Конфлікт у Жовківській школі мистецтв: причини та наслідки

logo


Директора Жовківської дитячої школи мистецтв Володимира Орищака звільнили з посади через «надуманий конфлікт», однак чоловік оскаржує звільнення у суді і каже, що боротиметься за свою гідність до кінця.

Історія звільнення директора із майже 40 річним стажем роботи на посаді розпочалась торік. Кілька викладачів школи мистецтв навмисне різними способами провокували директора на конфлікт, щоб створити у зразковій школі проблеми. Причина цих цькувань, за словами Володимира Орищака, банальна – хтось із цих людей дуже хоче керувати школою.

Викладачі настільки активно писали  звернення до влади з вимогою звільнити Володимира Орищака із посади, що минулого року відділ культури Жовківської районної адміністрації притягнув до відповідальності директора школи мистецтв  – йому оголосили догану. Адміністративне стягнення директор школи отримав за те, що не зміг залагодити конфлікт між двома вчителями.

«У відділі освіти мені рекомендували дати догану обом викладачам. Але я цього не зробив, бо не знаю хто конкретно був винуватцем, а хто – провокатором. Тож я погодився, щоб догану дали мені», – пояснив Володимир Орищак.

Він також розповів цікаву деталь: «проблеми» у школі є лише тоді, коли директор перебуває на робочому місці. Це вдалось з’ясувати випадково. Через гіпертонічний криз та операцію на нозі Володимиру Орищаку довелось кілька десятків днів провести на лікарняному. Увесь час, доки директор був у лікарнях, конфлікту в школі мистецтв не було, а як тільки директор з’являвся на порозі школи, там знову «з’являлися» негаразди.

«16 лютого цього року, коли закінчувався лікарняний, мене вдома відвідала тоді ще в.о. керівника відділу культури і туризму Жовківської РДА пані Фесюк та голова райдержадміністрації Надія Щур. Вони прийшла просити написати заяву на звільнення. Я відповів, що майже 40 років працюю на посаді директора цієї школи і жодних претензій до мене ніколи не було, то чому я маю писати заяву на звільнення. Пані з адміністрації почали переконувати, пообіцявши прощальний концерт із пресою та телебаченням. Однак я відмовився і сказав, що піду тоді, коли вважатиму за потрібне. Моя відповідь не сподобалась і вони сказали, що попри все видадуть наказ про моє  звільнення», – розповів Володимир Орищак.

Оскільки безпідставно звільнити із посади керівника закладу в адміністрації не могли, то пішли іншим шляхом – вирішили атестувати директора. Перша атестація відбулась у березні – це була атестація школи, коли перевіряли 16 викладачів. Другий рівень атестації відбувався вже в районі – головою атестаційної комісії була вже відома пані Фесюк. За словами Володимира Орищака, під час цього іспиту, оголосивши результати таємного голосування для інших  шкіл, які атестували, чомусь не розповіли результати атестації Жовківської ДШМ. 

«Я запідозрив, що можливі фальсифікації результатів голосування, тому написав скаргу в район та департамент культури Львівської ОДА, але на мої звернення не відреагували жодним чином.  Після цього через кілька днів принесли результати атестації і в них, щоправда, усі вчителі Жовківської школи, серед яких і я, були атестовані. Але на цьому історія з перевірками для мене не закінчилась  – мене перевіряли ще й  відповідно положення про атестацію керівного складу навчальних закладів, прийнятого у 2014 році. Оскільки чиновникам не вдалося мене ні впросити, ні завалити на перевірках, вони вирішили піти іншим шляхом: атестаційна комісія у Львові  визнала мене не придатним до роботи», – зазначив Володимир Орищак.

Варто зазначити, що головною причиною такого рішення атестаційної комісії був уже згаданий, надуманий конфлікт у школі. При цьому Володимир Орищак надав листа від викладачів, в якому вони пишуть, що непорозумінь між ними та директором нема. Крім того, ще задовго до атестації кілька десятків працівників освіти, культури, інтелігенції та громадської написали лист-звернення на підтримку пана Орищака, в якому закликають усіх – від міністра культури до голови Жовківської РДА – сприяти намаганням Володимира Орищака зупинити «непристойні дії викладачів, які дестабілізують роботу колективу та заважають спокійній та творчій роботі школи».

Рішення комісії зі Львова розв’язало руки чиновникам у районі. Попри апеляцію, яку подав  Володимир Орищак до атестаційної комісії IV рівня, у департаменті культури написали документ про те, що директор не відповідає займаній посаді, а керівник відділу культури районної адміністрації 6 травня цього року видала наказ про звільнення Володимира Орищака.

«31 травня відбулась апеляція у Києві, під час якої я розповів, що головна мета конфлікту – усунення із посади директора, або, можливо, комусь впало у око приміщення  школи. Крім того, мене запитали про освіту, оскільки у висновку комісії нижчого рівня є пункт про недостатню кваліфікацію. Я розповів, що вчився у музичному училищі, потім у Дрогобицькому педагогічному інституті, а потім  – повний курс Львівської державної консерваторії. У комісії мене послухали і вже через кілька днів я отримав протокол, де написано, що атестаційна комісія IV рівня скасовує рішення комісії III рівня і визнає Володимира Орищака таким, що відповідає займаній посаді», – розповів звільнений директор школи.

Оскільки вищий атестаційний орган скасував рішення нижчого, то Володимира Орищака мали б відновити на посаді. Проте на Львівщині так не думають. Начальник відділу культурно – просвітницької роботи та навчальних закладів департаменту культури Львівської ОДА Леся Корнат у коментарі «Вголосу» заявила: «Рішення комісії IV рівня було рекомендаційним, тобто комісія рекомендувала прямому роботодавцеві Володимира Орищака (управлінню культури Жовківської РДА) відновити його на посаді. Проте пан Володимир не дочекався жодних дій і подав суд. Оскільки зараз триває судовий процес, ні ми, ні відділ культури у Жовкві не можуть приймати жодних рішень і вчиняти жодних дій. Тому ми дочекаємось остаточного рішення суду і відповідно до нього будемо діяти далі – рекомендувати Жовкві вчиняти ті чи інші дії».

Дійсно,  30 квітня, коли Володимир Орищак подав апеляцію до Києва, він ще й звернувся із позовом до Жовківського районного суду. Кілька засідань суду перенесли, то перше засідання відбулось лише цього місяця і скільки ще триватиме не відомо. Водночас за запитання про те, чи продовжуватиме боротьбу, якщо рішення Феміди буде не на його користь, Володимир Орищак відповів: «Я свою честь відстоюватиму до кінця. Дійду навіть до Європейського суду з прав людини, якщо в Україні не знайду справедливості. Я не зупинюся, бо цій школі віддав усе своє життя». Тож ця історія обов’язково матиме продовження.

Ірина Хмельницька, «Вголос»