Олександр Добоні про “Трамвай на Сихів”: “той проект, який ми маємо зараз, відрізняється від початкового

logo


Напередодні відкриття трамвайної колії на Сихові ми поспілкувались із головним інженером компанії “Онур” Олександром Добоні і розпитали у нього про технічні аспекти проекту будівництва “Трамваю на Сихів”.

Нагадаємо, кілька років тому компанія “Онур” виграла тендер на будівництво трамвайної колії на Сихів. Її обрали через найбільший досвід виконання транспортних робіт у Львові у порівнянні з іншими компаніями, а ще через те, що вона продемонструвала якість роботи і відповідає усім міжнародним вимогам.

Олександр Добоні в інтерв’ю 032.ua розповів про те, які труднощі траплялись у робітників під час будівництва трамвайної колії, чому проводили ремонтні роботи навіть вночі і чому на Стуса провалилось асфальтне покриття.

Будівництво трамвайної колії було розпочато у липні 2014 року і, згідно з планами, мало б тривати 8 місяців. Чи були у вас припущення, що будівництво затягнеться аж на два роки?

Насправді той проект, який ми маємо зараз в кінцевому вигляді, відрізняється від початкового на який ми виграли тендер. Це зумовлено тим, що під час будівництва у нас постійно з’являлись нові завдання, виникала необхідність будівництва нового колектору і реконструкції шляхопроводу над вулицею Хуторівка. На кінцевий термін закінчення трамвайної колії вплинуло і перенесення ринку “Санта-Барбара”, яке затягувалось. Якщо б нам треба було виконати тільки ті роботи, які були заплановані і не було додаткових – тоді б ми вклалися у графік.

2 (1)

На фото: 18 серпня 2014 року. У сихівському районі розпочались роботи з прокладення трамвайної колії. Джерело фото: Максим Баландюх / http://tram.lviv.ua/

За якою технологією будували трамвайну колію на Сихові?

На Сихові є декілька ділянок, які збудовані за двома технологіяит. Так, є ділянки, які збудовані за технологією безшумної колії – це ділянка по вулиці Стуса до перехрестя вул. Стуса – пр. Червоної Калини. Будівництво трамвайної колії по пр. Червоної Калини до кінцевого кільця відбувалось за технологією класичних рейок із зварними стиками та на залізобитонних трамвайних плитах, що також значно знижує шумовий ефект від проходження трамваю.

Якщо станеться аварія або поламається трамвай, тоді увесь електротранспорт на Сихові зупиниться?

Ні. На трамвайній колії побудовано два технологічних кільця. Вони створені для того, щоб коли станеться аварія чи трамвай не встигатиме за графіком або буде несправний, не було зупинено рух інших трамваїв.

Одне технологічне кільце розташоване на перехресті вул. Угорська – пр. Червоної Калини, інше – на пр. Червоної Калини в районі кінотеатру Довженка, яке нам зараз стало дуже в нагоді. Якщо б не було розворотного кільця біля кінотеатру, то зараз курсування трамваю не можливо було б запустити. Зазначу, що є ще також розворотне кільце на території уже колишнього ринку “Санта-Барбара”, але воно наразі не закінчене.

JKG85s7wrq8

На фото: 7 листопада 2016 року. Будівництво розворотного кільця на перехресті вул. Угорська – пр. Червоної Калини. Джерело фото: Андрій Галицький / 032.ua.

Які труднощі виникали під час прокладання трамвайної колії?

Серед основних труднощів – це, як я вже згадував, перенесення ринку “Санта-Барбара”, яке затягнуло будівництво. Були труднощі також із колектором – коли ми дійшли до дна траншеї, де мав облаштовуватись колектор, то натрапили на дуже багато ґрунтових вод, які постійно затоплювали нам все і нам доводилось боротися із відведенням води.

А ще під час будівництва ми натрапляли на дуже багато мереж, комунікацій, водо- та газопроводів, які не були зазначені на мапах. Тобто, в проекті було вказано, наприклад, що газопровід розташований за межами дороги, а коли ми демонтували старе покриття, облаштовували корито, виявлялось, що газопровід розташований просто посеред нашої дороги. Відповідно, поки газопровід не перенесли, будівництво треба було зупиняти і такі речі можна було часто зустріти.

Ви згадували про колектор. Чому було прийнято рішення будувати його підземним шляхом?

В першочерговому тендері було будівництво тільки одного колектору на ділянці від входу в парк “Зимна вода” до перехрестя Стуса-пр. Червоної Калини, але потім в ході будівництва експлуатуюча служба Львівводоканалу виявила, що існуючий колектор, який розташований вище – від пр. Червоної Калини до вулиці Угорської є в аварійному стані і його треба було терміново змінювати. І це було правильне рішення. Якщо б не було збудовано нового колектору, то це була б катастрофа – ті ділянки дороги, які ми збудували, довелось б руйнувати. Якщо б будівництво колектору від перехрестя Стуса – пр. Червоної калини проводилось відкритим методом до вулиці Угорської, як на першій ділянці, то приступити до будівництва трамвайної колії не можна було б до тих пір, допоки не був би збудований колектор.

Для пришвидшення кінцевого терміну здачі об’єкту треба було шукати шляхи будувати колектор паралельно будуючи трамвайну колію і дорогу, тому було прийнято рішення вибрати саме підземний метод прокладання колектору і це дало нам змогу зараз запустити трамвай на Сихів, хоч колектор ще будується.

Якщо б ми будували стандартним методом, то до цих пір ще б будувався колектор і до прокладання трамвайної колії від Стуса до Угорської ще б не приступили. Тому, щоб пришвидшити здачу об’єкта було.

Tmv31

На фото: 20 квітня 2016 року. Джерело фото: Назар Пархомик / http://tram.lviv.ua/

Хто проводив будівництво колектору?

Будівництво проводив субпідрядник «Київпідземшляхбуд» – це компанія, яка в Києві будує колектор саме таким методом. Інших варіантів у нас просто не було. У Львові і на Західній Україні компаній, які проводять ремонт таким методом немає.

Розкажіть на скільки відсотків зараз становить готовність будівництва колектору?

Частина нового колектору від входу у парк «Залізна Вода» і до АЗС вже підключена, інша частина – виконана на 80%. Там залишається виконати ще деякі роботи, але вони проводитимуться вже за межами трамвайної колії.

10 серпня вперше відкрили дорогу на вулиці Стуса і от через два місяці 4 жовтня на відремонтованій ділянці вулиці Стуса провалилась вантажівка. Чому це сталося?

Колектор, який пролягав від Зимної води і до пр. Червоної Калини був збудований ще влітку і стоки були переключені ще з кінця літа. А на ділянці від від Стуса до пр. Червоної Калини – ні. Там стоки йдуть ще по старому колектору і він не переключений. Понаднормова кількість опадів спричинила те, що на місці з’єднання стався підмив старого колектору і так, як він був в аварійному стані , то під час проїзду вантажівка над ним виникло руйнування дорожнього полотна. Але зараз усе ліквідовано. Таких ситуацій більше не буде траплятись.

f50a97bd898193a0adf92e9b3a74a0cf

На фото: вул. Стуса 4 жовтня 2016 року. Джерело фото: Варта-1/Facebook

Скільки часу потрібно, щоб прокласти колію від кінотеатру Довженка до ринку “Санта-Барбара”?

Якщо погодні умови будуть сприятливі то до кінця року плануємо завершити. Якщо сніг не зійде і будуть постійні морози ремонтні роботи неможливо буде закінчити до кінця цього року.

У вівторок, 8 листопада, о 23:20 до правоохоронців надійшов виклик про порушення тиші. Зокрема, жителі скаржились на те, що на перехресті вул.Угорської-пр.Червоної Калини проводять ремонті роботи. Чи був в компанії дозвіл працювати так пізно?

Ми попереджували районну адміністрацію про це. Тоді була сприятлива погода і ми розуміли, що треба використовувати цю можливість максимально, адже до відкриття трамвайної колії залишалось все менше часу. Тому нами було прийнято рішення, що ми працюватимемо довше ніж зазвичай і навіть у темну пору. Ми домовлялися про це із Сихівською райадмінстрацією та з містом.

Розмовляла Ірина ТРУШ