Перший сміттєпереробний

logo


У Львові вперше презентували концепцію майбутнього сміттєпереробного заводу, потужністю 240 тис. тонн на рік. Визначено технологію переробки сміття і зараз триває розробка технічного завдання, яке включатиме перелік необхідного обладнання для такого заводу, повідомив директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря під час ІІІ міжнародного екофоруму «Вода та енергія».

Вибір технології

Експерти французької компанії Egis, яка розробляє комплексну стратегію поводження з ТПВ для Львова, визначили технологію переробки, яку доцільно обрати. Йдеться про механічно-біологічний метод переробки сміття.

«Перед тим, як остаточно визначитися, яку технологію ми будемо застосовувати, ми знайомилися із досвідом країн, де у містах утворюються відходи, схожі до тих, що є у Львові. Тобто там, де недостатньо розвинена система роздільного збору сміття і накопичується багато органічних відходів. На прикладі Болгарії, Литви, Словаччини ми побачили, що механічно-біологічна переробка ТПВ дозволяє переробляти органіку так, щоб вона не становила загрози для навколишнього середовища. У Словаччині ми побачили, що такі комплекси розташовують у межах міст, навіть на берегах водойм, що свідчить про їх безпечність», – зазначив він.

Керівник ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря представив технологію переробки ТПВ, яку планують застосовувати у Львові

Збір вторинної сировини

Керівник ЛКП «Зелене місто» розповів, що спершу все сміття на заводі сортуватимуть на двох лініях механічного сортування, потужністю 120 тис. тонн на рік кожна. Щоб розділити сміття на суху та органічну фракції застосовуватимуть цілу низку сепараторів: барабанний, магнітний, вібросепаратор, балістичний та оптичний.

Очікується, що з загального об’єму сміття після сортування отримуватимуть до 10% вторинної сировини, у тому числі метал та скло. Пластик та інші непридбатні для переробки тверді відходи проходитиме етап пресування та потраплятиме на пакувальну лінію.

Проте головним завданням, є відділити власне органічну складову сміття, якого у загальному масиві є понад 50%, тобто 120 тис. тонн на рік, для його подальшої спеціальної обробки. Це необхідно тому, що органіка у разі її потрапляння на сміттєзвалище без попередньої обробки, утворює шкідливі інфільтрати та гази.

Компостування органіки

Щоб «знешкодити» органічне сміття, за словами Вадима Ноздрі, планують застосовувати біо-стабілізаційні тунелі, в яких відбуватиметься процес анаеробного (без участі кисню) компостування. За попередніми розрахунками, таких тунелів буде від 12 до 16.

Тривалість технологічного циклу стабілізації органіки триватиме від двох до чотирьох тижнів. Це залежатиме від того, який індекс БПК (індекс біологічної потреби у кисні) оберуть за орієнтир. В Україні цей показник не є обов’язковим для застосування, однак ним користуються у країнах Євросоюзу.

«Загалом ми маємо стабілізувати органічну частину відходів до такого рівня, що коли вони виходитимуть з тунелів, то більше не вступатимуть у реакцію з киснем, а відтак не складатиме проблем для навколишнього середовища, коли буде потрапляти на полігон, бо із нього не будуть утворюватися інфільтрат та біогаз», – сказав директор ЛКП «Зелене місто».

Ще однією перевагою цієї технології є те, що об’єм органіки зменшуватиметься внаслідок висушування на 30%.

«Я вважаю це рішення достатньо прийнятне для нас. Бо велика частина того, що отримуватимемо на виході можна буде використовувати як ґрунт, зокрема, для здійснення заходів рекультивації на полігоні ТПВ», – сказав Вадим Ноздря.

Виробництво палива відкладається

За його словами, на першому етапі отримувати з відходів біогаз або RDF-паливо (refuse-derived fuel) не планують. Для цього потрібні будуть додаткові інвестиції.

Вартість будівництва

Вадим Ноздря уточнив, що технологію обирали також з огляду на передбачене фінансування. Очікується, що будівництво заводу коштуватиме 30 млн євро, з яких 25 млн євро – кредит ЄБРР, а близько 5 млн євро – кошти міського бюджету Львова.

«Це фінансування дасть можливість побудувати першу, головну частину цього комплексу, який дозволить переробляти 100% ТПВ. У подальшому цей завод можна розвинути, добудувати лінії підготовки RDF-палива, може з’явитися частина для видобутку біогазу з органічної фракції біогазу. Проте для цього потрібні будуть додаткові інвестиції», – пояснив керівник ЛКП «Зелене місто».

Презентація комплексу переробки ТПВ у Львові

Тендер

Очікується, що тендер буде оголошений до кінця цього року. Він буде двоетапним: із прекваліфікацією учасників. До тендеру допустять міжнародні компанії, які мають досвід будівництва щонайменше двох заводів переробки ТПВ.

У вересні ЄБРР оголосив про початок відбору компаній для цього проекту. За словами Вадима Ноздрі, уже зголосилося близько десяти іноземних компаній, серед яких – компанії з Польщі, Словаччини, Італії, Нідерландів, Фінляндії.

«Думаю, у березні наступного року матимемо розуміння, з ким будуватимемо цей комплекс», – сказав він.

Дозвіл на будівництво

Документація, яку розробляють у співпраці із компанією Egis, до кінця 2017 року планують подати на державну експертизу.

«Експертиза потрібна для того, щоб ми могли надати переможцю тендеру необхідний пакет документів, який включатиме дозвіл на початок будівництва. Це наше завдання, як замовника», – сказав він.

Термін

Переможець тендеру на основі отриманого технічного завдання проектуватиме завод, а потім будуватиме його. За оцінкою Вадима Ноздрі, до здачі в експлукатацію комплексу переробки ТПВ знадобиться близько двох років.

Нагадаємо, що в кінці липня Львівська міськрада підписала з ЄБРР угоду на 30 млн євро, з яких грантових 10 млн євро були для проекту рекультивації Грибовицького сміттєвалища, а 20 млн євро – кредит під мінімальні відсотки для побудови заводу. Пізніше кредит на будівництво збільшили на 5 млн євро.

Компанія Egis визнала придбатною для будівництва заводу з переробки ТПВ ділянку на вул. Пластовій на північній околиці Львові, де розташована ТЕЦ-2.