Об’єднані тергромади: гроші будуть, але слід навчитися їх акумулювати

logo
116146_ob_ednani_tergromadi_groshi_budut_ale_sli.jpeg


Такий сигнал хотіли подати фахівці з  питань фіскальної та фінансової децентралізації представникам новітніх об’єднаних територіальних громад під час круглого столу на тему: «Фіскальна децентралізація: проблеми та перспективи», який відбувся у Львівському прес-клубі. А участь у ньому окрім галичан взяли також представники громад Донецької та Луганської областей, вільних від російської окупації.

Відтак експерти,  котрі мають безпосередню дотичність до створення об’єднаних громад, радять їм винайняти добрих спеціалістів – проектного менеджера і фінансиста. Зокрема, на цьому наголосила аудитор Катерина Трикоз: «Ось нині громади кажуть: нам від донорів більше нічого не треба, тільки  їхні кошти. А насправді донори, коли дають гроші на місця, хочуть знати, що  вони будуть витрачені у  цільовий спосіб та ефективно. Адже не буває так, щоби кошти давали без контролю. Ніхто не дасть вам ані копійки, якщо не буде розписано конкретно навіть найдрібніші витрати».

Натомість представник Асоціації міст України Галина Гречин акцентувала увагу присутніх на іншому аспекті проблеми: «Найбільші труднощі у створенні об’єднаних територіальних громад це – люди, компетентні  кадри та спільні для всіх правила гри. А основна  проблема в тому, що правила гри змінюють щороку, буквально за три дні до початку нового бюджетного року. І громади, які починають щось планувати за півроку до бюджетного року, і планують на три роки,  тоді й виявляють, що все їхнє попереднє планування треба перепрацьовувати». Також сільські та селищні громади стикаються з тим, що в них працюють бухгалтери, які раніше не знали, що таке реальні доходи. Вони звикли, що їм прийшли гроші на зарплату, трошки надійшло від оренди за землю, вони ці гроші перерозподілили і – по всьому! Нині ж  краєвим громадам доведеться працювати з  реальними доходами. Вони й мають навчитися ці доходи адмініструвати і збирати.  Також фахівчиня наголошує, що члени територіальної громади повинні розуміти, що їхній добробут залежить і від того, як  місцеві приватні підприємці, сплачують податки. І бути готовими до того, аби вимагати сплачувати їх нерідко від власних родичів і добрих знайомих.

І слід позбавлятися від утриманської психології, що, мовляв, їм щось там місцева податкова збере, а казначейство щось там перекине. Насправді ж такий вид доходу, як, приміром, акциз на тютюн та алкоголь – це повсякденна  робота з малими підприємцями.

Є й проблема в  отриманні податку з нерухомості. Адже тут відсутня належна податкова база. У селах люди багатьма роками стихійно  будували самі, часто без дозвільних документів. Тому доводиться ходити по селах, дивитися, які є будинки, намагатися переконати людей оформити нерухомість. І цю невдячну працю теж треба робити, якщо громада хоче мати гроші не тільки на проїдання.

Ігор Галущак

Львів


Реклама

А поділитися?