Коротка історія протистояння львівської мерії із забудовниками

logo


Історія з будівництвом на Варшавській-Сосновій триває більше півроку. Після того, як міський голова Андрій Садовий публічно закликав львів’ян не купувати квартири в цій новобудові, між забудовником та мерією почалася маленька війна.

На будівельному майданчику час від часу виникають сутички між мешканцями сусідніх будинків та охоронцями новобудови.

Єдиною перепоною будівництву залишається знак, який забороняє проїзд великогабаритного транспорту на територію будмайданчика. Прокуратура через суд домагається скасування оренди земельної ділянки, на якій ведеться скандальне будівництво, а забудовник позивається до міського голови.

ZAXID.NET розповідає суть одного з найгучніших будівельних скандалів, який виник між власником будівництва «Львівоблагропромбудом» та мерією.

***

Що відбувається?

Львівська міськрада вже понад 8 місяців намагається заборонити скандальне будівництво на перехресті вулиць Варшавська та Соснова. Ще у листопаді 2015 року головний архітектор Львова Юліан Чаплінський закликав мера скасувати дозвіл на спорудження ЖК «Оранж». Після цього мер закликав не купувати квартир у цьому будинку, а забудовник звернувся до суду за захистом ділової репутації.

Згодом виконком скасував дозвіл на облаштування будмайданчика, а нещодавно ще й рішення про видачу містобудівних умов та обмежень – одного з головних документів, необхідних для початку будівництва. Попри це 7 липня будівництво на Варшавській-Сосновій знову відновилося, а біля майданчика з’явилися два намети з охоронцями.

Це ж все політика. Чиє то будівництво?

Замовником будівництва на Варшавській-Сосновій є кооперативне об’єднання «Львівоблагропромбуд». Зв’язку з політиками вони, скоріш за все, не мають. За даними порталу YouControl, керівником «Львівоблагропромбуд» є Роман Галайко (до нього цю посаду впродовж 17 років займав Сафоній Басараба), а засновником є трудовий колектив. Ці імена – маловідомі.

Забудовником на Варшавській є ТзОВ «Глобал девелопмент ЛТД», засновниками якого є Дмитро Кізима та Юліан Побурко. Ця ж компанія будує ЖК «Форест Хілл» (вул. На Нивах), ЖК «Форест» (Брюховичі), ЖК «Egoist» (вул. Панча, 12/18), ЖК «Galicia» (вул. Шевченка, 307а) та ЖК «Franko» (вул. Володимира Великого, 2а). «Глобал девелопмент ЛТД» інколи виступає спонсором боксерських поєдинків, а від травня 2016 р. стала преміум-спонсором «Карпат».

На будмайданчику по Варшавській-Сосновій розміщено банер із гаслом «Будуємо без хабарів», яке також використовують наближені до нардепа Ігоря Васюника компанії, які на Стрийській, 108 будують ЖК «Національний». Втім, представники забудовника ЖК «Оранж» запевняють, що поява однакових гасел – просто збіг.

Охороняють будівництво на Варшавській-Сосновій близько 30 людей. За словами юристів забудовника, частина з них є учасниками акції протесту – це учасники АТО, яким забудовник пообіцяв віддати 5 квартир у новобудові. Ще частина – люди з рівненської охоронної фірми «Фортуна», з якими підписаний окремий договір.

Засновником і керівником фірми «Фортуна» є Андрій Мітюхін, який донедавна був лідером рівненського УНА-УНСО та силового блоку рівненського Правого сектора.

То чого це будівництво скандальне?

Зараз в судах Львова тривають більше п’яти судових процесів, пов’язаних із будівництвом ЖК «Оранж».

Ще у листопаді 2015 року, коли забудовник вперше намагався встановити там будівельний майданчик, розпочалися протести мешканців. Частина з них боїться, що поява багатоповерхового комплексу може пошкодити будівлі, розташовані поруч із будмайданчиком, а інші хочуть, щоб забудовник узгодив проект із мешканцями і врахував їх застереження (будівництво розташоване поруч зі школою).

Зараз мешканці організували постійне чергування біля новобудови, аби не пропускати на її територію вантажні автомобілі. Минулого тижня після однієї зі спроб провезти на будмайданчик техніку між мешканцями та охоронцями відбулися сутички. За кілька днів після цього невідомі особи знесли огорожу навколо майданчика, після чого у багатьох львівських ЗМІ з’явилися рекламні матеріали про напад «тітушок» на будмайданчик.

Хоча сам скандал із ЖК «Оранж» почався з підозри у шахрайстві: попри дозвіл на будівництво триповерхового будинку, забудовник реєстрував для продажу квартири у десятиповерховому комплексі. Зараз цих оголошень немає, однак на офіційному сайті новобудови досі викладені візуалізації будинку на 10 поверхів.

І це всі претензії?

Ні. У грудні 2015 року виконавчий комітет ЛМР скасував дозвіл на встановлення майданчика для будівництва ЖК «Оранж» через відсутність у забудовника держекспертизи, необхідної для початку будівництва.

Адвокати забудовника успішно оскаржили рішення виконкому у суді, але вдалося це через те, що, на думку суддів, виконком перевищив свої повноваження – органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, якщо йдеться про окремих громадян.

Зараз схожа ситуація – виконком скасував видачу містобудівних умов та обмежень. Після цього ДАБІ вилучило з реєстру декларацію про початок будівельних робіт (документ, який дозволяє почати будівництво). Однак забудовник знову може оскаржити це рішення в суді і цілком ймовірно, що суд знову вирішить, що виконком не мав права приймати таке рішення.

Виходить, що зараз там можна будувати?

Формально – так. До 30 червня існувала заборона на проведення будь-яких робіт на території майданчику, однак Львівський апеляційний господарський суд задовольнив скаргу забудовника і скасував цю заборону.

Втім, будівельники не можуть провезти на територію майданчику вантажні машини, оскільки на єдиній дорозі, яка веде до будівництва, стоїть знак, що забороняє проїзд автомобілів вагою понад 3,5 тонн. Тобто забудовник не може провезти на будмайданчик необхідну техніку. Знак поставили ще на початку року, однак лише зараз юристи забудовника вирішили оскаржити його встановлення.

Виходить, що легально продовжувати будівництво зараз все одно не можна.

І чим це все завершиться?

Найважливішою зараз є судова справа у Господарському суді Львівської області.

У кінці травня прокуратура Львівщини подала позов до «Львівоблагропромбуду» та Львівської міськради про скасування договору оренди земельної ділянки, на якій ведеться будівництво. Якщо суд задовольнить позов і забудовнику не вдасться його оскаржити, то будівництво на Варшавській-Сосновій остаточно буде зупинене, а земельну ділянку повернуть місту.

Розгляд цієї справи призначений на початок серпня.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter