Львівські депутати закликали ВРУ не розширювати повноважень голів ОДА та РДА

logo


Депутати Львівської міської ради закликали уряд, президента та народних депутатів відмовитись від ідеї встановлення державного нагляду за рішеннями органів місцевого самоврядування. Йдеться про надання головам облдержадміністрацій та райдержадміністрацій права зупиняти рішення сільських, селищних та міських рад.

«Влада суттєво зменшила темп реформи децентралізації, а запропонований урядом законопроект щодо державного контролю за рішеннями органів місцевого самоврядування взагалі поставив під сумнів продовження реформи, оскільки зміст законопроекту передбачає повну «централізацію» влади на місцях у руках голів держадміністрацій», – йдеться у зверненні Львівської міської ради.

У документі також вказано, що ухвалення цього законопроекту спричинить блокування місцевих реформ.

«Прийняття цього законопроекту перетворює реальну фінансову самоврядність та інші досягнення децентралізації на декларативні, тобто зведені нанівець у разі отримання місцевими держадміністраціями права безконтрольно зупиняти будь-які рішень місцевих рад. Встановлення державного контролю у запропонований урядом спосіб спричинить блокування місцевих реформ та підпорядкування проведення таких реформ волі губернаторів, а не інтересам громади в особі її представників у місцевих радах», – вказано у зверненні львівських депутатів.

Депутати ЛМР закликали не вносити цей законопроект до Верховної Ради, а підготувати його у новій редакції за участі асоціації місцевого самоврядування та експертів. За це звернення під час сесії 14 вересня проголосували 42 депутатів.

Проти законопроекту Мінрегіонбуду висловилися й члени львівського регіонального відділення Асоціації міст України під час засідання 12 вересня.

«Раніше прокуратура мала право здійснювати відповідний нагляд. Зараз пропонується надати ці права органам державної влади – районним адміністраціям, обласним адміністраціям. Вибудовується така цікава залежність, що це може призвести до того, що перед тим, як якесь рішення приймати, нам треба буде звертатись до обласних органів влади і питати їхнього дозволу, чи можна таке рішення прийняти», – заявив під час засідання Асоціації міст України мер Львова Андрій Садовий.

Законопроект Мінрегіонбуду ще не внесли до Верховної Ради, відтак він не розглядався народними депутатами ні в сесійній залі, ні в комітетах.

Зараз у тексті законопроекту, який оприлюднений на сайті Мінрегіонбуду, вказано, що всі рішення органів місцевого самоврядування з дня оприлюднення підлягатимуть перевірці на відповідність Конституції та законам України.

Райдержадміністрації отримають повноваження перевіряти рішення сільських, селищних та міських рад (міст районного значення), а облдержадміністрації перевірятимуть рішення міських рад, виконкомів міст, районних рад міста (обласного значення), сільських, селищних та міських рад об’єднаних територіальних громад.

Для збільшення клікніть на зображення

Втім, важливішим є те, що РДА та ОДА також отримають повноваження зупиняти дію будь-якого рішення органів місцевого самоврядування (з подальшим зверненням до суду про його скасування).

«У разі наявності зауважень до рішення органу місцевого самоврядування орган державного контролю у період з дня їх оприлюднення до набрання чинності цим рішенням може висловити свої зауваження і пропозиції для приведення його у відповідність із положеннями Конституції та законів України. У разі виявлення невідповідності рішення органу місцевого самоврядування Конституції та законам України орган державного контролю не пізніш як на 13 день після набрання рішенням чинності зупиняє його дію в цілому чи в частині», – вказано у тексті проекту закону.

Водночас у ст. 144 Конституції вказано, що рішеня органів місцевого самоврядування «з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду». Однак порядку такої процедури наразі немає.