Не чекаючи ласки від держави, у Львові відновили історичну аптеку

logo


У Львові на вулиці Коперника,1, у приміщенні старовинної аптеки, де, до речі, в 1853 році була винайдена перша в світі гасова лампа, відкрили інтерактивний музей Міколяша «Під золотою зіркою» та кондитерську з історичною атмосферою.

Довідка

На початку  старовинної вул. Миколи Коперника у 1828 р. чеський підприємець Петро Міколяш заснував аптеку «Під золотою зіркою».

А 1853 р. тут яскраво засвітилася перша в світі гасова (нафтова) лампа, яку винайшли фармацевти Ян Зег та Іґнатій Лукашевич. А в 1892 р. на розі вул. Коперника був  зведений і новітній будинок для приміщення цієї аптеки на кошти Кароля Міколяша, сина Петра Міколяша, за проектом архітектора Яна Шульца. У 1900 р. аптека Міколяша переростає в акціонерну фірму під назвою “Доктор Міколяш, Піч, Левинський і Спілка”, котра й розмістилася в  цьому будинкові. Перший поверх належав аптеці, другий і третій використовувався як житло. На першому поверсі також були розташовані: крамниця, три магазини, дев’ять приміщень аптеки. Із лікарських форм тут готували настої, відвари, мікстури, краплі, сиропи, чаї, порошки, мазі, свічки, пластирі. А гостра конкуренція спонукала фармацевтів виготовляти також лікувальні вина, мінеральні води й, навіть, м’ясні бульйони та супи в брикетах! В аптеку львів’яни приходили й заради спілкування. Адже там були зручні столики, де можна було посидіти за філіжанкою кави чи випити келих вина.

В 2013 році аптеку тимчасово зачинили. Чотири з половиною роки там робили реконструкцію приміщення. Тепер за цією адресою розташований інтерактивний музей Міколяша «Під золотою зіркою» та кондитерська кав’ярня. За задумом власників, це має стати першим кроком у ревіталізації відомого за історичними переказами та світлинами у Львові пасажу Міколяша.

За словами Андрія Іонова, засновника закладу, коли йому вдалося придбати цей будинок, то він був у жалюгідному стані: «Поруч під землею тече закута ще в австрійський бетон річка Полтва. І будинок вже нахилився на 12 сантиметрів через дуже складну гідрогеологію. Він не розвалився тільки тому, що під час будівництва інженери використали монолітну плиту завтовшки один метр». Відтак нові власники приміщення – родина Іонових – замінили каналізаційний колектор, аби стабілізувати будинок. І взялися за ремонт-відновлення приміщення.

А роботи тут було й є ще чимало. Скажімо, автентично у приміщенні був дубовий набірний паркет. Його товщина – чотири сантиметри. Проте, під час радянських «ремонтів», його просто залили бетонною стяжкою. А коли це робили, то, звісно, й старих важких меблів ніхто не виносив. Їх основу залили тією ж стяжкою сантиметрів на 15. З великими зусиллями оригінальні меблі вдалося відреставрувати. Відтак паркет довелося замінити вишуканою плиткою, яку купили у Франції.

Як запевняє Андрій Іонова, перед реконструкцією приміщення, він поставив завдання відтворити дух того часу, коли тут діяла аптека Міколяша.

Тим більш, що під час ремонту було віднайдено багато цікавих історичних і технічних знахідок. Наприклад, реставратори звернули увагу на величезну мармурову мушлю, в яку колись наливали чисту воду, але з трубою за нею. «Ми ніяк не могли зрозуміти, для чого вона. А, виявляється, на подвір’ї колись стояв котел  з вугільною ямою. І таким чином  тодішні власники обігрівали приміщення та постачали їх гарячою водою», – розповідає Андрій Іонов.  Тому, шукаючи золоту середину між збереженням історичної спадщини та комерційною складовою відновленого закладу,  теперішні власники у відновлених приміщеннях вирішили облаштувати інтерактивний музей Міколяша і кав’ярню-кондитерську, де будуть, зокрема, подавати «історичні» напої та страви.

А найцінніші експонати інтерактивного музею – це відреставровані меблі, кілька аутентичних гасових ламп та два  оригінальних постери – Галицької крайової виставки 1894 року та лікерів Міколяша.

Ігор Галущак

Львів