СБУ передала кримінальні справи двом зв’язковим УПА

logo


По-особливому до 75-ї річниці створення УПА підійшли у Службі безпеки України. Повернули копії томів кримінальних справ тим, кому радянська влада свого часу поламала долі. Легендарній зв’язковій Романа Шухевича Ользі Ільків та підпільниці Анастасії Петричкович. У кілограмах паперу все життя – від підпільної боротьби до заслання.

Ользі Ільків майже сто років. Вона пережила декілька епох, а духу вистачить на не одне покоління. Її кримінальна справа заледве помістилась у три томи. Легендарна зв’язкова УПА Ольга Ільків на 26 році незалежності нарешті отримала від СБУ видруковану біографію свого життя очима ворогів.

«Знаєте, це є перемога над моїм найгіршим слідчим. Він мав прізвище Лавренков, то такий кат був, який знущався, доки міг, але я чую перемогу, я пережила все», – розповіла зв’язкова Романа Шухевича Ольга Ільків.

На копіях пожовклого паперу – родинні зв’язки, підпілля, арешт та заслання.

Схожа доля й іншої підпільниці Анастасії Закиданської-Петричкович. Через стан здоров’я сама героїня прийти не змогла. Тож справу передали доньці, котра з’явилась на світ на далекій півночі.

«Вказано «члєн банди ОУН-УПА». Ще коли вона сиділа в тюрмі в Дрогобичі в Бригідках, то всі конвоїри ходили на неї дивитися, як на бандитку, хоча була молода дівчина, наша українка з косою. Ще не говорила, хочу їй одразу показати, бо вона дуже емоційна», – розповіла дочка репресованої підпільниці Наталія Закиданська-Петричкович.

У архівах СБУ Львівської області ще понад 80 тис. подібних справ. Для істориків це не один рік роботи. Завдяки таким документам можна повністю відтворити історію визвольного руху.

«Справа Ольги Ільків складається з трьох томів, справа Петричкович, яка є груповою, де проходить шість осіб, складається з одного невеликого тому. Це при тому, що кілька осіб померли в таборах, один був страчений до вироку військового трибуналу», – пояснив історик Михайло Романюк.

Такий подарунок СБУ вирішила зробити до Дня захисника України.

«Ми хочемо розвінчати ті міфи, які були сформовані радянським режимом і які формуються російським режимом для того, щоби наші громадяни знали правду, що відбувалось на Західній Україні і на території нашої держави», – підсумував начальник Управління СБУ у Львівській області Олександр Ткачук.

У СБУ наголошують: окрема частина матеріалів українського підпілля в архівах Російської Федерації й надалі має гриф «секретно».