На Львівщині ліквідують 29 місцевих судів. Натомість створять 3 окружні у Львові та 8 в області

logo


В Україні розпочинається процес оптимізації місцевих судів. Замість міських та районних судів, відповідно до закону «Про судовий устрій та статус суддів», мають бути створені окружні суди. У Львові пропонують замість шести районних судів створити три окружні, а 23 місцеві суди в області об’єднати у вісім окружних.

Про майбутню оптимізацію місцевих судів в інтерв’ю ZAXID.NET розповів начальник територіального управління Державної судової адміністрації у Львівській області Віктор Дейнека.

Чим зумовлена підготовка до оптимізації місцевих судів на Львівщині?

Був прийнятий новий закон «Про судовий устрій та статус суддів». У ньому визначено, що в Україні як місцеві будуть діяти окружні суди. Законом передбачено півроку на створення Верховного Суду, три роки – на апеляційні суди, термін на створення окружних судів у законі визначений не був. Щоб не відтягувати виконання закону, і швидше відбувався процес оптимізації місцевих судів, було прийняте рішення почали працювати над пропозиціями об’єднання судів.

Державна судова адміністрація готувала пропозиції щодо укрупнення судів, виходячи з того, як би було найоптимальніше найзручніше об’єднати суди, щоб вони могли працювати ефективно. Остаточне рішення буде приймати президент, видаючи укази про ліквідацію місцевих судів і створення окружних у тій чи іншій області. Уже опубліковано два укази президента про ліквідацію місцевих і створення нових судів у Чернівецькій та Черкаській області.

Чи варто очікувати до кінця 2017 року указів президента щодо ліквідації місцевих судів та створення натомість окружних на Львівщині?

Так, очікується, що буде відповідний указ вже цього року. Указом президента буде передбачено ліквідацію місцевих судів і створення окружних судів. Проте сам процес їх ліквідації і утворення на практиці відбуватиметься у наступному році, тому що одномоментно ліквідувати усі суди і одномоментно одразу створити нові неможливо, має тривати розгляд судових справ.

Віктор Дейнека: «Ефективним може бути окружний суд, в якому працює не менше 10 суддів, оптимально – 12» (фото Павла Паламарчука, ZAXID.NET)

На Львівщині внаслідок укрупнення 29 місцевих судів пропонується створити 11 окружних, чи не так?

На Львівщині діє 29 місцевих судів: шість у Львові та 23 в області. Очікується, що після оптимізації в області буде вісім окружних судів, а у Львові – три.

Можливо, в указі президента ми побачимо певні відмінності, проте 11 окружних судів зафіксовано у кінцевих пропозиціях, які підготувало територіальне управління Державної судової адміністрації у Львівській області, яке готували спільно із представниками Апеляційного суду Львівської області, та обговорювали на нараді з головами місцевих судів області, представниками ЛОДА, прокуратури та Нацполіції.

Якими критеріями керувалися, розробляючи пропозиції з оптимізації?

Попередньо у Державній судовій адміністрації визначали кількість суддів, необхідну для ефективної роботи окружних судів. Це робили спільно з міжнародними організаціями. Дійшли до розуміння, що суд, у якому працює менше десяти суддів, 10-складовий суд, не може бути ефективним ні у витратах коштів, ані в організації роботи. Оптимальним може бути суд, в якому працює не менше 12 суддів. Не менш важливою умовою є забезпечення доступності до судів для людей, вони мають можливості зручно доїхати до суду.

У Львівській області є багато судів, де працює по три або чотири судді. Є кримінальні справи, які має розглядати колегія у складі трьох суддів, якщо одного судді не вистачає, то справу доводиться передавати іншому суду в іншому районі або Львова. У нас у Жидачівському районі була ситуація, що упродовж року не було жодного судді. Апеляційний суд був змушений передавати кримінальні справи в інші суди. Право мешканців Жидачівського району на доступ до правосуддя було порушене.

Виходячи з вище сказаного, ми розробили пропозиції щодо об’єднання місцевих судів в окружні суди, в яких працюватиме від 11 до 19 суддів.

Як саме пропонується об’єднувати суди у Львові?

У Львові буде три окружні суди. Галицький окружний Львова об’єднає Галицький районний суд Львова та Сихівський райсуд. Залізничний райсуд та Франківський райсуд пропонуємо об’єднати у Франківський окружний суд, а Шевченківський райсуд та Личаківський райсуд – у Личаківський окружний суд Львова.

План об’єднання місцевих судів у Львові

Як зміниться чисельність працівників суду внаслідок оптимізації?

Кількість суддів для окружних судів була визначена оптимальна, відповідно до очікуваного навантаження. У Франківському окружному суді має працювати 25 суддів, у Личаківському – 23, у Галицькому – 24.

Також зараз розробляються проекти положень про апарати окружних судів, у яких буде визначено, скільки для 25-складового оружного суду має бути помічників, секретарів, працівників канцелярії тощо. Очікується, що кардинально структура суду від теперішньої відрізнятися не буде. Відповідні проекти положень розробила судова адміністрація, їх буде затверджувати Вища рада правосуддя після указу президента про ліквідацію місцевих судів та створення окружних.

Як пропонується укрупнювати місцеві суди в області?

Червоноградський міський та Сокальський районний суди пропонується об’єднати у Червоноградський окружний суд, у ньому працюватиме 13 суддів.

Радехівський, Кам’янка-Бузький та Жовківський районні суди планується об’єднати у Жовківський окружний суд, у якому буде працювати 13 суддів.

Золочівський окружний суд, в якому працюватиме 15 суддів, буде обслуговувати Перемишлянський, Золочівський, Буський та Бродівський райони.

Яворівський окружний суд об’єднає Яворівський і Городоцький районні суди, у ньому буде 12 суддів.

У Пустомитівському окружному суді, який об’єднає Пустомитівський та Миколаївський райсуди, теж працюватиме 12 суддів.

Планується створити Самбірський окружний суд, який обслуговуватиме Самбірський, Турківський, Мостиський та Старосамбірський райони. У ньому працюватиме 19 суддів.

Дрогобицький міськрайонний суд запропоновано об’єднати із Бориславським та Трускавецьким міськими судами. Буде створено Дрогобицький окружний суд, у якому працюватиме 19 суддів.

Стрийський міськрайонний суд пропонується об’єднати із Сколівським та Жидачівським міськими судами. Очікується, що у Стрийському окружному суді буде працювати 19 суддів.

План створення окружних судів на Львівщині

Вочевидь, не усім сподобалися такі пропозиції. Зокрема, в. о. голови Турківського районного суду Тетяна Строна оприлюднила звернення, в якому пропонує створення об’єднаного суду для Турківського та Старосамбірського судів, посилаючись на складний стан доріг у гірських районах області і труднощі для мешканців Турківщини їздити у м. Самбір. Чи розглядає територіальне управління ДСА альтернативні варіанти оптимізації судів в області?

Альтернативні пропозиції суди подавали. Броди хотіли по-іншому: вони хотіли б об’єднатися лише з Бузьким судом, але це два чотирискладові суди, а суд із восьми суддями не може стати ефективним. Городок пропонував інші варіанти об’єднання також.

Пропозиція Турківського суду не може бути підтриманою, оскільки внаслідок об’єднання лише із Старосамбірським судом, вони не можуть створити 12-складовий суд, а в такому випадку ми не можемо говорити про якісні зміни, що справді відбувається реформування.

Голова Бродівського райсуду Ольга Бородійчук у своєму зверненні до голови ДСА зазначила, що оптимізації судів має низку ризиків, зокрема, обмеження доступу громадян до правосуддя. Людям для розгляду справ доведеться їздити в окружні суди?

Приміщення судів на місяцях залишаться, хоч будуть перейменовані, і вони працюватимуть. Наприклад, мешканець Турки захоче подати позовну заяву, для цього йому не потрібно буде їхати у Самбірський окружний суд. У Турці приймуть її заяву, документи, та відправлять у Самбір для авторозподілу справи. І якщо навіть ця справа випаде судді, який працює у Мостиськах, то він має їздити у Турку для розгляду цієї справи. Так на даний момент обговорюється, швидше всього так і буде організована робота. Більше будуть їздити судді, а не люди до судів.

Якщо ж хтось захоче потрапити на прийом до голови суду, тоді вже треба буде їхати у те місто, де розташований окружний суд.

До того ж, у кожному суді у нас є встановлені системи відеоконференцзв’язку, вони встановлені також у всіх колоніях і слідчих ізоляторах, щоб не возити підсудних. У нас уже є потужна практика проведення справ у режимі відеоконференцій, якщо людина захоче чи надасть згоду, вона зможе надавати свідчення у такий спосіб.Сподіваюся, реформа не створить великих перешкод у добиранні, бо їздити людям великої потреби не буде. Лише якщо хтось захоче потрапити на прийом до голови суду, тоді вже треба буде їхати у те місто, де розташований окружний суд.

На Одещині зараз реалізують пілотний проект з електронного судочинства. З наступного року або з 2019 року в Україні почне працювати система «електронний суд». Люди зможуть подавати заяви, документи, маючи необхідну техніку, з дому, а судовий збір оформити як інтернет-платіж.

То чому судді критикують цю оптимізацію?

Бо вона у першу чергу створить незручності для суддів, бо не люди будуть більше їздити в суди, а суддям доведеться більше їздити.

У процесі будь-яких змін виникають певні проблеми, на початку ті чи інші незручності будуть, але ми маємо бажання якнайшвидше усунути недоліки і вирішити ці питання.

Внаслідок оптимізації у судах першої інстанції очікується запровадити спеціалізацію серед суддів. Поки що спеціалізація у них універсальна. Який би суддя геніальним не був, він не може досконало розбиратися у всьому: і в кримінальному, і в цивільному судочинстві, тим часом наші судді як універсальні солдати. Оскільки в окружних судах буде більше суддів, можна буде запровадити спеціалізацію: частина суддів розглядатиме цивільні справи, частина – кримінальні. Таким чином вони ставатимуть кращими спеціалістами у певній сфері.