Куди поїхати на вихідні зі Львова: замок «Паланок», який був частиною столиці Трансільванії

logo


На Закарпатті, у самому місті Мукачеве, знаходиться старовинний замок, який пережив десятки й сотні облог, нападів та штурмів. Казкове місце, яке щороку збирає тисячі туристів, оповите магією та легендами. На цих вихідних Tvoemisto.tv пропонує львів’янам повернутися на кілька століть назад. Знайомтесь — замок Паланок.

фото: fakeoff.org

фото: fakeoff.org

Де розташовується «Паланок»

Один з найдавніших і найкрасивіших замків в Україні знаходиться в Мукачеве. Його старовинні башти увінчують верхівку самотнього пагорбу у південно-західній частині міста. «Паланок» — так називали у часи Запорізької Січі невелике укріплення, обнесене частоколом, і таку назву отримав цей старовинний замок.

«Паланок» стоїть на горі висотою 68 метрів, що має вулканічне походження. Якщо дивитися на нього здалеку, то він має вигляд монолітної кам’яної будови. Але зблизька стає зрозуміло, що це каскад терас з різноманітними спорудами — стінами, баштами, будинками. Сучасного вигляду замок набув на початку XVII століття, коли була закінчена забудова всіх чотирьох терас Замкової гори.

Чому це місце унікальне

Паланок безліч разів міняв своїх власників. Колись він був і резиденцією короля, і князівськими хоромами, і навіть столицею Трансільванії.

Замок ставав форпостом австрійської армії, центром угорських повстань проти Австрії. Деякий час ці величні стіни служили суворою політичною вязницею. Час, люди та події, безумовно, залишили свій відбиток на сучасному вигляді замку.

 

Що подивитися

Паланок складається з трьох частин і знаходиться на трьох терасах. Найдавнішою частиною є Верхній замок. Його побудували ще у XIV-XVI століттях. Нижче на шість метрів стоїть Середній замок, а ще нижче на 16 метрів — Нижній. Паланок і кожна з його частин оточені кам’яними стінами. Укріплення захищене ровами, що мають глибину 10-12 метрів.

Пам’ятник князю Федору Корятовичу

На території замку знаходиться магічне місце — криниця, у яку кожен турист вважає за необхідне вкинути монетку та загадати бажання. Кажуть, що воно обов’язково здійсниться. Легенда розповідає, що цей колодязь рили дуже довго і ніяк не могли знайти воду. Кожного дня князю Корятовичу доповідали, що води немає. Він мало не впав у відчай. І ось одного дня до нього завітав сам нечистий та попросив мішок золота в обмін на те, щоб криниця заповнилася водою.

Князь погодився, але виявилося, що грошей у казні немає. Дідько не взяв навіть душу правителя, вимагаючи тільки грошей. Але хитрий лицар з оточення князя порадив йому вкинути у колодязь не мішок золота, а мішочок. Адже його розміри не враховувалися у домовленості. Чорт страшенно обурився, що його надурили. Заявив: «Все рівно води не питимете», і з цими словами стрибнув у глибину колодязя. З того часу з глибин колодязя чуються далекі, приглушені звуки.

Існує ще одна легенда, пов’язана з пам’ятником князю. Кажуть, якщо потриматися за його золотий палець, поклавши у ноги пам’ятнику  монетку, то здійсниться будь-яке бажання.

Паланок, Софія Баторі та Шандор Петефі

Навколо Паланку ходить дуже багато легенд. Легенда про героїчну княгиню Ілону Зріні, яка впродовж трьох років відбивала облогу замку, легенда про кровожерливу княгиню Софію Баторі, яка правила аж 21 рік і все своє життя пила людську кров і купалася в крові молодих дівчат. Також на території замку є меморіальна кімната відомого угорського поета Шандора Петефі, який приїжджав у Паланок.

Час невблаганно руйнує стіни, які вже потребують реставрації. Але попри проблеми замок продовжує «зберігати форму». Побачити замок, пройти біля кам’яних стін, сходами, які пам’ятають важкі та цікаві події минулого – це означає отримати незабутні емоції і таки відчути себе частиною історії.

Як туди дістатися

Доїхати до міста Мукачеве зі Львова своїм авто можна трасою М-06 Київ-Чоп.

Від Львова до Мукачеве ходять електрички. Наприклад, якщо виїхати о 7:10, то у місці призначення ви будете вже об 11:15. Назад повернутися можна о 20:42, якщо виїхати з містечка о 16:50. Дорога займає приблизно три години.

Крім електричок від Львова до Мукачеве ходять пасажирські потяги далекого спрямування: Київ – Ужгород, Харків – Ужгород, Одеса – Ужгород.

За матеріалами 100travels.com.ua, tourinform.org.ua, vsviti.com.uaФото: fakeoff.org, uatravel.org, silentzt.artphoto.pro, ic.pics.livejournal.com, cikave.com.ua, goo.gl/2GRBv4

Підготував Микита Панасенко

Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia.