Обласні депутати ініціювали перевірку роботи Львівського центру крові

logo


У Львівському обласному центрі крові – надлишок плазми. Центру крові бракує потужностей для переробки плазми, тому й препаратів крові там зараз виробляють лише два, хоча колись було не менше десятка найменувань.

«Зараз на залишку у нас 650 літрів плазми, це є багато. Ми не встигаємо її переробляти. Вона повинна пройти карантин 180 днів при температурі мінус 40-45 градусів за Цельсієм. Після повторного обстеження вона йде на переробку», – розповіла завідувач відділу виробництва препаратів Ганна Гузьо.

Комісія обласних депутатів з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики ініціювала перевірку роботи центру, бо вважає, що там працюють з порушеннями.

Виробництво препаратів у центрі крові поновили лише цього літа, оскільки раніше не мали міністерської перереєстрації. Голова депутатської комісії Роман Кізима вважає, що це з вини керівника центру. І додає: перелік препаратів, які виробляють у центрі, постійно зменшується.

«У 90-х роках було 14, потім 11, потім 10. Ну і в результаті маємо тільки два. Але я хочу звернути увагу, що більшість препаратів можна вигідно продавати. І моє переконання – центр служби крові може бути навіть комерційно прибутковим», – наголосив Роман Кізима.

Зараз із плазми крові в центрі виробляють альбумін й антирезусний гамаглобулін, бо на них скасували обов’язкову реєстрацію. Та ще донедавна, розповіла завідувач відділу центру крові Богдана Олекшій, надлишок плазми головний лікар начебто розпоряджався списувати.

«Як Львівська область фактично залишалася без препаратів крові? Тим більше, в час війни, поруч воєнний госпіталь. На що Ярослав Михайлович відповів, що звертались навіть до Богомолець. Я питаюсь: як можна списати плазму, вилити в каналізацію безпричинно? Він тоді каже: вся Україна списує і ви списуйте», – розповіла Богдана Олекшій.

Реєстрацію препаратів у Міністерстві охорони здоров’я затягували зумисне, вважає головний лікар центру. Виробництво зупинили також і через брак реактивів, бо їх виробляють у Росії, тому постачання немає. А ще, переконує Ярослав Дяків, виробництво ліків для центрів крові не властиве. Бо навіть за кордоном у центрах крові препаратів не виробляють.

«Банки крові займаються тільки компонентами крові, а не виробляють препарати. Препарати виробляються на заводах. Зараз ми практично зробили десь до ста літрів альбуміну. Цього абсолютно достатньо на півроку для Львівської області. Зробимо ще трохи. Думаю, до кінця року будемо мати річний запас», – зазначив головний лікар Львівського обласного центру служби крові Ярослав Дяків.

Однак до перевірки центру обласних депутатів спонукала ще одна історія. Наприкінці минулого року 10,5 кг порошку плазми зі Львова відправили до Харкова на переробку. Транспортування такої великої кількості сировини лікар центру крові Тетяна Чекулаєва вважає порушенням регламенту.

«Той напівфабрикат висипається в велику ємність, розчиняється відразу і тут же стерилізується. А тоді ми відправили, десь приблизно в двадцятих числах грудня, і приблизно до 10 січня 2016 року порошок десь там собі стояв», – розповіла лікар-лаборант відділу виробництва препаратів Тетяна Чекулаєва.

Надіслану плазму в Харківському центрі крові таки розчинили. «Приблизно так тижнів два-три нам повідомляли, що все добре, нормальний препарат. Потім за якийсь час кажуть, що препарат нестабільний. Скоріше за все, я думаю, вони його перегріли», – додала Тетяна Чекулаєва.

Усю партію порошку плазми визнали тоді неякісною і списали. «Цей порошок мав термін придатності до лютого. І відповідно, його в січні розчинили. Можливо, там якийсь осад випав чи ще щось. Так буває. Це абсолютно нормально», – запевнив головний лікар центру Ярослав Дяків.

Зі списаного порошку мало бути 100 літрів альбуміну. Його мінімальна ринкова вартість – від 400 тис. грн.

«У Харкові цей порошок спочатку нібито прийняли і розчинили до альбуміну. Потім, як виявилося, його забракували. Ситуація, я б сказав, детективна, і ми затребували документи, будемо розбиратися», – зазначив голова депутатської комісії Львівської облради Роман Кізима.

У центрі крові поміж тим запевняють, що попри надлишок плазми у донорстві потреба не спадає. А ще кажуть – чекають на перевірку КРУ.