Навіщо ми підтримуємо приватну освіту з міського бюджету Львова

logo


депутат Львівської міської ради, керівник фракції «Громадський рух «Народний контроль», очільник «Народної Самооборони» Львівщини

Учні приватних шкіл та вихованці дитсадків отримають від міста 4,63 млн гривень підтримки. Це в рази дешевше, ніж реконструювати комунальні садки і школи.
фото: www.freepik.com

фото: www.freepik.com

Днями міська рада ухвалила цільову програму фінансової підтримки приватної освіти у Львові в 2017 році. Я був одним із її ініціаторів, тому хочу пояснити, які плюси отримають від цього навчальні заклади, батьки, діти й місто загалом.

Два роки тому в межах проекту з обміну досвідом із країнами Європейського Союзу, організованого Інститутом політичної освіти, я був у Ризі. Ми спілкувались із керівником найбільшої фракції в міській раді про те, як у столиці Латвії вирішили проблему з садочками та школами. Проблема була та сама, що у Львові, та, зрештою, в багатьох інших містах пострадянських країн. У 90-ті приміщення масово здавали в оренду, а навчальні заклади закривали. Згодом виник дефіцит місць, групи в садках були переповнені.

Рига вирішила зробити ставку на розвиток приватної освіти. В міській раді порахували, що замість ремонтувати старі приміщення вигідніше підтримувати грішми приватні школи та садки.

В Україні популярність приватних садочків і шкіл зростає, проте вони не фінансуються ні з державного, ні з місцевих бюджетів. По суті це порушує право дитини бути безкоштовно забезпеченою підручниками, харчуванням, отримувати документи про освіту. Всі ці витрати повністю на батьках.

За офіційною статистикою, у Львові в приватних школах навчаються понад 1300 учнів, у садочках – близько 800. Тож ми хочемо використати досвід Риги. Доцільність цього доводять підрахунки. Щоб відновити один великий комунальний садочок, потрібно близько 20 мільйонів гривень. Зокрема, кошторис реконструкції нещодавно відкритого садочка на Кульпарківській становив 17 мільйонів.

Натомість, річне фінансування ухваленої міськрадою програми обійдеться 2017 року в 4,63 мільйона гривень: 2,7 мільйона для шкіл і 1,9 мільйона для дитсадків. Підтримка одного учня приватної школи коштуватиме місту 2 тисячі гривень на рік, дошкільнятка – 2,4 тисячі. Для порівняння, в комунальних закладах це 9 тисяч і 17 тисяч гривень на рік відповідно.

Приватна освіта, отримавши підтримку, стане доступною більшій кількості батьків. Попит на неї зросте, тож зростатиме й кількість приватних шкіл та садочків. Водночас місто заощадить на капітальних витратах і зможе витрачати більше на різні освітні потреби. Думаю, незабаром ми матимемо від цієї програми позитивний результат.

Валерій Веремчук,депутат Львівської міської ради,член постійної комісії із питань фінансів та планування бюджету