуги одразу при купівлі квитка у спеціальній касі. Також надзвичайно важливим є те, що працівників вокзалу, куди їде людина з особливою потребою, інформують телеграмою, або телефоном про час її прибуття та потреби. Хоча система придбання квитка через Інтернет не інформує працівників вокзалу про прибуття людини з особливою потребою.

vokzal 4За територію Львівського залізничного вокзалу відповідає відокремлений підрозділ «Виробничий підрозділ Вокзал станції Львів» Філія «Пасажирської компанії». А точніше – вболівають: начальник вокзалу Сенишин Роман Андрійович та головний інженер Соловій Ігор Васильович. Враховуючи те, що фінансується вокзал з держбюджету, а «високо» в Києві сидять чиновники-депутати, яким байдуже на простих людей, добитись засобів облаштування для вокзалу дуже важко. Все, чим зараз облаштовано та обладнано Львівський залізничний вокзал, зроблено завдяки щирому бажанню і титанічній праці працівників вокзалу.

Облаштовуючи вокзал спецзасобами, начальник вокзалу, Роман Сенишин постійно радився зі спеціалістами та людьми з особливими потребами. Зокрема, ми не раз чули прізвища координатора ПОГ “Ресурсний центр “Безбар’єрна Україна” Грибальського Я.В.,депутата ВР та Голови Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Сушкевича В.М., Голови правління Львівського ТВУТОС (українського товариства сліпих) Кукурудзи Л.

Питань для вирішення потреб вокзалу ще багато: потрібно придбати і встановити два ліфти на перонах, обладнати кнопку виклику (домофон) до чергового по вокзалу та інше.

За зал відпочинку для військових розташований на другому поверсі (вхід з першого перону). Цей зал є в підпорядкуванні військової комендатури, цей зал здається комендатурі в оренду за символічну плату – 1 грн. в рік. В залі дуже чисто, з вікна гарний вигляд на місто.

Важливо – основним відкриттям під час нашого огляду стало те, що територія повноважень Львівського залізничного вокзалу закінчується тротуаром прилеглим до будівлі вокзалу.

Після спуску з трикратного ухилу, облаштованого Львівським залізничним вокзалом, людина на інвалідному візку чи з іншими допоміжними засобами для пересування потрапляє на територію міста.

vokzal 3І тут починаються справжні випробування для неї: ями, вибоїни, високі бордюри, припарковані авто; відсутність облаштувань, пандусів, ухилів, знаків, табличок, розміток – це короткий перелік перешкод на шляху до зупинок громадського транспорту чи потрібного авто на стоянці. Навіть здоровим людям з великими ношами важко добратись до визначеного місця. (на фото чітко видно лінію розмежування території вокзалу і міста.)

А це свідчить про те, що це не Львівський вокзал не дбає про людей загалом, і зокрема про людей з особливими потребами, а очільник міста – Андрій Садовий.

З цією проблемою керівництво Львівського залізничного вокзалу зверталось до мера Садового неодноразово, а також в поліцію, СБУ і навіть в антитерористичний відділ (минулого року, коли невідомий подзвонив у поліцію про замінування вокзалу, спецтранспорт саперів навіть не зміг під’їхати до вокзалу через припарковані авто). Керівництво вокзалу просило встановити знаки і зробити розмітку на дорожному покриттю із забороною паркування авто у визначених місцях, щоб залишався простір для заїзду спецтранспорту та інвалідних візків.

Не менш важливою є проблеми з циганами, які живуть на вокзалі, жебрають, грабують пасажирів, але вигнати їх працівники вокзалу не мають права, оскільки цигани купують щодня найдешевші квитки на електричку і таким чином мають право перебувати на території вокзалу.

vokzal 5Проблем багато, але є дві основні: непоінформованість населення про облаштування львівського вокзалудля людей з особливими потребами, та абсолютна відсутність облаштування для людей з особливими потребами привокзальної території, яка належить місту.

Ми з вами – як активні та небайдужі громадяни міста – просто зобов’язані посильно долучитись до висвітлення та вирішення цих нагальних проблем. Особливо зважаючи на те, що в країні четвертий рік триває війна. Львів є одним з стратегічних об’єктів переміщення військових. Негідно нам ТАК зустрічати наших захисників