Prozorrа Україна: Волинська та Львівська області б’ють рекорди (ІНФОГРАФІКА)

logo


Рівненська і Львівська області стали лідерами за найвищою часткою оголошених тендерів в регіоні – 30% і 25%.

Експерти найбільшої з майданчиків системи ProZorro – Zakupki.Prom.ua спільно з Факти ICTV в рамках спецпроекту Prozorra Україна проаналізували регіональні особливості проведення державних закупівель на Заході України за 6 місяців 2016 року.

В Західний регіон увійшли 8 областей: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька та Чернівецька.

сс

До слова, з 1 серпня система держзакупівель Prozorrо стала обов’язковою.

“Головним” організатором тендерів в західному регіоні за півроку з часткою в майже 11% стало Міністерство енергетики та вугільної промисловості України. 

І це не дивно – у Львівській, Івано-Франківській та Волинській областях (частково і у всіх інших в регіоні) є значні запаси вугілля, нафти і газу. У п’ятірці найактивніших організаторів тендерів – Міністерство інфраструктури (9,7%), Львівська міська рада (6%), Львівська ОДА (3%) і АТ Ощадбанк (2,6%).

Динаміка оголошення торгів в першому півріччі 2016 року у заході України не була однорідною. Так, у Волинській, Львівській та Хмельницькій областях видимий сплеск відбувся в квітні, коли органи виконавчої влади та держмонополії за законом зобов’язали закуповуватися тільки через ProZorro. А ось в Закарпатській, Рівненській та Тернопільській областях підготовка до нововведення почалася в березні – саме в цьому місяці був помітний ріст числа оголошених тендерів і нових організаторів торгів. В цілому різниця в кількості закупівель між червнем і січнем в окремих областях виглядає наступним чином: у Волинській області їх стало більше в 13,5 рази, в Закарпатській – в 4,4 рази, в Івано-Франківській – в 8,6 рази, у Львівській – в 8,7 рази, в Рівненській – в 1,7 рази, в Тернопільській – в 1,7 рази, в Хмельницькій – в 10,9 рази і в Чернівецькій – в 5,5 рази.

Рівненська область продемонструвала не вражаючий в порівнянні з іншими областями зростання. При цьому, вона закінчила півріччя з найвищою часткою оголошених тендерів в регіоні – 30%. Причина полягає в тому, що Рівненська область раніше інших у регіоні почала використовувати систему електронних закупівель. Тому в січні 2016 року кількість оголошених торгів у всіх семи областях Заходу і в одній Рівненській області були практично однаковими.

На другому місці за часткою закупівель – Львівська область. На неї припало 25% тендерів. Решта частки розподілилися так: у Тернопільській області – 11,3%, у Хмельницькій – 8,9%, у Івано-Франківській – 7,2%, у Волинській – 6,6%, у Чернівецькій – 6,5% і у Закарпатській – 5%.

Рейтинг по плановій сумі демонструє те, що у Львівській області проводиться найбільша кількість високобюджетних закупівель. Тому саме ця область – лідер даного рейтингу з показником – більш ніж 682 млн грн. За нею йде Рівненська область з 350 млн грн. А замикає трійку – Хмельницька область з 235 млн грн. На Івано-Франківщину довелося 106 млн, на Чернівецьку – 64 млн грн, на Волинську – 51 млн грн, на Тернопільську – 36 млн грн, а на Закарпатську найменше – 22 млн грн.

В успішно завершених закупівлі Заходу середня кількість пропозицій в одному тендері – 2,85. При цьому в майже половині з них (44%) був тільки один учасник. І в практично така ж кількість торгів прийшли 2-3 постачальника (38%). А висококонкурентними були 18% тендерів – 4 і більше пропозицій.

Як і на Півдні і Сході, закупівлі, в яких було найбільше кількість учасників (в середньому 2,79), були з очікуваною вартістю 10-50 тис. грн. А в тендерах з плановою сумою понад 1 млн грн взяло участь в середньому 1,82 постачальника. Це стало найнижчим показником, з точки зору конкуренції.

У ТОП самих затребуваних товарів і послуг, які були необхідні державним установам Західного регіону в першому півріччі 2016 року, за даними Zakupki.Prom.ua, потрапили будівельні матеріали і конструкції, будівельні роботи і продукти харчування. Сумарно на ці три категорії довелося рівно 30% тендерів.

сс

Рейтинг завершених закупівель і тих торгів, які з тих чи інших причин не відбулися – частково збігається. Найбільше невдалих тендерів було оголошено на продукти харчування і напої (249), нафтопродукти і паливо (229), а також на конструкції і будівельні матеріали (193). Є над чим попрацювати організаторам торгів. Дані категорії товарів є топовими не тільки в західному регіоні, але і в цілому в Системі ProZorro, тому велика ймовірність, що їх закупівля не відбулася в зв’язку з неринковою ціною або некоректними умовами тендера.

У заворушеннях закупівлі найбільше державі вдалося заощадити на будівельних матеріалах і конструкціях – 7,62 млн грн, будівельних роботах і електротехнічному обладнанні – 7,62 млн грн, апаратурі і матеріалах – 2,84 млн грн.

Цифри, які продемонстрував Західний регіон, при зіставленні з іншими частинами України викликають подив. Самі по собі вони показують зростання, позитивні тенденції, залученість в реформу, а в порівнянні з рештою України Захід сильно відстає. У чому ж причина такого неактивного впровадження державних електронних закупівель? Адже західна частина нашої країни завжди асоціювалася з прогресивним мисленням і відкритістю до змін на краще. Саме ці чинники і повинні допомогти західним областям з аутсайдерів вийти в лідери. Однак, це можливо лише за умови, що реформа отримає тут високий пріоритет.

Loading…