Ryanair у Львові: шанс на розвиток міста чи летюча маршрутка з алкотуристами?

logo


Куди і за скільки?

Вильоти зі Львова розпочнуться з кінця жовтня за сімома напрямками: до німецького Меммінгена, нідерландського Ейндховена, Лондона, Берліна та Будапешта. За планом – по два вильоти на тиждень за кожним рейсом, але в дирекції аеропорту «Львів» припускають, що за найбільш популярними напрямками кількість вильотів може зрости й до трьох на тиждень.

Компанія розраховує за рік перевезти зі Львова 260 тисяч пасажирів. А в перспективі розглядає запуск рейсів до Іспанії та Італії.

До 16 березня можна придбати квитки на вже відкриті рейси по 20 євро. Директор Ryanair Дейвід О’Брайан запевнив, що після акції ціни також будуть невисокими.


На яких умовах?

Рішення ірландської компанії Ryanair почати роботу в Україні Дейвід О’Брайан пояснив розвитком компанії та готовністю української влади та Львова до партнерства.

«Останні 10 років ми фокусувалися на розвитку в Італії, Іспанії, Великій Британії та рухалися на схід. Досягли успіху у Польщі, розвиваємося в Ізраїлі; закономірно, що ми почали дивитися в цю частину Європи і найбільшу країну, яка має чітку європейську орієнтацію», – зазначив О’Брайан.

Перші сім напрямків визначили, спираючись на обопільний інтерес європейських та українських аеропортів.

Скільки платитиме Ryanair – комерційна таємниця, але директор компанії називає умови «конкурентними». «Ми дали компанії максимальні знижки на аеропортові збори та послуги», – сказала директорка летовища Тетяна Романовська.

На презентації О’Брайан кілька разів згадав про «іншу компанію», яку не називав, але переконував, що ціни в Ryanair будуть нижчими. Вочевидь, ідеться про WizzAir, який днями також оголосив про запуск рейсу зі Львова до Берліна та відновлення рейсів до Вроцлава. Тож у Львові два лоукостери конкуруватимуть одразу на двох рейсах.


Як відреагував бізнес?

Львівські бізнесмени створили фонд для компенсації авіаперевізникам, покликаний залучати до Львова інвесторів та стимулювати лоукости відкривати нові рейси. «Ми розуміємо, що наявність лоукостів оживить усе. Якщо більшість львів’ян зможе літати по всьому світі, це створить зовсім інше конкурентне середовище в місті. Львів стане іншим, більш креативним, а для нас це пріоритет. Ми були одними з перших, хто висловив готовність зробити внесок у цей фонд», –

каже співзасновник холдингу «!Фест!» Юрій Назарук.

Ресторатор Вардкес Арзуманян бачить у появі лоукостерів у Львові переваги для свого бізнесу. «Як і під час чемпіонату Європи з футболу 2012 року, бізнес розглядає це як шанс вдалої інвестиції в майбутнє. Молодь отримає реальну можливість проводити свої вихідні в Європі за доступні гроші. Ми – можливість приймати гостей із Європи й тих, хто вирішить через Львів недорого вилетіти до Європи та Америки. Моя компанія вже працює над організацією корпоративних поїздок для нашого персоналу», – коментує він.


Висока якість за низьку ціну – це про Ryanair?

Так кажуть у компанії. Мандрівники, що вже користувались послугами ірландського лоукостера, більш стримані в оцінках.

«Сервіс мінімальний. Без багажу, тільки з ручною поклажею. Реєстрація через інтернет, інакше треба доплатити. Маленька відстань між рядами крісел, багато реклами. Проте – дуже дешево. Це летючі європейські маршрутки»,– ділиться враженнями мандрівник і письменник Максим Беспалов. Проте, каже він, низькі ціни дозволяють подорожувати навіть зовсім небагатим людям – студентам, пенсіонерам, людям з дітьми. З цим погоджується і міністр інфраструктури Володимир Омелян.

Юрій Назарук не погоджується, що лоукости автоматично означають «бідних» туристів: «Це відносно. Якщо до нас їздили люди зі східних областей України, з Росії, а зараз їздять білоруси й поляки, то я не думаю, що ті, хто прилетить із Мюнхена й Лондона, будуть біднішими за них».

Тепер до Львова літатимуть на пиво?

Протидія так званому алкотуризму може стати одним із викликів для Львова, вважає Євген Глібовицький, експерт з довготермінових стратегій. Унівська група, до якої він входив, висловлювала застереження щодо туризму як основної індустрії, обраної Львовом для розвитку.

«Якщо ми подивимось на Ригу, Краків, Прагу та інші міста з гарною архітектурою та цінами, що значно нижчі за лондонські, то побачимо, що там ці туристи стали притчею во язицех. Міста, що є хорошою декорацією для пиятики, в зоні ризику»,– каже Глібовицький. Йдеться про традицію stagparties – парубочих розваг, що супроводжуються великою кількістю алкоголю та хуліганськими витівками. Такі розваги популярні серед британських юнаків, і доступний алкоголь, в рази дешевший, ніж в їхній країні, може привабити їх до Львова.

Якщо алкотуризм розвиватиметься, цілком очікувано виникне спротив певної частини львів’ян. Євген Глібовицький побоюється, що такі виклики спонукатимуть консервативних львів’ян до більшої ізольованості та закритості. Доступність авіарейсів не повинна стати негативним подразником для громади.

«Не буде великої проблеми, якщо будуть нормально працювати правоохоронні органи, – коментує він. – Якщо будь-який турист поводиться в межах закону, проблем не виникає Питання в тому, чи львівська громада може застосувати правила, які вже існують».


На що розраховує міська влада?

Начальниця управління туризму Львівської міської ради Галина Малець очікує, що нові лоукост-рейси привезуть до міста як відпочивальників, так і бізнес-туристів передусім із країн із прямим авіасполученням: Польщі, Німеччини, Угорщини, Нідерландів і Великої Британії. У міськраді думають, як зацікавити туристів подіями і стимулювати візитами на вихідні.

«Буде потреба в більшій кількості готелів. Їх і зараз чимало, але зі зростанням потоку туристів зростатиме попит. Потрібно більше екскурсій від туроператорів, фестивалів, подій, аби щовихідних щось відбувалося. Також потрібно розвивати наші музеї, щоб європейським гостям було цікаво», – ділиться планами Галина Малець. Проблему з таксі у Львові, на її думку, може вирішити конкуренція, зокрема вихід на ринок служби Uber.

Є також проблеми інфраструктури та спілкування, на які нарікали польські туристи. На думку Галини Малець, після «Євро-2012» проблема мовних бар’єрів стоїть не так гостро, але міськрада продовжить програму «Привітне місто», орієнтовану на комунікацію з іноземцями в ресторанах і таксі.

Підготувала: Зоя Красовська

Фото автора