Львів’ян запрошують на «Єврейські дні у «Ратуші»

logo


Уперше лекційно-дискусійна програма з такою назвою відбулася у місті минулого року. Отож цьогорічний просвітницький проект, котрий стартує 12 липня і триватиме до 5 серпня,  – вже другий за ліком. Лекції за участю істориків з Польщі, Німеччини, Великобританії, США та України довкола теми  «Спільноти, середовища та держави у спірних містах ХХ століття» можна слухати, відповідно – долучитися до обговорення, у ресторані «Ратуша» (площа Ринок, 1).

«Європа у ХХ столітті – це історія радикальних змін: територій, кордонів, ідей, ідеологій, людей. Особливо це стосується Центральної та Східної Європи, місця співжиття і взаємодії, конфлікту і «затирання» різноманіття – етнічного, релігійного, мовного. Це та частина Європи, яку історики окреслили як «перетин», «не-місце», «пограниччя», «криваві землі», де реалізовувалася велика політика, скоювалися великі злочини і мешкали сусіди. Саме тут важливо бачити численні міста, які є місцями продукуванням й, одночасно, продуктом динамічних, амбітних і знаних осередків різних культур, а також просторами культури співжиття, конкуренції та оспорення», – розповідають про проект організатори. І додають, що у випадку Львова йдеться насамперед про польську, українську та єврейську культури: «І саме тому у центрі цього міста так важливо дискутувати та думати про те, як писати і говорити про таке складне минуле? Як пере/осмислити те, що сталося і яке це має значення для вибудовування в суспільстві діалогу про минуле, але також бачень майбутнього?».

У програмі заходу – 10 лекцій, в яких, зокрема, підніматимуться такі питання, як  «Мультикультурність, багатоголосся, мовчання», «Окупація та міжетнічні стосунки у Львові, 1939-1945», «Революція ззовні, окупація зсередини? Свідчення, архіви та дискусії про радянізацію у 1939 – 1941 рр.», «Літо 1941: війна, окупація та насилля у Львові», «Візит за лаштунки: український, єврейський і радянський театр в 1920-30-ті рр.», «Після неминучого:  Уявна мапа літературного Львова (±1939)»…

Початок заходів, вхід на які – вільний, – о 19.00. Важливо, що під час лекцій і дискусій слухачі будуть забезпечені  синхронним  перекладом на українську та англійську мови.  

Організатор 2-го просвітницького проекту «Єврейські дні у Ратуші» – Центр міської історії. Захід втілюється за підтримки управління культури Львівської міської ради та Всеукраїнського єврейського благодійного фонду «Хесед Ар’є».

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.