На Жовківщині через гори сміття у селах хочуть облаштувати сортувальну лінію

logo


У селах Жовківського району на Львівщині сміття не вивозять вже місяць. Компанія АVЕ, яка забирала його з 20 сіл, припинила це робити, адже непотріб нікуди скидати. А комунальні служби не можуть впоратись з масштабами відходів. Тож районна адміністрація дозволила на території своїх населених пунктів зробити тимчасові сміттєзвалища, допоки не запрацює сортувальна лінія.

На околиці села Сопошин на Жовківщині за 300 метрів від траси голова постійної комісії екології Жовківської райдержадміністрації знайшов могильник мертвої птиці. Місце видав характерний трупний запах. Тут ще зараз купи пір’я, яке не встигло перегнити, ймовірно, це були кури. Залишились і ящики, якими привозили птахів, а ще поліетиленове сміття.

«Знайшли ми тиждень тому і було ще видно залишки тваринного походження ― нутрощі, кості, яких зараз не видно», – каже голова постійної комісії с/г та екології Жовківської РДА Ігор Муравський.

На більші масштаби захоронень тварин місцеві натрапили біля Жовківської філії «Укрветсанзаводу». Спершу думали, що туди вивозять побутове сміття, але помилились.

«Там були цілі тваринки, була велика кількість ворон, які розривали ті всі тварини, кишки і так далі. Жахлива картина, жахливий запах», – додає Ігор Муравський.

Екоінспекція виявила чотири ділянки захоронень на площі понад 6 тис. кв. м. Навіть зараз тут нестерпний запах. Хто сюди звозив рештки, вивчають правоохоронці. Втім, ймовірно це зробили ті, хто не хоче платити за утилізацію тварин заводу. А без роботи він стоїть і так само «розкладається», бо стає мертвим. Тим часом місцеві ходять сюди по гриби.

Наскільки забруднені ґрунти на місцевості ― скаже держекоінспекція вже наступного тижня, але збирати та їсти будь-що з такої території небезпечно.

«Це може спричинити епідемії, може спричинити достатньо сильні захворювання, тому що ніхто не знає, які саме це були тварини і наскільки вони були хворі», – пояснює начальник відділу лабораторного контролю Держекоінспекції Тетяна Боднарчук.

Біля Сопошина ми натрапили ще на два нові незаконні сміттєзвалища. Тверді побутові відходи місцеві тепер викидають у ями, де пляшки, пакети бовтаються у воді. А на полі сам сільський голова зробив ділянку. Люди не викидали сміття вже місяць.

Відходи добре не загорнули, тож вітер вже розносить поліетилен полем, а зовсім поруч пасеться худоба. А ще тут понад двадцять земельних ділянок, які сільрада роздала атовцям.

«Ми навіть захочемо щось посадити, якусь городину, ще щось, картоплю пообсаджувати, то буде те сміття нам шкідливе», – розповідає активіст, мешканець Сопошина Ігор Сапіга.

Такі сміттєві ями потрібно правильно огородити та обмежити доступ до ґрунту, розповідають у Держсанепідслужбі. 

«Це приведе до забруднення землі, це приведе до забруднення атмосфери, тому гниття за собою тягне неприємні запахи. Ну і крім того, там можуть бути уражені водоносні горизонти», – додає лікар-епідеміолог лабораторного центру Держсанепідслужби Олег Когут.

Із ями видно сміття, яке можна навіть зараз сортувати кожному мешканцю у себе вдома. Та місцеві, як і раніше, все збирають в один контейнер.

«Скло я так дуже не кидаю, таке що можна спалити, то я його сюди збираю і ми вивозимо, заліза нема», – каже мешканка села Оксана Клепач.

Схожа ситуація майже по всій Жовківщині. З двадцяти сіл компанія АVЕ вивозила сміття на Грибовицький полігон. Тепер у районній адміністрації домовились з Дрогобицьким сміттєзвалищем. Натомість три міста, два селища та решта 140 сіл сміття змушені збирати на своїх територіях. 

«Адміністрація вже фактично знайшла три ділянки на території району, які підходять для встановлення сортувальної лінії перш за все. Ну і там одночасно буде складуватись тимчасово сміття», – говорить перший заступник голови Жовківської РДА Любов Донець.

Скільки коштуватиме така лінія ― ще не знають, адже не розробили проектної документації. Але запевняють: грошима скинуться усі населені пункти, проситимуть допомоги і в обласної адміністрації.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter