На Львівщині виявили збудника холери

logo


cholera bacteriaУ Миколаєві в районі Інгульського пішохідного моста (Центральний район) виявили холерний вібріон.

За інформацією ДУ “Миколаївський обласний лабораторний центр МОЗ України” при проведенні планового соціально-гігієнічного лабораторного моніторингу води відкритих водойм на наявність збудників інфекцій, що мають міжнародне значення, а саме на вібріофлору в районі пішохідного Інгульського мосту (м. Миколаїв Центральний район) з проби від 07.08.2017р. виділено Vibrio cholerea O1 біовар Eltor серовар Ogawa”.

Як розповів лікар відділення ОНІ ДУ «Львівський обласний Лабораторний центр МОЗ України» І.Куліш, холеру викликає холерний вібріон. Існують два біологічних варіанти збудника холери: класичний і ельтор. Вони подібні за своїми морфологічними властивостями і продукують дві досить токсичні субстанції: эндоксин і екзотоксин (холероген), які й провокують важкі порушення в організмі людини. Крім двох «законних» збудників, існує велика група вібріонів, завжди вважалися нехолерними. Проте останнім часом деякі з них набувають здатності продукувати токсин і викликати діарейні захворювання.

У довкіллі холерний вібріон зберігає життєздатність досить довго, у воді відкритих водойм – декілька місяців, добре розмножується в м`ясі, молоці (не кислому). Мікроби можуть тривалий час перебувати в рибі, молюсках, креветках, крабах, планктоні, добре переносять низьку температуру. Холерні вібріони швидко гинуть під дією сонячного проміння, при висушуванні, у кислому середовищі, при нагріванні (при кип`ятінні відразу), дуже чутливі до кислого середовища.

 Симптоми холери

Механізм зараження при холері завжди один: вібріони проникають в організм разом з інфікованою водою і їжею. Найчастіше зараження відбувається через воду відкритих водойм і рибні продукти (свіжі чи малосолоні). В кислому вмісті шлунка частина вібріонів гине (ось чому при невеликій концентрації вібріонів у випитій воді захворювання може і не розвинутися), а решта проникають в просвіт тонкої кишки, інтенсивно розмножуються і виділяють токсини.

Інкубаційний період при холері триває від декількох годин до 5 діб, частіше 2-3 доби. Екзотоксин холери, проникаючи в клітини слизової оболонки кишки, грубо порушує роботу ферментних систем: клітини починають посилено виділяти воду і необхідні для життєдіяльності солі в просвіт кишки. Розвивається діарея: хворий катастрофічно втрачає рідину — від 10 до 30 літрів на добу і більше. З розвитком хвороби приєднується багаторазова блювота без нудоти, нерідко «фонтаном». Температура тіла нормальна або субфебрильна, при значному зневодненні знижується до 36,0-34,5С.

Чим вище ступінь зневоднення організму, тим важче симптоми хвороби. При I і II ступенях, коли втрачається до 6% маси тіла, симптомами холери є постійна спрага, сухість у роті, запаморочення, слабкість. З’являється осиплість голосу, губи, кінчик носа і пальці стають синюшними, артеріальний тиск падає, зменшується кількість сечі. Через втрату рідини і солей починаються судоми м’язів.

Лікування холери

Як тільки почалися характерні ознаки холери, негайно викликайте лікаря. При лікуванні холери відразу ж починайте боротися із зневодненням організму: зволікання у кілька годин може виявитися фатальним. Безперервно давайте хворому пити, навіть якщо він відмовляється. Добре, коли під рукою є «Глюкосолан», «Цитроглюкосолан» або «Регідрон». Розводьте ліки, як зазначено на упаковці, і давайте хворому розчин з розрахунку 1 — 1,5 літра в годину. Якщо цих препаратів немає, годиться просто кип’ячена підсолена вода, чай (особливо зелений).

Але пам’ятайте — це екстрені заходи першої допомоги. Лікувати холеру треба тільки в стаціонарі, де є засоби боротьби з цією грізною інфекцією. І де в разі необхідності хворому зможуть провести внутрішньовенне введення полііонних сольових розчинів, корегуючих втрату води і солей. Корекція проводиться до тих пір, поки повністю не відновиться водно-сольовий баланс в організмі. І бактеріологічне дослідження калу і жовчі тричі підтвердить відсутність збудника захворювання. Після цього людину виписують додому, де він буде відновлювати свої сили.

Профілактика холери

Сприйнятливість до холери загальна і висока, а вберегти від захворювання можуть прості заходи особистої гігієни і профілактики;

•             для профілактики холери треба пити тільки кип’ячену воду;

•             ретельно мити овочі, фрукти, зелень;

•             завжди мити руки перед їжею і після відвідин туалету (ці вимоги обов’язкові для тих, хто доглядає за хворим вдома):

•             не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;

•             не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з невідомих джерел водопостачання (рік, озер, підземних джерел, поверхневих вод тощо);

•             для купання та відпочинку користуватися лише офіційно відкритими пляжами