Краще відкрийте кватирку: Споживачі часто скаржаться на нетиповий колір газового полум’я

logo


10.11.2016 08:34

Краще відкрийте кватирку: Споживачі часто скаржаться на нетиповий колір газового полум'я

Замість блакитно-синього газ на конфорках набуває оранжево-червоного забарвлення. Люди вважають, що в усьому винні газовики, котрі хімічать із цим паливом, підмішуючи щось до нього. Бо мало того, що газ дає дивний колір полум’я, він ще й поганої якості. “Поки вода на плиті закипить, то вже й чаю перехочеться”, — кажуть люди.

Газовики переконують, що нетиповий колір газу може мати зовсім несподівані причини, пише газета Експрес.

— Газове полум’я червоного чи оранжевого кольору може свідчити насамперед про неповне згоряння газу через нестачу кисню, — розповідає Павло Сербан, начальник управління експлуатації газового господарства. — 99% викликів на газову аварійну через нетиповий колір полум’я, пов’язаний саме з цією причиною. Тому, перш, аніж запалити газовий прилад, потрібно привідкрити віконну кватирку, щоб створити доступ повітря до приміщення. Через деякий час побачите, що полум’я знову стане блакитним. Без повітря газ все одно нормально горіти не буде, він може випалити увесь кисень, потім утворюватиметься чадний газ й може статися отруєння. Для згоряння 1 куба газу необхідно 10 метрів кубічних повітря або 2 метри кубічні кисню.

— Чому в приміщенні може бракувати кисню?

— Основна причина — це герметичні пластикові вікна та двері, які перешкоджають доступу кисню туди, де горять газові прилади. Дуже добре, якщо вони обладнані відповідними провітрювачами.

— Чому ще газ може горіти червоним полум’ям?

— Друга ймовірна причина — це засміченість пальників, на яких відбувається горіння. Коли на пальниках багато сажі, накипу чи, наприклад, на них потрапила сіль, то полум’я теж може давати жовтувато-червонуватий відтінок.

— Що в такому випадку робити?

— Насамперед не треба допускати, щоб їжа виливалася на пальники. Періодично треба прочищати газові горілки. Якщо це плита, то варто просто зняти кришечки, які є на газових пальниках, промити їх, висушити і поставити назад. Коли незвичне полум’я помітили в газовому котлі чи колонці, то краще викликати майстра. Бо сучасні газові прилади мають автоматику безпеки, яку самому можна пошкодити.

— Не раз і не два доводилося чути, що в газ щось підмішують, зокрема азот, тому полум’я горить червоним.

— Як фахівець можу запевнити, що це неможливо й нікому не вигідно. Для того, щоб у газ щось додати, потрібно створити спеціальні компресорні станції, до них підвести певної потужності електрику, створити умови для того, щоб добути якийсь нейтральний газ, скажімо, азот. І тільки після цього його можна туди вкачати. Але витрати на закачування азоту настільки великі, що це не має жодного змісту. Бо азот можуть розкласти тільки хімічні підприємства. Відповідно, щоб отримати азот з того самого повітря, потрібні чималі витрати.

Інколи чую, що в газ підкачують повітря. Але ж простий закон фізики каже, що повітря з газом — це газонебезпечна суміш. Якби в газ потрапило повітря, особливо у великому об’ємі, то в першому ж котлі воно би вибухнуло.

— З початком опалювального сезону споживачі інтенсивніше користуються газовими приладами. Які ще поради можете дати?

— Варто перевіряти наявність тяги в димових вентиляційних каналах. Зробити це просто. У димохід необхідно підставити смужку легкого паперу. Якщо папір втягується у димохід — тяга є, залишається нерухомим — тяги немає, відхиляється у приміщення — тяга зворотна. Якщо тяга відсутня або зворотна, газові прилади необхідно вимкнути й викликати фахівця для перевірки димоходу. Тягу потрібно перевіряти щоразу, як вмикаєте газові прилади, особливо, коли довго не використовували їх.

Користуватися відкритим вогнем, як-от запаленим сірником чи свічкою для перевірки тяги у вентиляційному каналі — не можна, оскільки там можуть накопичуватися легкозаймисті речовини.

Сьогодні проблеми із тягою виникають також переважно через металопластикові вікна. Вони герметично закриті, притоку повітря немає, у приміщенні швидко спалюється кисень, при цьому вентиляційна система не в змозі забезпечити потрібну циркуляцію повітря й утворюється зворотна тяга.

Там, де є газові прилади з відводом продуктів згоряння у комин, а це — газові колонки та котли, категорично заборонено встановлювати електричні вентилятори з витяжкою у вентиляційні канали.

— Чому?

— Бо, коли включається вентилятор і працює котел чи колонка, може утворюватися зворотна тяга. Електричний вентилятор створює розріджене повітря і витягує як дим, так і повітря, яке є в приміщенні. Коли закінчується повітря, то він починає тягнути чадний газ із димового каналу. Це найбільш поширене порушення, через яке стаються отруєння чадним газом.

Радив би встановлювати за можливості датчики загазованості в приміщеннях, де експлуатуються газові прилади. Вони попередять про витік як природного газу, так і про утворення чадного.

Леся ЯСИНЧУК 

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter