На Львівщині хворі на легеневу гіпертензію можуть залишитись без ліків

logo


Хворі на легеневу гіпертензію бояться залишитись без ліків. Одна пачка таблеток, які вони приймають, коштує близько 20 тис. грн. А вистачає її лише на два тижні. Наразі ліками мешканців Львівщини забезпечує обласна цільова програма. У 2016 році на 12 пацієнтів заклали майже 4 млн грн. Цього року хворих на рідкісну недугу побільшало, а от коштів на їхнє лікування може бути в рази менше.

Тетяна Федосюк з діагнозом «легенева гіпертензія» живе три останні роки. Через хворобу не може піти на роботу, а її самопочуття залежить від дорогих ліків.

«Ми вживаємо Силденафіл, – розповіла Тетяна. – Це така речовина, яка розширює судини, і ми можемо вільніше рухатись, можемо легше дихати. Але крім цих таблеток ще є додаткові. Розріджувати кров потрібно, сечогінні препарати – це також додаткові кошти».

Лікування одного хворого з легеневою гіпертензією коштує щонайменше 40 тис. грн на місяць. Державної програми для таких пацієнтів не існує. Проте два роки тому на Львівщині прийняли обласну програму. Минулоріч на 14 пацієнтів виділили понад 3,5 млн грн. Цього року про потребу в ліках заявили вже 48 осіб. У грудні 2016-го профільний департамент пропонував у 2017 році виділити на легеневу гіпертензію понад 4 млн грн. Та згодом сума зменшилась до 658 тис. 500 грн.

«Якщо порахувати – це неповних два місяці забезпечення пацієнтів, якщо терапія є комбінованою, потрібно більші дози, то цих коштів не вистачить навіть на два місяці», – додала керівник ГО «Асоціація рідкісного захворювання України – легенева гіпертензія» Оксана Куліш.

Та посадовці закликають не панікувати. Мовляв, усім ліків вистачить. Тим паче, лікарні ще мають залишки препаратів і договори з постачальниками. Прийняття програми ж дозволить закупити нові медикаменти.

«Тоді ми зможемо відкрити фінансування, тобто розпорядник коштів, а це буде Обласна клінічна лікарня, госпіталь інвалідів, інші лікарні зможуть оголосити торги в системі ProZorro на очікувану суму і при збільшенні надходжень до обласного бюджету, а це було і минулого року, ми зможемо коригувати суму», – пояснила в.о. директора департаменту хорони здоров’я ЛОДА Ірина Микичак.

Також департамент надіслав листи до місцевих рад, аби вони долучались до фінансування програми.

«Ці всі хворі є амбулаторні, і ми під програмою написали, що нехай звертаються вони до місцевої влади, нехай закладають в бюджет ці кошти», – розповів голова постійної комісії з питань охорони здоров’я Михайло Гичка.

Програму готуються прийняти на сесії вже у вівторок, 31 січня.