Плекаючи традиції: на Львівщині відкрився осередок гончарства для дітей

logo
113473_plekajuchi_tradiciji_na_lvivwini_vidkrivs.jpeg


У селі Стара Скварява, що на Жовківщині, нещодавно відкрилась унікальна для цієї місцевості дитяча літня школа гончарства.

Щодня на двогодинні заняття сюди приходить кілька десятків дітей, для яких гончарство стало чудовою альтернативою комп’ютерним іграм.

Побувати на одному із занять та поспілкуватись із організаторами літньої школи вдалось кореспонденту Гал-інфо.

Літня школа гончарства для дітей відкрилась у селищі Стара Скварява близько місяця тому.

Місцевий підприємець Михайло Процайло безкоштовно виділив одне із власних приміщень для того, аби сільські діти могли приходити і займатись цим давнім ремеслом. Для дітей викладають професійні гончарі із приватної львівської школи. Спочатку викладачів запрошували на невеличкі майстер-класи, а згодом запропонували регулярно проводити спеціальні уроки.

Школу гончарства започаткували у селищі неподалік Львова за ініціативи місцевої громади та Львівської освітньої фундації у співпраці з ЛОДА. До ініціативи долучилась також місцева філія Львівського музею історії релігії, що відкрилась тут у 2015 році. Фінансову частину проекту взяли на себе Львівська освітня фундація та Управління культури ЛОДА, спільно виділивши 10 тисяч гривень на купівлю матеріалів та обладнання, а також на оплату праці викладачів літньої школи, розповідає сільський голова Старої Скваряви Василь Дзюб.

Батьки учнів зізнаються, що завдяки школі гончарства їхні діти стали набагато рідше заглядати у телефон чи планшет, а весь вільний час присвятили ліпленню з глини. Свої гончарні вироби діти зможуть продемонструвати на спеціальній виставці – спочатку у самому селі, а згодом і у Львові.

За умови достатньої фінансової підтримки, школа гончарства у селищі Стара Скварява діятиме на постійній основі, запевнив директор Львівського музею історії релігії Орест Малець.

Стара Скварява – мале селище з великим потенціалом. Так про свою малу Батьківщину говорить сільський голова Василь Дзюб. Цікаво, що на території села розміщена унікальна старовинна церква Св. Арх. Михаїла, датована 1508 роком. Про дату будівництва цього дерев’яного храму свідчить вирізьблений напис на брусах північної стіни нави. Напис у 2008 році відкрив відомий львівський дослідник дерев’яних українських церков Василь Слободян. Відтоді Староскварявська церква вважається однією з найдавніших пам’яток дерев’яної народної архітектури в Україні, що мають конкретну дату.

У церкві міститься не менш унікальний Староскварявський іконостас – єдиний вцілілий зразок українського сакрального малярства XVI-XVII ст. Над реставрацією іконостасу, а також самої церкви, багато років працювали фахівці Музею історії релігії. Коли реставрація завершилась, у храмі відкрили філію цього музею.Варто додати, що церкву разом з іконостасом перенесли до села Стара Скварява у 1715 році. До цього храм перебував на території сусіднього села Глинсько, де стояв на місці городища Щикотина, знищеного монголами в 1241 році. Оскільки храм пустував, його вирішили перенести до Старої Скваряви, де саме згоріла місцева церква. До слова, у Глинську було добре розвинуте мистецтво кераміки, і сучасні історики припускають, що саме гончарі були фундаторами побудови дерев’яного храму Св. Арх. Михаїла.

Саме з цієї причини літня школа у Старій Скваряві присвячена гончарству, розповідає отець Степан Макар, адміністратор церкви Св. Арх. Михаїла. Окрім цього, неподалік Старої Скваряви є багаті поклади глини, що також дає змогу селу стати своєрідним осередком гончарства на Львівщині. Розвиваючи місцеву культуру, селяни сподіваються привабити до Старої Скваряви більше туристів, адже вірять, що їхня мала Батьківщина має унікальні надбання, які варто побачити.

Фото – Марія Шевців, Гал-інфо


Реклама

А поділитися?