Львів’янин Іван Проців святкує ювілей виставкою портретів жінок в етнічних строях і фантазій

logo


У нього яскравий, впізнаваний авторський стиль. Доцент кафедри академічного живопису Львівської академії мистецтв Іван Проців святкує своє 60-річчя виставкою у Національному музеї ім. А. Шептицького.

Іван Проців – визнаний майстер графічних творів, виконаних в авторській техніці, здебільшого в акварелі. Уже роками передає свою майстерність студентам на кафедрі академічного живопису Львівської академії мистецтв.

«Мистецтво – тяжка праця, тому що художник не має вихідних ніколи, йдеш дорогою і думаєш, сидиш – думаєш, якісь образи шукаєш», – зізнається Іван Проців.

На ювілейній виставці автор пропонує побачити свою інтерпретацію жіночих образів за 20 років.

«Я жінок малюю не просто звичайні портрети. У мене навіть більше асоціативних портретів, ніж із натури. І тому в мене жінка може бути і у вигляді риби, і у вигляді метелика, і пташки», – пояснив художник.

Автор презентує себе у кількох циклах, які створив за 20 років. Серед них венеційські маски з таємничими образами у розмаїтті кольорів карнавалу.

Ще одна велика серія: портрети українок у розкішних народних строях різних етнорегіонів України. Іван Проців вивчав український історичний одяг, досліджував орнаментику і колористику, звідси з’явилися такі портрети.

«Я створив портрети українки із Буковини, Лемківщини, Волині, Борщівщини, але найдорожчий мені – з Бойківщини, бо я родом звідти, з Долинського району», – розповідає художник.

А поруч із українками намалював не менш цікавих жінок інших народів: японських гейш, арфиканок і навіть портрет ексцентричної художниці Фріди Кало.

В останньому залі – природа, пейзажі, трохи місця для спогадів із дитинства пана Івана, яке минало на Івано-Франківщині.

«Тут дійсно моє дитинство, мої спогади, я колись і пастушив худобу, і пам’ятаю ті поля, квіти, ліси і це моя віддушина», – зізнався митець.

«Твори Івана Проціва надзвичайно романтичні, які несуть такий особливий театралізований світ, світ масок, світ уяви. Водночас його творчість є глибоко національна за своєю естетикою, своєю філософією, концептуальністю», – коментує Ліна Забитівська, вчений секретар Національного музею ім. А. Шептицького.

Виставка триватиме до кінця квітня.