Першодрукар, який зажив слави у Львові

logo


Пам’ятник першодрукареві Івану Федорову у Львові

Пам’ятник першодрукареві Івану Федорову у Львові

Іван Федоров — одна з фундаментальних постатей в історії української культури. Засновник першої друкарні та видавець першої книги на теренах України

Ім’я Івана Федорова оповите багатьма таємницями та міфами. Зокрема, досі не встановлено місце та дату його народження. Відомо лише, що він належав до шляхетського роду і мав прізвище Федорович. Проте до історії друкар увійшов під його русифікованою версією Федоров, адже стояв біля витоків друкарської справи у Москві. Часто можна зустріти і формулювання «Іван Федорович друкар Москвитин», «Іван Федорович печатник з Москви», як підписувався сам друкар.

Іван Федоров був носієм західноєвропейської культурної традиції. Зокрема освіту, він здобував у Ягеллонському університеті (Краків). Згодом почав працювати у Москві як один із засновників та працівників першої московської друкарні. У 1653–54 роках він займався підготовкою тексту, литтям шрифту й виготовленням гравюр для видання першої друкованої в Росії книги — «Апостола». Дуже важливо, що розроблені Іваном Федоровим художні прийоми оформлення тексту визначили майбутнє книгодрукування східних слов’ян. У Москві першодрукаря невдовзі звинуватили у єресі, тож він був змушений її покинути.

Вигнанець, повернувшись у рідні краї, оселився на кордоні білоруських та польських земель — у Заблудові. Тут він почав усе спочатку: заснував друкарню, видавав книги, шліфуючи власні прийоми та вигадуючи нові. Так світ побачили такі шедеври друкарського мистецтва, як «Євангеліє учительнеє» та «Псалтир».

У 1572 році Іван Федоров переїхав до потужного культурного центру — Львова. Тут він також заснував власну друкарню. І вже 1754-го в її стінах народилася перша друкована на теренах України книга — «Апостол». Вона здебільшого дублює московський «Апостол», але має низку відмінностей, зокрема герб Львова в оздобленні. Видавши слідом за «Апостолом» «Буквар», Іван Федоров поїхав до Острога, де 1581 року створив ще одну перлину українського друкарського мистецтва — так звану Острозьку Біблію. У цьому витворі використано чимало зразків українського орнаменту, який протягом багатьох років був джерелом натхнення видавця. Книга має і його власну післямову, в якій він дякує за сприяння виданню князю Костянтину Острозькому.

Наприкінці життя видатний друкар повернувся до Львова, де і помер 1583 року. З приводу його поховання, так само, як і з приводу народження, існує багато припущень та легенд. Наприклад, достеменно не відомо, на якому з цвинтарів Львова його було поховано вперше, а також скільки разів перепоховано. Востаннє славетного першодрукаря урочисто перепоховали 2014 року в львівському храмі Св. Онуфрія.

Ольга НІКІФОРОВА

Facebook

Twitter

Vkontakte

Одноклассники

Google+

Схожi записи: